Rodzaje kamicy nerkowej
Kamica nerkowa to choroba polegającą na wytrącaniu się w drogach moczowych nierozpuszczalnych złogów substancji chemicznych, które stanowią prawidłowy lub nieprawidłowy składniki moczu. Kamica nerkowa występuje raczej u ludzi młodych, dwa razy częściej u mężczyzn niż u kobiet. Tworzenie się kamieni zależy od stężenia składników zawartych w moczu, odczynu (tzw. pH) moczu oraz szybkości wydalania moczu, a do wytrącania się kamieni dochodzi, gdy stężenie związków wchodzących w ich skład przekracza próg rozpuszczalności w organizmie. Na rozwój kamieni wpływają:
- uwarunkowania genetyczne
- wady budowy układu moczowego
- zakażenia układu moczowego
- przyjmowane leki
- dieta
Choroba w początkowym okresie rozwija się bezobjawowo. W okresie zaostrzenia choroby występuje pod postacią kolki nerkowej z bólem w okolic lędźwiowej.
W zależności od substancji , która stanowi główny składnik kamieni wyróżnia się:
- kamica szczawianowa
- kamica moczanowa
- kamica fosforanowa
- kamica cystynowa
W leczeniu kamicy nerkowej dużą rolę oprócz postępowania farmakologicznego odgrywa odpowiednia dieta, różna w zależności od typu kamicy. Jednak podstawową zasadą we wszystkich typach kamicy jest konieczność spożywania zwiększonej ilości płynów nawet do 4-5 l na dobę tak aby ilość wydalanego moczu wynosiła co najmniej 2l.. Takie postępowanie rozcieńcza składniki moczu ulegające krystalizacji. Zaleca się picie wód mineralnych o składzie odpowiednio dobranym do rodzaju kamicy, lekko słodzonej herbaty czy zwykłe przegotowanej wody. Należy ograniczyć spożycie napojów alkoholowych, mocnej kawy lub herbaty oraz nadmiernie solonych potraw.
Wybór diety zależy od rodzaju obecnych w moczu osadów lub kamieni dlatego też z pożywienia należy wykluczyć pokarmy obfitujące w substancje tworzące złogi w drogach moczowych. Pozostałe zalecenia dietetyczne są zróżnicowane w zależności od rodzaju kamieni.