Probiotyki pomocne w biegunce

Biegunki najczęściej są spowodowane przez drobnoustroje, które wraz z pożywieniem przedostały się do układu pokarmowego. Dzięki obowiązującym normom epidemiologiczno-sanitarnym, biegunki zagrażające życiu należą do rzadkości. Przy łagodnych biegunkach zazwyczaj wystarczy pić dużo płynów aby uniknąć odwodnienia. Jednak w przypadku małych dzieci i osób starszych biegunki mogą być niebezpieczne, ponieważ do odwodnienia dochodzi dużo szybciej. Oznacza to nie tylko konieczność zachowania szczególnej ostrożności ale niejednokrotnie także podjęcia leczenia.
Aby sprawdzić, czy probiotyki mogą wywierać korzystny wpływ w leczeniu biegunki, naukowcy przeanalizowali ponad 20 badań, w których wzięło udział 2000 osób. Probiotyki okazały się być bardzo pomocne. Choć nie zastąpią kompleksowego leczenia antybakteryjnego, to mogą ochronić przed odwodnieniem i dzięki temu skrócić czas choroby nawet o 30 godzin. Po trzech dniach leczenia bez użycia probiotyków, do zdrowia powróciło 40% pacjentów, zaś wśród osób, którym podawano probiotyki - po trzech dniach zdrowych było aż 60% pacjentów.
Eksperci zwracają uwagę, że istnieje szeroka gama produktów oznakowanych jako „probiotyki”, w tym proszki, tabletki i specjalne dietetyczne napoje. Jednak nie wszystkie zawierają żywe szczepy bakterii mlekowych. Również nie wszystkie rodzaje jogurtów zawierają testowane probiotyki, w szczególności Lactobakterie a tylko takich skuteczność stwierdzono.
MediWebzespół redakcyjny
Podobne teksty
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Dieta kobiety ciężarnej i matki karmiącej piersią
Racjonalna dieta kobiety w czasie ciąży i karmienia piersią powinna dostarczać odpowiednią ilość energii, a także zawierać niezbędne składniki odżywcze w prawidłowych ilościach i proporcjach.
Pierwsze zwiastuny
Ciało wysyła do nas alarmujące sygnały, które zauważone mogą stać się cenna wskazówką dla dalszego postępowania.
Poronienie
Uważa się, że około 10-15% wszystkich ciąż kończy się poronieniem samoistnym czyli wydaleniem obumarłego jaja płodowego.
Polacy a profilaktyka chorób cywilizacyjnych.
Najczęstszym powodem dla którego unikamy badań profilaktycznych jest przekonanie o tym, że jesteśmy zdrowi
Pozycja seksualna klasyczna IV
W pozycji tej kobieta leży na plecach z przywiedzionymi do swojej klatki piersiowej kolanami oraz stopami opartymi na ramionach leżącego na niej mężczyzny.
Pozycja seksualna boczna IV
W pozycji tej kobieta leży na plecach z biodrami uniesionymi nieco powyżej bioder mężczyzny, który leżąc na boku wprowadza członek do pochwy.
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Przyczyny niepłodności męskiej
Zestawienie najczęstszych przyczyn niepłodności.