Rozpoznawanie objawów POCHP

Specjaliści ostrzegają, że często zwyczajny kaszel lub trudności w oddychaniu mogą stanowić objawy Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc. Niestety bardzo często bywają one lekceważone lub błędnie interpretowane- zgodnie z wynikami badań TSN OBOP jedynie 10% Polaków potrafiło wymienić trudności w oddychaniu jako objaw Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc.
Pierwszymi objawami, które jeszcze nie wzbudzają zaniepokojenia pacjenta to kaszel, który zwykle jest połączony z wykrztuszaniem wydzieliny oskrzelowej. Objawy te są mało charakterystyczne, ale bardzo powszechne. Wśród osób palących uważa się je za wręcz "normalne". Występują ze zmiennym nasileniem i mniej lub więcej mogą zwracać uwagę pacjenta.
Kolejnym objawem jest duszność, czyli uczucie braku powietrza do oddychania. Wystąpienie tego objawu jest przez chorego odbierane jako niepokojące i często jest to pierwszy bodziec, który zmusza go do wizyty u lekarza. Duszność może występować już we wczesnym etapie POChP. Początkowo ma ona charakter wyłącznie wysiłkowy. Oznacza to, że pojawia się w sytuacjach wymagających większego wysiłku fizycznego niż zwykłe czynności codzienne.
W miarę postępu choroby duszność występuje coraz częściej. Pojawia się podczas czynności, które dotychczas były przez pacjenta wykonywane bez trudu. Choremu coraz trudniej jest wykonywać wysiłek, który wcześniej nie powodował duszności. Duszność narasta powoli, podstępnie, stopniowo ograniczając aktywność fizyczną. Dodatkowym objawem choroby może być głośny świszczący oddech nasilający się podczas wysiłku np. w trakcie szybszego marszu lub przy wchodzeniu po schodach.
"POChP jest chorobą przebiegającą niezwykle podstępnie - ostrzega prof. Jan Zieliński, pneumonolog, koordynator programu "Głęboki Oddech"- W początkowym okresie obraz choroby jest skapoobjawowy co zwykle powoduje, że pozostaje niezauważony, co więcej objawy choroby mogą trwać latami i bardzo często dopiero poważna niewydolność płuc zmusza chorych do udania się po poradę lekarską".
Do grupy osób szczególnie zagrożonych Przewlekłą Obturacyjną Chorobą Płuc należą mężczyźni i kobiety ok. 40 roku życia., zwłaszcza palący. To właśnie oni powinni zwrócić szczególną uwagę na wszelkie niepokojące zmiany stanu zdrowia.
"Zdarza się, że pacjenci uważają, że pogorszenie tolerancji wysiłku fizycznego jest związane z wiekiem- dodaje prof Zieliński- Tymczasem niezwykle ważne jest zgłoszenie się do lekarza już w momencie wystąpienia pierwszych objawów. Istnieje wówczas szansa na zahamowanie choroby".
On Board Public Relations
Podobne teksty
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Jak leczyć POChP?
Aby skutecznie walczyć z POChP, należy przede wszystkim zaprzestać palenia papierosów oraz jak najwcześniej rozpoznać chorobę.
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Przyczyny niepłodności męskiej
Zestawienie najczęstszych przyczyn niepłodności.
Ciąża a podróż samolotem
Czy podróżowanie samolotem niesie jakieś niebezpieczeństwo dla rozwijającego się płodu...
Sezon na kleszcze - szczepimy wiedzę - poradnik
Jeśli przebywałeś niedawno w lesie, czy choćby w pobliskim parku, dokładnie skontroluj swoje ciało i ubranie, czy nigdzie nie ma na nim kleszczy.
Nagłe schorzenia narządu wzroku
W okulistyce, podobnie jak w innych działach medycyny, znane są stany chorobowe wymagające szybkiej pomocy, które najczęściej objawiają się nagłą utratą widzenia, a także silnym bólem oka.
Niekorzystne działanie na skórę promieniowania UV
Obecnie wiemy, że to promienie UVA są główną przyczyną fotostarzenia się skóry oraz zmian nowotworowych.