Rak pęcherza moczowego częstrzy u palących kobiet

Rak pęcherza moczowego częstrzy u palących kobiet
Okazuje się, że w sytuacji gdy kobiety palą tyle samo papierosów co mężczyźni ryzyko wystąpienia raka płuca jest większe wśród płci pięknej. Palenie papierosów zwiększa również zagrożenie wystąpieniem innych typów nowotworów, w tym raka pęcherza moczowego. Naukowcy postanowili sprawdzić, jaka jest podatność na pojawienie się tego raka u palaczy zależnie od płci.

Doktor J. Esteban Castelao z University of Southern California wraz ze współpracownikami prowadził badania nad tym problemem. Wyniki analizy znajdują się w najnowszym wydaniu czasopisma Journal of the National Cancer Institute.

W grupie badanej znaleźli się chorzy z rozpoznanym rakiem pęcherza moczowego. Grupę kontrolną stanowili zdrowi mieszkańcy Los Angeles. Liczebność grup była porównywalna. Od wszystkich uczestników badania zbierano informacje na temat nałogu palenia, liczby oraz rodzaju papierosów.

Analiza danych wykazała, że ryzyko wystąpienia raka pęcherza moczowego było większe wśród palaczy niż osób, które nigdy nie paliły. Rodzaj palonych papierosów (np. z filtrem czy bez) oraz sposób palenia nie wpływał w żaden sposób na ryzyko raka.

Okazało się natomiast, że w grupie osób palących porównywalne ilości papierosów zagrożenie zachorowaniem na raka pęcherza moczowego było większe wśród kobiet niż mężczyzn.

Ocena artykułu

4.1
z 40 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(14)
4
 
(18)
3
 
(6)
2
 
(2)
1
 
(0)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.1 z 40 głosów

80%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty