Replantacja

Replantacja to zabieg chirurgiczny polegający na umieszczeniu zęba w wyrostku zębodołowym w jamie ustnej pacjenta. W zabiegu tym ząb całkowicie zwichnięty umieszczony zostaje w zębodole. Zabieg replantacji powinien zostać przeprowadzony w jak najkrótszym czasie od urazu, najlepiej do 20–30 min po urazie, gdyż od szybkiego i prawidłowego postępowania zależy zachowanie utraconego zęba.
Szybka implantacja zwiększa szanse na przeżycie żywych tkanek zęba. W każdym przypadku wybicia zęba należy go odpowiednio zabezpieczyć poprzez umieszczenie zęba, bez dotykania korzenia w sterylnym rozworze o odpowiednim pH i os molarności. Najlepszym do tego jest biologiczny roztwór Hanksa, dostępny w postaci gotowego zestawu Save-A--Tooth , w którym ząb może być przechowywany nawet do 24 godz. Jeśli zestaw taki nie jest dostępny, ząb można przechowywać w roztworach do przechowywania soczewek kontaktowych, sól fizjologiczną, mleko lub w ostateczności wodę.
Zęba nie wolno zęba przechowywać w wodzie destylowanej, środkach odkażających lub transportować na sucho. Transport zęba na sucho doprowadza do obumarcia komórek na powierzchni korzenia co może być przyczyną późniejszych powikłań replantacji w postaci resorpcji korzenia.
Wybity ząb wraz z pacjentem należy jak najszybciej dostarczyć do stomatologa, który po przygotowaniu go, umieszcza w zębodole i unieruchamia szyną nazębną, którą po około tygodniu można usunąć. W tym czasie pacjent powinien spożywać pokarmy papkowate oraz stosować płukanki ściągające i odkażające. Przez cały okres należy stosować profilaktycznie antybiotyk.
lek. med. Bogdan Kowalczykmedycyna rodzinna
Podobne teksty
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Dieta kobiety ciężarnej i matki karmiącej piersią
Racjonalna dieta kobiety w czasie ciąży i karmienia piersią powinna dostarczać odpowiednią ilość energii, a także zawierać niezbędne składniki odżywcze w prawidłowych ilościach i proporcjach.
Pierwsze zwiastuny
Ciało wysyła do nas alarmujące sygnały, które zauważone mogą stać się cenna wskazówką dla dalszego postępowania.
Poronienie
Uważa się, że około 10-15% wszystkich ciąż kończy się poronieniem samoistnym czyli wydaleniem obumarłego jaja płodowego.
Jak leczyć POChP?
Aby skutecznie walczyć z POChP, należy przede wszystkim zaprzestać palenia papierosów oraz jak najwcześniej rozpoznać chorobę.
Leczenie nadżerek szyjki macicy
Radykalne wyleczenie nadżerek polega na zniszczeniu metodami fizycznymi lub chemicznymi nieprawidłowych, tworzących ją komórek.
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Zaburzenia erekcji problemem wielu mężczyzn
W naszym kraju zaburzenia wzwodu ma około 3,5 miliona mężczyzn a tylko 36% z nich zdaje sobie sprawę, że cierpi na zaburzenia erekcji.
Karmienie sztuczne niemowląt
Karmienie sztuczne jest konieczne, kiedy matka nie może karmić piersią bądź też dziecko nie może jeść pokarmu naturalnego.