Rewolucja laserowa w stomatologii

Rewolucja laserowa w stomatologii

Stomatolodzy już od ponad kilkunastu lat mają także do czynienia z laserami, za pomocą których mogą wykonywać dokładnie kontrowane zabiegi na tkankach miękkich i twardych takie jak laserowe cięcie, odparowanie, koagulacja czy fotoablacjia. Skuteczność zabiegów zależy od rodzaju  mocy promieniowania,  czasu oddziaływania z tkanką, częstotliwości impulsów oraz gęstości energii promieniowania. Zabiegi wykonywane techniką laserową są niebolesne i bezkrwawe, a powstałe w wyniku ich działania rany goją się szybciej nie pozostawiając blizn. Zabiegi stomatologii laserowej często wykonywane są u dzieci o osób dorosłych. W stomatologii wykorzystuje się lasery małej lub dużej mocy.

Laser małej mocy

Światło typowych laserów niskoenergetycznych ma moc od 1 mW do 500 mW a jego światło działa biostymulująco wywołując korzystne zmiany wewnątrz komórki zwiększa okresowo poziom przeciwciał co powoduje szybsze gojenie się ran. Światło lasera wykazuje również działanie przeciwzapalne, poprawia mikrokrążenie przez co powstałe w wyniku zabiegów obrzęki szybciej się wchłaniają. Zastosowanie lasera przed rozpoczęciem leczenia zachowawczego podnosi próg bólu powodując zmniejszenie dolegliwości bólowych podczas zabiegów  przeciwbólowych w przypadku:

  • stomatopati protetycznych
  • ropni przyzębia
  • paradontopatii
  • obrzęków
  • opryszczki wargowej
  • zapalenia miazgi

Promieniowanie laserowe niskoenergetyczne zapobiega również stanom zapalnym i jest bardzo przydatne w leczeniu nerwobólów. Poprawia terapeutyczne skutki zabiegów, zmniejsza ryzyko infekcji, przyspiesza znacznie regenerację uszkodzonych tkanek.
Promieniowanie laserowe niskoenergetyczne zapobiega stanom zapalnym i jest bardzo przydatne w leczeniu nerwobólów,  zmniejsza ryzyko infekcji oraz przyspiesza znacznie regenerację uszkodzonych tkanek.  Lasery biostymulacyjne przynoszą ulgę osobom, którym wyrzynają się zęby mądrości.

Lasery dużej mocy

Laserem wyróżniającym się w stomatologii i chirurgii jamy ustnej jest laser gazowy CO2, który znalazł najszersze zastosowanie w zabiegach tkanek miękkich jamy ustnej pełniąc rolę lancetu chirurgicznego. Cięcia laserem CO2 cechuje się dodatkowo działaniem  hemostatyczne i sterylizującym, gdyż podczas cięcia następuje koagulacja naczyń krwionośnych co jest nieocenione przy usuwaniu zmian chorobowych bardzo  ukrwionych narządów (np. języka, wargi).

Laser jagowo-neodymowy  (YAG:Nd) znazł zastosowanie przede wszystkim do leczenia endodontycznego zębów, do sterylizacji i poszerzania światła kanałów. Laser YAG:Nd stosowany jest u pacjentów do leczenia nadwrażliwości zębów, powodując zeszkliwienie powierzchni zęba i zamknięcie kanalików zębiny. Również po usunięciu laserem płytki próchnicy pod wpływem promieniowania laserowego dochodzi do rekrystalizacji i zeszkliwienia i tak opracowana zmiana próchnicowa nie wymaga wypełnienia ubytku. Najnowsze zastosowanie tej grupy laserów to wybielanie zębów.

Laser jagowo-erbowy znalazł zastosowanie do  bezkontaktowej i bezbolesnej obróbki twardych tkanek zęba zastępując typowe wiertarki turbinowe.

Ocena artykułu

3.74
z 42 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(9)
4
 
(21)
3
 
(6)
2
 
(4)
1
 
(2)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
3.74 z 42 głosów

71%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty