Rewolucja laserowa w stomatologii

Stomatolodzy już od ponad kilkunastu lat mają także do czynienia z laserami, za pomocą których mogą wykonywać dokładnie kontrowane zabiegi na tkankach miękkich i twardych takie jak laserowe cięcie, odparowanie, koagulacja czy fotoablacjia. Skuteczność zabiegów zależy od rodzaju mocy promieniowania, czasu oddziaływania z tkanką, częstotliwości impulsów oraz gęstości energii promieniowania. Zabiegi wykonywane techniką laserową są niebolesne i bezkrwawe, a powstałe w wyniku ich działania rany goją się szybciej nie pozostawiając blizn. Zabiegi stomatologii laserowej często wykonywane są u dzieci o osób dorosłych. W stomatologii wykorzystuje się lasery małej lub dużej mocy.
Laser małej mocy
Światło typowych laserów niskoenergetycznych ma moc od 1 mW do 500 mW a jego światło działa biostymulująco wywołując korzystne zmiany wewnątrz komórki zwiększa okresowo poziom przeciwciał co powoduje szybsze gojenie się ran. Światło lasera wykazuje również działanie przeciwzapalne, poprawia mikrokrążenie przez co powstałe w wyniku zabiegów obrzęki szybciej się wchłaniają. Zastosowanie lasera przed rozpoczęciem leczenia zachowawczego podnosi próg bólu powodując zmniejszenie dolegliwości bólowych podczas zabiegów przeciwbólowych w przypadku:
- stomatopati protetycznych
- ropni przyzębia
- paradontopatii
- obrzęków
- opryszczki wargowej
- zapalenia miazgi
Promieniowanie laserowe niskoenergetyczne zapobiega również stanom zapalnym i jest bardzo przydatne w leczeniu nerwobólów. Poprawia terapeutyczne skutki zabiegów, zmniejsza ryzyko infekcji, przyspiesza znacznie regenerację uszkodzonych tkanek.
Promieniowanie laserowe niskoenergetyczne zapobiega stanom zapalnym i jest bardzo przydatne w leczeniu nerwobólów, zmniejsza ryzyko infekcji oraz przyspiesza znacznie regenerację uszkodzonych tkanek. Lasery biostymulacyjne przynoszą ulgę osobom, którym wyrzynają się zęby mądrości.
Lasery dużej mocy
Laserem wyróżniającym się w stomatologii i chirurgii jamy ustnej jest laser gazowy CO2, który znalazł najszersze zastosowanie w zabiegach tkanek miękkich jamy ustnej pełniąc rolę lancetu chirurgicznego. Cięcia laserem CO2 cechuje się dodatkowo działaniem hemostatyczne i sterylizującym, gdyż podczas cięcia następuje koagulacja naczyń krwionośnych co jest nieocenione przy usuwaniu zmian chorobowych bardzo ukrwionych narządów (np. języka, wargi).
Laser jagowo-neodymowy (YAG:Nd) znazł zastosowanie przede wszystkim do leczenia endodontycznego zębów, do sterylizacji i poszerzania światła kanałów. Laser YAG:Nd stosowany jest u pacjentów do leczenia nadwrażliwości zębów, powodując zeszkliwienie powierzchni zęba i zamknięcie kanalików zębiny. Również po usunięciu laserem płytki próchnicy pod wpływem promieniowania laserowego dochodzi do rekrystalizacji i zeszkliwienia i tak opracowana zmiana próchnicowa nie wymaga wypełnienia ubytku. Najnowsze zastosowanie tej grupy laserów to wybielanie zębów.
Laser jagowo-erbowy znalazł zastosowanie do bezkontaktowej i bezbolesnej obróbki twardych tkanek zęba zastępując typowe wiertarki turbinowe.
lek. med. Bogdan Kowalczykmedycyna rodzinna
Podobne teksty
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Dieta kobiety ciężarnej i matki karmiącej piersią
Racjonalna dieta kobiety w czasie ciąży i karmienia piersią powinna dostarczać odpowiednią ilość energii, a także zawierać niezbędne składniki odżywcze w prawidłowych ilościach i proporcjach.
Pierwsze zwiastuny
Ciało wysyła do nas alarmujące sygnały, które zauważone mogą stać się cenna wskazówką dla dalszego postępowania.
Poronienie
Uważa się, że około 10-15% wszystkich ciąż kończy się poronieniem samoistnym czyli wydaleniem obumarłego jaja płodowego.
Jak leczyć POChP?
Aby skutecznie walczyć z POChP, należy przede wszystkim zaprzestać palenia papierosów oraz jak najwcześniej rozpoznać chorobę.
Leczenie nadżerek szyjki macicy
Radykalne wyleczenie nadżerek polega na zniszczeniu metodami fizycznymi lub chemicznymi nieprawidłowych, tworzących ją komórek.
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Zaburzenia erekcji problemem wielu mężczyzn
W naszym kraju zaburzenia wzwodu ma około 3,5 miliona mężczyzn a tylko 36% z nich zdaje sobie sprawę, że cierpi na zaburzenia erekcji.
Karmienie sztuczne niemowląt
Karmienie sztuczne jest konieczne, kiedy matka nie może karmić piersią bądź też dziecko nie może jeść pokarmu naturalnego.