Ponad 78% Polaków twierdzi, że depresję należy leczyć

Ponad 78% Polaków twierdzi, że depresję należy leczyć
Zakończyła się marcowa ogólnopolska kampania informacyjna Fundacji ITAKA pod hasłem "Depresja jest chorobą. Lecz depresję". W ciągu miesiąca stronę (www.leczdepresje.org) poświęconą tej problematyce odwiedziło ponad 30 tys. osób. Podczas kampanii uruchomiono specjalny numer telefonu, pod którym psychiatrzy i psychologowie udzielali po kilkadziesiąt porad dziennie.

Przed rozpoczęciem akcji informacyjnej (19-26 lutego) oraz bezpośrednio po jej zakończeniu (28 marca-2 kwietnia) przeprowadzono na zlecenie fundacji ITAKA badania opinii publicznej na temat postrzegania depresji. Wyniki sondażu dowodzą, że w ciągu zaledwie jednego miesiąca zwiększyła się znacznie liczba osób twierdzących, że depresja jest stanem chorobowym, który wymaga leczenia i specjalistycznej pomocy. Obecnie blisko cztery piąte (78,1%) badanych jest przekonanych o tym, że depresja jest chorobą, podczas gdy przed rozpoczęciem kampanii depresję jako stan chorobowy postrzegało 62% badanych. Prawie o 11% wzrósł też odsetek osób twierdzących, że osoba cierpiąca na depresję wymaga terapii (78,5%). Przeciwnego zdania jest 6,3% badanych (w lutym - 12,8%).

Obecnie 49,7% Polaków (o 10% więcej w porównaniu z pierwszym sondażem) szukałoby pomocy u lekarzy i specjalistów: psychiatrów i psychologów. Częściej (wzrost o 14%) zalecaliby też konsultację u lekarza swoim bliskim podejrzewanym o depresję. Zmalał jednocześnie odsetek osób przekonanych, że z depresją można poradzić sobie samemu lub z pomocą bliskich.

Depresja jest najczęstszym zaburzeniem natury psychicznej. Cierpi na nią ok. 10% dorosłej populacji, a po 65. roku życia - ok. 15%. Zapadalność wśród kobiet jest czterokrotnie większa niż wśród mężczyzn.

Ocena artykułu

4.03
z 31 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(13)
4
 
(12)
3
 
(2)
2
 
(2)
1
 
(2)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.03 z 31 głosów

81%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty