Replantacja
Replantacja to zabieg chirurgiczny polegający na umieszczeniu zęba w wyrostku zębodołowym w jamie ustnej pacjenta. W zabiegu tym ząb całkowicie zwichnięty umieszczony zostaje w zębodole. Zabieg replantacji powinien zostać przeprowadzony w jak najkrótszym czasie od urazu, najlepiej do 20–30 min po urazie, gdyż od szybkiego i prawidłowego postępowania zależy zachowanie utraconego zęba.
Szybka implantacja zwiększa szanse na przeżycie żywych tkanek zęba. W każdym przypadku wybicia zęba należy go odpowiednio zabezpieczyć poprzez umieszczenie zęba, bez dotykania korzenia w sterylnym rozworze o odpowiednim pH i os molarności. Najlepszym do tego jest biologiczny roztwór Hanksa, dostępny w postaci gotowego zestawu Save-A--Tooth , w którym ząb może być przechowywany nawet do 24 godz. Jeśli zestaw taki nie jest dostępny, ząb można przechowywać w roztworach do przechowywania soczewek kontaktowych, sól fizjologiczną, mleko lub w ostateczności wodę.
Zęba nie wolno zęba przechowywać w wodzie destylowanej, środkach odkażających lub transportować na sucho. Transport zęba na sucho doprowadza do obumarcia komórek na powierzchni korzenia co może być przyczyną późniejszych powikłań replantacji w postaci resorpcji korzenia.
Wybity ząb wraz z pacjentem należy jak najszybciej dostarczyć do stomatologa, który po przygotowaniu go, umieszcza w zębodole i unieruchamia szyną nazębną, którą po około tygodniu można usunąć. W tym czasie pacjent powinien spożywać pokarmy papkowate oraz stosować płukanki ściągające i odkażające. Przez cały okres należy stosować profilaktycznie antybiotyk.