Skala Apgar

Skala Apgar
Spis treści
  1. Punktacja według skali Apgar
Punkty Apgar są wykorzystywane w celu oceny zdrowia noworodka w pierwszych 5-ciu minutach życia, dzięki czemu lekarz dowiaduje się, czy potrzebna jest dziecku natychmiastowa pomoc. Ocena przeprowadzana jest dwukrotnie- w 1-szej minucie po porodzie i w 5 minucie. System oceny stanu dziecka według skali Apgar określa stopień nasilenia zaburzeń czynności układu oddechowego, krążenia i układu nerwowego przy urodzeniu przez stopniowanie ( wg punktacji) niektórych objawów fizykalnych. Malec w bardzo bardzo dobrym stanie otrzymuje 10 punktów. Skala Apgar służy do oceny zdolności adaptacyjnych nowo narodzonego dziecka poza łonem matki. Przy tej ocenie bierze się pod uwagę częstość bicia serca, wysiłek oddechowy, odpowiedź na umieszczenie cewnika w nosie, napięcie mięśniowe, zabarwienie skóry.

Punktacja według skali Apgar

Punktacja
Cecha 0 1 2

Tętno

80/min

80-100/min

> 100/min

Oddech

brak

słaby płacz

głośny krzyk

Napięcie mięśniowe

brak, wiotkie

osłabienie

prawidłowe

Odruch na cewnik /nos/

brak

grymas

żywy

Zabarwienie skóry

sine lub blade

lekko różowe

różowe

10 punktów znaczy, że dziecko jest w fizycznie najlepszej formie, jaka jest możliwa. Zwykle, są to noworodki z liczbą uderzeń serca równą 100 albo więcej na minutę, które oddychają i płaczą bez problemów. Taki wynik znaczy, że dziecko prawidłowo reagowało kichaniem, kaszlem, czy ogólnym niezadowoleniem na cewnik w jego nosie, a także, że miało prawidłowe zabarwienie skóry. Dzieci z liczbą punktów 8 lub więcej również są zdrowe i najczęściej nie wymagają innej pomocy niż odessanie śluzu z ich dróg oddechowych. Natomiast dzieci z mniej niż 3 punktami w skali Apgar w 1-szej minucie życia wymagają natychmiastowej pomocy w oddychaniu, albo mają bardzo niską częstość bicia serca. Mogą mieć bardzo spowolnione odruchy, a ich skóra przyjmuje odcień siny, lub bardzo blady.

  • 8-10 punktów- stan noworodka dobry
  • 4-7 punktów- stan noworodka średnio-ciężki
  • 0-3 punkty- stan noworodka bardzo ciężki

Uzyskanie przez dziecko najwyższej oceny oznacza, że jest ono w stanie samodzielnie podjąć wszystkie podstawowe funkcje życiowe, m.in. utrzymać właściwą temperaturę ciała i prawidłowo ssać. Zawsze jednak powinno się pamiętać o tym, że skala Apgar nie jest w stanie ocenić przyszłego zdrowia dziecka, jego rozwoju fizycznego czy psychicznego.

Ocena artykułu

4.55
z 77 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(50)
4
 
(23)
3
 
(1)
2
 
(2)
1
 
(1)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.55 z 77 głosów

95%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty