Replantacja

Replantacja

Replantacja to zabieg chirurgiczny polegający na umieszczeniu zęba w wyrostku zębodołowym w jamie ustnej pacjenta. W zabiegu tym ząb całkowicie zwichnięty umieszczony zostaje w zębodole. Zabieg replantacji  powinien zostać przeprowadzony w jak najkrótszym czasie od urazu, najlepiej do 20–30 min po urazie, gdyż od szybkiego i prawidłowego postępowania zależy zachowanie utraconego zęba.

Szybka implantacja zwiększa szanse na przeżycie żywych tkanek zęba. W każdym przypadku wybicia zęba należy go odpowiednio zabezpieczyć poprzez umieszczenie zęba, bez dotykania korzenia w sterylnym rozworze o odpowiednim pH i os molarności. Najlepszym do tego jest biologiczny roztwór Hanksa, dostępny w postaci gotowego zestawu Save-A--Tooth , w którym ząb może być przechowywany nawet do 24 godz. Jeśli zestaw taki nie jest dostępny, ząb można przechowywać w roztworach do przechowywania soczewek kontaktowych, sól fizjologiczną, mleko lub w ostateczności wodę.

Zęba nie wolno zęba przechowywać w wodzie destylowanej, środkach odkażających lub transportować  na sucho. Transport zęba na sucho doprowadza do obumarcia komórek na powierzchni korzenia co może być przyczyną późniejszych powikłań replantacji w postaci resorpcji korzenia.

Wybity ząb wraz z pacjentem należy jak najszybciej dostarczyć do stomatologa, który po przygotowaniu go, umieszcza w zębodole i unieruchamia szyną nazębną, którą po około tygodniu można usunąć. W tym czasie pacjent powinien spożywać pokarmy papkowate oraz stosować płukanki ściągające i odkażające. Przez cały okres należy stosować profilaktycznie antybiotyk.

Ocena artykułu

4.22
z 46 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(22)
4
 
(18)
3
 
(2)
2
 
(2)
1
 
(2)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.22 z 46 głosów

87%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty