Ruszyła "Nadzieja dla serc" dla młodych osób z chorobami serca

Ruszyła

Z początkiem listopada 2008 r. zainaugurowano drugi etap programu „Nadzieja dla serc”. Jest on adresowany do dorastających pacjentów z chorobami serca. Celem programu jest wparcie dorastających pacjentów - wkraczających w dorosłość – w prowadzeniu aktywnego życia.

Wady wrodzone i choroby serca u młodych osób

W Polsce wykonuje się największą liczbę operacji serca u dzieci, w stosunku do liczby mieszkańców. Rocznie polscy kardiochirurdzy wykonują ponad 2.000 operacji tych wad. W 2007 r. przeprowadzono 2131 operacji, z czego ok. 600 u noworodków. Operacje są skuteczne w blisko 100% przypadków.

„Problem dorastających pacjentów z chorobami serca jest bardzo poważny. Częstość planowych reoperacji w grupie chorych z wrodzonymi wadami serca - jak wynika z analizy danych Europejskiej Bazy Danych (EACTS Database) - rośnie, z początkowego 1% w roku 2001 do blisko 11% w roku 2006. Zwiększa się także odsetek pacjentów w wieku powyżej 16 lat operowanych z ww. powodu, odpowiednio: 6% w roku 2001 do 11,3% w roku 2006 – mówi Ireneusz Haponiuk, Ordynator Oddziału Kardiochirurgii Dziecięcej Szpitala Wojewódzkiego w Gdańsku.

Reoperacje – narastający problem

Prawdopodobieństwo przeżycia 30 lat bez konieczności reoperacji jest bliskie 100% jedynie po korekcji prostych przeciekowych wws (ASD, VSD, PDA), gwałtowanie spada w przypadku operacji z zastosowaniem materiałów obcotkankowych i sztucznych protez (po korekcji wspólnego pnia tętniczego (TAC), jedynie 10% pacjentów przeżywa 25 lat bez reoperacji). W Wielkiej Brytanii w roku 2010 więcej pacjentów operowanych z powodu wws będzie w wieku powyżej 16 roku życia, niż poniżej. W efekcie spowoduje to znaczny wzrost zapotrzebowania na kardiochirurgię wad wrodzonych u pacjentów dorosłych.

Perspektywa zmiany profilu operacji wrodzonych wad serca w Polsce jest coraz bardziej realna. Problem chorób serca u dzieci i młodzieży narasta. Coraz częściej operowani w dzieciństwie będą potrzebowali dalszej opieki i wsparcia we wkraczaniu w dorosłość

Warsztaty dla młodzieży z chorobami serca

Ponad 70% Polaków uważa, że choroba serca utrudnia młodym ludziom wejście w dorosłe życie - wynika z raportu przygotowanego w ramach programu „Nadzieja dla serc”. W odpowiedzi na te dane w listopadzie br. ruszyła druga edycja programu „Nadzieja dla serc”. Jego celem jest wsparcie dorastających pacjentów wkraczających w dorosłość w prowadzeniu aktywnego życia.

„Adamed, jako firma farmaceutyczna, wie jak ważne dla skuteczności prowadzonych terapii, jest wsparcie pozamedyczne. Organizując pierwszą edycję warsztatów „Nadzieja dla serc” pomogliśmy małym pacjentom oraz ich rodzicom. Teraz chcemy pomóc młodzieży z chorobami serca, która także potrzebuje wsparcia w tak trudnym momencie wkraczania w dorosłość – mówi Anna Czajkowska, Dyrektor ds. planowania strategicznego w firmie Adamed. „Angażując się w organizację warsztatów dla młodzieży głęboko wierzymy, że podobnie jak pierwszy etap programu, wzmocnią one młodych pacjentów i pomogą im w radzeniu sobie na co dzień z chorobą”.

Warsztaty „Nadzieja dla serc” są podzielone na dwie części. Pierwszego dnia młodzi pacjenci zostaną poddani kompleksowej ocenie medycznej, która odbędzie się w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku, przy współudziale specjalistów z Akademii Medycznej i Kliniki Rehabilitacji. Oprócz szczegółowych badań laboratoryjnych, EKG, ECHO serca, RTG klatki piersiowej i testu wysiłkowego na bieżni, każdy uczestnik programu weźmie udział w konsultacjach z kardiologiem, kardiochirurgiem oraz rehabilitantami. Na podstawie przeprowadzonych badań i rozmów ze specjalistami każdemu uczestnikowi zostanie przygotowany indywidualny program rehabilitacji oraz bezpiecznego obciążenia wysiłkiem fizycznym.

Drugi dzień będzie poświęcony warsztatom psychologicznym, które mają za zadanie wesprzeć młodych pacjentów w trudnym czasie dorastania, wkraczania w dorosłość i rozpoczynania samodzielnego życia. Uczestnicy poznają sposoby redukowania stresu i napięcia oraz gromadzenia pozytywnych sił wewnętrznych w celu zwiększenia wytrwałości w planowaniu i realizacji celów życiowych.

Weź udział w warsztatach „Nadzieja dla serc”


Warsztaty „Nadzieja dla serc” będą zorganizowane dla młodzieży z Gdańska, Wrocławia, Poznania i Katowic. Uczestnicy rekrutowani z poszczególnych miast zostaną przewiezieni do Gdańska, gdzie będą przeprowadzone badania oraz zajęcia. Kompleksowa ocena medyczna każdorazowo zostanie przeprowadzona w pierwszym dniu warsztatów, w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku. Odbędą się one w następujących terminach:

  • 28-29 listopada 2008 r. dla młodzieży z Gdańska i okolic
  • 5-6 grudnia 2008 r. dla młodzieży z Wrocławia i okolic
  • 16-17 stycznia 2009 r. dla młodzieży z Katowic i okolic
  • 6-7 lutego 2009 r. dla młodzieży z Poznania i okolic

Udział w warsztatach jest bezpłatny. Aby w nich uczestniczyć wystarczy pobrać formularz zgłoszeniowy ze strony www.kaminski.pl i wypełniony przesłać do Fundacji Marka Kamińskiego. Formularz można przesłać na adres e-mail: fundacja@invena.pl, lub na adres Fundacji (ul. Grunwaldzka 212, 80-266 Gdańsk) lub na numer fax. (0-58) 552 33 15.

Ocena artykułu

4.68
z 22 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(15)
4
 
(7)
3
 
(0)
2
 
(0)
1
 
(0)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.68 z 22 głosów

100%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty