Resekcja wierzchołka korzenia zęba
Resekcja wierzchołka korzenia, to zabieg polegający na usunięciu wierzchołka korzenia, usunięciu zmian okołowierzchołkowych w kości a następnie wypełnieniu kanału korzeniowego materiałem biokompatybilnym. Zabieg ten jest wykonywany najczęściej w przypadku niepowodzenia leczenia endodontycznego i najczęściej dotyczy zębów jednokorzeniowych głównie siekaczy i kłów, chociaż wykonywany jest również w przypadku przedtrzonowców i trzonowców.
Wskazania do zabiegu
- przewlekłe zapalenia tkanek okołowierzchołkowych (ziarniniaki, torbiele korzeniowe)
- niemożność całkowitego usunięcia poprzedniego wypełnienia z kanału przy jego niecałkowitym wypełnieniu
- nie możność usunięcia złamanego instrumentu do leczenia kanałowego uniemożliwiającego prawidłowe leczenie zęba
- niedrożność kanału w okolicy wierzchołka korzenia (duże zakrzywienie, zwężenie)
- złamanie korzenia w okolicy przy szczytowej np. po urazie
- perforacja korzenia w okolicy okołowierzchołkowej jako następstwo leczenia endodontycznego
Przeciwwskazania
- zęby mleczne
- zaburzenia zgryzu
- stany zapalne jamy ustnej i gardła
- zanik pionowy i poziomy kości w przebiegu chorób przyzębia
- ostry stan zapalny w okolicy przywierzchołkowej
- podłużne złamania korzeni
- opryszczka wargi
- kobiety w I trymestrze ciąży
- choroby prowadzące do miejscowego i ogólnego spadku odporności (choroby nerek, białaczki, zaburzenia krzepnięcia i fibrynolizy, cukrzyca)
Technika zabiegu
Przed przystąpieniem do zabiegu resekcji lekarz przygotowuje kanał korzeniowy poprzez jego dokładne oczyszczenie i poszerzenie poczym w znieczuleniu miejscowym lekarz nacina błonę śluzową w okolicy wierzchołka korzenia, wycina okienko kostne a następnie wiertłem resekuje zmieniony chorobowo wierzchołek korzenia. Następnie szczelnie wypełnia kanał korzeniowy oraz może uzupełnić okienko kostne preparatami kościozastępczymi. Na przeciętą błonę śluzową zakłada się szwy.
W niektórych przypadkach np. przy rozległych torbielach obejmujących kilka zębów istnieje wskazanie do wykonania znieczulenia ogólnego.
Postępowanie po zabiegu
Po zabiegu może pojawić się obrzęk okolicy operowanej, ból oraz zaczerwienienie. W celu zmniejszenia powyższych objawów będących wynikiem ingerencji chirurgicznej, należy przykładać zimny opatrunek z kostek lodu. Przy silniejszych dolegliwościach można stosować środki przeciwbólowe.
W sytuacji gdy ból jest silny i trwa wiele dni lub pojawiają się jakiekolwiek wątpliwości, należy skonsultować się z lekarzem stomatologiem.
Szwy usuwa się 5-7 dni po zabiegu.
Przez około 1 rok po zabiegu resekcji pacjent powinien pozostawać pod stałą kontrolą stomatologiczną. Pierwsze oznaki odtwarzania się kości w okolicy po resekcji obserwuje się po około 3 miesiącach na zdjęciach rtg, jednak pełny efekt zabiegu można ocenić dopiero po roku.