Poznaj Zdrowie Swoich Płuc

Poznaj Zdrowie Swoich Płuc to nazwa akcji bezpłatnych badań spirometrycznych, która rozpocznie się już we wrześniu i będzie miała miejsce w największych miastach Polski. Akcja jest częścią Ogólnopolskiego Programu Głęboki Oddech prowadzonego na rzecz walki z Przewlekłą Obturacyjną Chorobą Płuc (POChP).
Program Głęboki Oddech od początku swojego istnienia stawia sobie za cel stworzenie jak najszerszego dostępu do spirometrycznych badań profilaktycznych, które pozwalają rozpoznać POChP. Dlatego też zrodził się pomysł jesiennej akcji medyczno-edukacyjnej typu Road-Show, w trakcie której ruchoma przychodnia medyczna Mobil-Med. odwiedzi kilkanaście największych miast całej Polski. Na trasie przemieszczającej się przychodni znajdą się następujące miasta: Łódź, Radom, Zamość, Lublin, Katowice, Bielsko-Biała, Kraków, Wrocław, Poznań, Białystok, Olsztyn, Gdańsk i Warszawa. W przychodni będzie możliwość wykonania bezpłatnych badań spirometrycznych, jak również pacjent, u którego wynik badania spirometrycznego będzie charakterystyczny dla POChP będzie mógł skorzystać z porady lekarza.
Akcja bezpłatnych badań spirometrycznych organizowanych w ramach programu „Głęboki Oddech” jest niezwykle ważna, ponieważ POChP to czwarta przyczyna zgonu w Polsce- stwierdza Profesor Jan Zieliński, koordynator Programu „Głęboki Oddech”. Podobnie jak nowotwory POChP jest groźną chorobą społeczną. Chory przez wiele lat nie odczuwa, że w jego organizmie toczy się śmiertelna choroba. W 90% przypadków chorych na POChP przyczyną zachorowania jest palenie tytoniu, dlatego też z możliwości bezpłatnego badania spirometrycznego powinni skorzystać palacze papierosów, ciągle palący, jak również byli palacze jeśli palili dłużej niż 10 lat- dodaje Profesor Zieliński.
„Głęboki Oddech” – Program Profilaktyczno-Edukacyjny „Głęboki Oddech” na rzecz walki z Przewlekłą Obturacyjną Chorobą Płuc (POChP) ma ogólnopolski charakter i zmierza do zwiększenia w społeczeństwie świadomości istnienia POChP. Program informuje na temat objawów choroby, jej przyczyn oraz skutków. Edukuje w zakresie walki z POChP przez podkreślanie konieczności wykonywania badań profilaktycznych, prowadzących do wczesnego diagnozowania choroby i rozpoczęcia leczenia. Organizatorem Programu jest Polskie Towarzystwo Chorób Płuc, zrzeszające wybitnych pulmonologów, we współpracy z firmą Adamed.
Program objął już kilkaset miejscowości w Polsce. W ramach programu z bezpłatnych badań i konsultacji lekarskiej skorzystało ponad 52 tysiące Polaków. Program dotarł do dużych i do małych miejscowości, tam, gdzie często dostęp do aparatury spirometrycznej i lekarzy specjalistów jest ograniczony.
MediWebzespół redakcyjny
Podobne teksty
Dieta kobiety ciężarnej i matki karmiącej piersią
Racjonalna dieta kobiety w czasie ciąży i karmienia piersią powinna dostarczać odpowiednią ilość energii, a także zawierać niezbędne składniki odżywcze w prawidłowych ilościach i proporcjach.
Polacy a profilaktyka chorób cywilizacyjnych.
Najczęstszym powodem dla którego unikamy badań profilaktycznych jest przekonanie o tym, że jesteśmy zdrowi
Zaburzenia erekcji problemem wielu mężczyzn
W naszym kraju zaburzenia wzwodu ma około 3,5 miliona mężczyzn a tylko 36% z nich zdaje sobie sprawę, że cierpi na zaburzenia erekcji.
Uporczywy kaszel
Kaszel należy do najczęstszych objawów chorobowych, z którymi pacjenci kierują się do lekarza.
Nieświeży oddech może być dużym problemem..
Nieświeży oddech niekoniecznie oznaczać musi zaniedbania w higienie jamy ustnej.
Jak rzucić palenie
Cenne wskazówki dla osób chcących zerwać z nałogiem
Czynniki ryzyka rozwoju nowotworu
Opis czynników zwiększających prawdopodobieństwo rozwoju nowotworu.
Cholesterol całkowity, LDL, HDL
Cholesterol krążący we krwi występuje w kilku frakcjach o zróżnicowanych właściwościach pod względem wywoływania miażdżycy.
Palenie cygar a Twoje zdrowie
Badania naukowe wykazały, że palenie cygar wiąże się z występowaniem raka jamy ustnej (warg, języka, jamy ustnej i gardła), krtani, płuc i przełyku.
Leczenie raka piersi
Nowoczesne metody leczenia raka piersi oraz rokowanie.