Probiotyki pomocne w biegunce

Probiotyki pomocne w biegunce
Probiotyki czyli żywe szczepy bakterii kwasu mlekowego, znajdujące się w niektórych produktach mlecznych, takich jak jogurty, mogą pomóc w leczeniu biegunki.

Biegunki najczęściej są spowodowane przez drobnoustroje, które wraz z pożywieniem przedostały się do układu pokarmowego. Dzięki obowiązującym normom epidemiologiczno-sanitarnym, biegunki zagrażające życiu należą do rzadkości. Przy łagodnych biegunkach zazwyczaj wystarczy pić dużo płynów aby uniknąć odwodnienia. Jednak w przypadku małych dzieci i osób starszych biegunki mogą być niebezpieczne, ponieważ do odwodnienia dochodzi dużo szybciej. Oznacza to nie tylko konieczność zachowania szczególnej ostrożności ale niejednokrotnie także podjęcia leczenia.

Aby sprawdzić, czy probiotyki mogą wywierać korzystny wpływ w leczeniu biegunki, naukowcy przeanalizowali ponad 20 badań, w których wzięło udział 2000 osób. Probiotyki okazały się być bardzo pomocne. Choć nie zastąpią kompleksowego leczenia antybakteryjnego, to mogą ochronić przed odwodnieniem i dzięki temu skrócić czas choroby nawet o 30 godzin. Po trzech dniach leczenia bez użycia probiotyków, do zdrowia powróciło 40% pacjentów, zaś wśród osób, którym podawano probiotyki - po trzech dniach zdrowych było aż 60% pacjentów.

Eksperci zwracają uwagę, że istnieje szeroka gama produktów oznakowanych jako „probiotyki”, w tym proszki, tabletki i specjalne dietetyczne napoje. Jednak nie wszystkie zawierają żywe szczepy bakterii mlekowych. Również nie wszystkie rodzaje jogurtów zawierają testowane probiotyki, w szczególności Lactobakterie a tylko takich skuteczność stwierdzono.

Ocena artykułu

4.03
z 64 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(21)
4
 
(29)
3
 
(10)
2
 
(3)
1
 
(1)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.03 z 64 głosów

78%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty