Pomaluj swój świat

Pomaluj swój świat
Spis treści
 1. Jak działa kolor ?
 2. Chromoterapia kontra kolory
 3. Kolorowe wizytówki
 4. Kolor a wiek
 5. Zaatakuj kolorem
 6. Życie wśród kolorów
Miejcie się na baczności z kolorami, gdyż wywierają duży wpływ na ciało i duszę człowieka. Mogą spowodować pojawienie się różnych stanów emocjonalnych, wzbudzić w nas radość lub smutek. - Goethe 

Przed tobą emocjonujący dzień. Właśnie dziś wybierasz się na spotkanie w sprawie nowej pracy. Zastanawiasz się, co na siebie włożyć. Co będzie bardziej odpowiednie - elegancki granatowy kostium czy czerwona bluzka z szarą spódnicą ? Odpowiednie są oba stroje, ale tak naprawdę nie o to chodzi. Ważne jest jaki efekt chcesz osiągnąć...

Trudno sobie wyobrazić świat pozbawiony kolorów - towarzyszą nam bowiem od urodzenia. Nie bez powodu również w naszej potocznej mowie pojawiają się znane określenia: „pozieleniała z zazdrości; był czerwony z wściekłości czy choćby czarny humor”. „Kolor jest życiem” - uważał francuski filozof Bacon, ale my musimy wiedzieć, ze kolory nie tylko pomagają, ale mogą nam również poważnie zaszkodzić. Choć brzmi to niewiarygodnie, są na to dowody - kiedy na przykład przemalowano w Londynie most Black - friars” mający ponurą sławę mostu samobójców z koloru czarnego na zielony liczba rzucających się w otchłań wody nieszczęśników spadła o jedna trzecią... Uzdrawianie kolorem i światłem jest tak stare jak ludzka cywilizacja - współcześnie ta dziedzina medycyny niekonwencjonalnej medycyny zwie się chromoterapią lub koloroterapią, a samo słowo „kolor” pochodzi od łacińskiego „color” i oznacza „kryć coś, taić, skrywać” i niewykluczone, że etymologia tego wyrazu ma związek z ukrytymi właściwościami barw. Dlatego choć większość z nas nigdy się nad tym nie zastanawia, pamiętajmy, że decydując się na kolor ubrania czy wystroju mieszkania, a nawet kolorystycznego doboru potraw na stole stajemy się sami dla siebie koloroterapeutami, co oznacza, że nasz stan emocjonalny czy fizyczny będzie miał ścisły związek z wybranym przez nas kolorem.

Jak działa kolor ?

„Kiedy postrzegamy kolor, zjawisko to rejestrowane jest w naszym mózgu” - tłumaczy chromoterapeuta prof. Morton Walker w swojej książce „Power of color” („Siła koloru”). „Następnie mózg w odpowiedzi na to zjawisko wysyła odpowiedni przekaźnik nerwowy (tzw. neurotransmiter) w kierunku odpowiedniego narządu dokrewnego (tarczycy, nadnerczy, jajników, jąder czy trzustki) w celu wywołania odpowiedniej reakcji hormonalnej. Powiadomiony narząd odpowiada wzmożoną produkcją i wydzielaniem hormonu, który dostaje się do krwiobiegu i oddziaływuje na inne narządy wewnętrzne. Gruczoły wydzielania wewnętrznego reagują więc na kolory w sposób , w jaki rozpoznaje je mózg. Dlatego kolor czerwony, który działa na mózg podniecająco, pośrednio oddziaływuje na nadnercza wywołując wzmożone wydzielanie adrenaliny” - wyjaśnia działanie kolorów Morton.

W przyrodzie istnieją tylko trzy podstawowe barwy - czerwona, zielona i niebieska - wszystkie inne kolory to ich pochodne, a one same zmieszane w idealnych proporcjach tworzą idealną biel. Oprócz barw podstawowych, wyróżniamy łącznie siedem kolorów, czyli pełną gamę siedmiobarwnej tęczy. Pierwsze trzy - żółty, czerwony i niebieski odpowiadają trzem głównym pierwiastkom - wodorowi, tlenowi i węglowi lub jak twierdzą inni naukowcy reprezentują ciało, umysł i duch - maja więc fundamentalne znaczenie dla życia na ziemi, ale i dla prawidłowego funkcjonowania człowieka.Pozostałych cztery to: zielony, pomarańczowy, fioletowy i indygo (ciemny granat). Każda z tych barw ma inne, bardzo ważne działanie i znaczenie:

 • żółty - według chromoterapeuty Rolanda Hunta ma działanie ożywiające i inspirujące, pobudza zdolność rozumowania pomagając w panowaniu nad własnymi emocjami. Jest związany z układem trawiennym, nerwowym, częstością uderzeń serca i krążeniem krwi. Uchodzi również za symbol intelektu i mądrości, pobudza do wzniosłych myśli i uspokaja psychicznie. Kolorem żółtym emanuje złoto, chrom, miedź i aluminium. Wśród warzyw najwięcej tego barwnika zawierają: kukurydza, żółta papryka, pietruszka, banany, dynie, ananasy, cytryny, grejpfruty i melony.
 • czerwień - nie bez kozery uznana jest za kolor miłości - związana jest bowiem z narządami płciowymi, sercem i układem krążenia. Czerwony pobudza sprawność umysłową, przyspiesza bicie serca, podnosi ciśnienie tętnicze krwi, poprawia samopoczucie, daje uczucie ciepła. Wywołuje gwałtowne reakcje - bunt, przekorę, namiętność i agresje, dodaje odwagi i żywotności - jest więc twórcza i niszcząca. Czerwienią emanuje żelazo, miedź i cynk, a z pokarmów buraki, rzodkiewka, czerwona kapusta, szpinak, sałata i większość czerwonych owoców.
 • niebieski - kolor ten związany jest z mózgiem, układem nerwowym i hormonalnym. Naukowcy nazywają go tez najsilniejszym antyseptykiem. Niebieskie światło jest chłodzące, działa nasennie, znieczulająco i przeciwzapalnie. Wnosi radość i spokój, wpływa kojąco na skołatane nerwy, łagodzi wzburzone myśli i uczucia, sprowadza spokojny i głęboki sen. Kolor ten jest uważany za symbol stałości i wierności. Błękitem promieniuje miedź, i aluminium, a z pokarmów np. ciemne śliwki.
 • zielony - związany jest ze skórą, płucami i grasicą. To kolor równowagi i harmonii, „kolor przyrody, kolor zrównoważonej siły, postępu umysłu i ciała” - tak charakteryzuje go Hunt. Jasne odcienie zieleni według Hindusów kojarzą się z sympatia, przyjaźnią, indywidualnością i nadzieją, a ciemne z chciwością, zawiścią i egoizmem. Zielenią promieniuje miedź, chrom, platyna i aluminium oraz wszystkie zielone warzywa i owoce, pod warunkiem, że nie są ani kwaśne ani zasadowe.
 • pomarańczowy - oddziaływuje na układ odpornościowy, przemianę materii układ moczowo - płciowy, wątrobę i nadnercza. Jest kolorem witalności, ciepła, kreatywności i radości. Działa wyzwalając na funkcje cielesne i mentalne. Zbliża, pobudza i oddziaływuje dodatnio na cały organizm. Jest barwą niższych zdolności intelektualnych czyli wiedzy zdobywanej tylko na własny użytek. Najwięcej pomarańczowej barwy zawierają: marchew, kalarepa, dynia, pomarańcze, morele, śliwki, mandarynki i brzoskwinie.
 • fiolet - związany jest z przysadką. Usuwa zmęczenie, łagodzi stresy i napięcia, zapobiega bezsenności, ale także wpływa korzystnie na rozwój duchowy człowieka. Fioletem promieniuje żelazo, a najwięcej tego koloru zawiera sałata, czerwone winogrona, czerwona kapusta i czarne jagody.
 • indygo - oddziaływuje na narząd wzroku, słuchu i węchu. Stymuluje aktywność psychiczną. Kolorem tym emanuje żelazo, miedź i chrom.

Chromoterapia kontra kolory

Chromoterapia polega na uzdrawiającym stosowaniu promieni różnych kolorów. Przenikająca w głąb organizmu moc wiała i barwy oddziaływuje bezpośrednio na cytoplazmę komórek wpływając tym samym na szybkość i siłę zachodzących w ustroju reakcji chemicznych. Najczęściej chromoterapeuci stosują następujące rodzaje zabiegów leczniczych:

 • bezpośrednie naświetlanie poprzez ekran w odpowiednim kolorze (początkowy czas naświetlania powinien wynosić 15 minut, potem czas naświetlań zwiększa się do 30-60 minut, a zabiegi można powtarzać nawet kilkakrotnie w ciągu dnia, przy czym naświetla się zwykle miejsca zmienione chorobowo kładąc na nich odpowiedni filtr)
 • wdychanie promieni słonecznych poprzez kolorową tkaninę
 • przebywanie w otoczeniu dostosowanym kolorystycznie do danej terapii
 • picie nasłonecznionej wody i spożywanie wyselekcjonowanych pokarmów
 • picie wody napromieniowanej danym kolorem (w tym celu szklankę z zimna woda należy trzymać lewą ręka, a prawa skierowana palcami w dół trzymać na d szklanka, następnie skoncentrować się nad danym kolorem, a po pięciu minutach wypić wodę małymi łyczkami)
 • kąpiele w kolorowej wodzie.

Alkohol, nikotyna, kawa oraz tłuste mięsa znacznie ograniczają lub znoszą efekty lecznicze koloroterapii. Za pomocą chromoterapii leczy się wiele chorób - oto przykłady:

 • promienie czerwone - anemia, brak apetytu, choroby krtani, astma, choroby skory, nerwice, nerwobóle, niskie ciśnienie, impotencja.
 • promienie żółte - choroby wątroby, żołądka i jelit, brak apetytu, niestrawność, cukrzyca, choroby nerek, przyspiesza gojenie się ran, choroby przemiany materii, przeziębienie.
 • promienie niebieskie - choroby na tle nerwowym, choroby gorączkowe i infekcyjne, bóle zębów, żółtaczka, reumatyzm, oparzenia, biegunki.
 • promienie zielone - choroby oczu, układu nerwowego, krążenia, wątroby i żołądka, choroby skórne i alergiczne i nadciśnienie.
 • promienie pomarańczowe - bezsenność, choroby układu oddechowego, niewydolność serca, astma, zapalenie płuc
 • promienie fioletowe - choroby na tle nerwowym, padaczka, nerwobóle, reumatyzm, stres, obrzęki.
 • promienie indygo - choroby umysłowe i psychiczne, choroby uszu, nosa, gardła, niestrawność.

Długoletnie badania na temat kolorów prowadził brytyjski psycholog Robert Edelman. Na ich podstawie z całą stanowczością stwierdza, że kolory maja korzystny wpływ na stan naszego ciała i umysłu. Oto jego zalecenia cytowane w książce Andy’ego Collinsa - „Medycyna niekonwencjonalna - od stresu do diety”:

 • jeśli pragniesz schudnąć, jadaj na niebieskiej zastawie (błękit osłabia apetyt) - amerykańscy terapeuci zalecają nawet wkręcenie niebieskiej żarówki do lodówki...
 • jeśli masz kłopoty i zmartwienia otocz się zielenią (rośliny, ubiór, wystrój)
 • jeśli masz kłopoty z przebudzeniem i czujesz się zmęczona - zjedz pomarańczę, albo weź kąpiel z dodatkiem soli lub płynu w kolorze pomarańczowym, a potem wytrzyj się ręcznikiem w takim samym kolorze - poczujesz się rzęsko i lekko;
 • w stanach depresyjnych włóż na siebie coś żółtego.


Chromoterapeuci doradzają również, gdzie powinniśmy spędzać urlop, jeżeli szwankuje nasze zdrowie i tak:

 • nad morzem, gdzie istnieje możliwość zażywania kąpieli słonecznych i podziwiania zachodów słońca powinny wyjeżdżać osoby cierpiące na kłopoty z pamięcią i koncentracja, oraz osoby ze schorzeniami układu oddechowego, trzustki wzroku, narządów rodnych i astmatycy;
 • na urlop wśród lasów, łąk i jezior udać się powinny osoby źle sypiające, niespokojne i cierpiące na dolegliwości skórne i nadciśnienie;
 • góry zalecane są dla osób chorujących na przewlekłe choroby zapalne i choroby narządów rodnych.

Kolorowe wizytówki

Jeśli zgłębisz tajniki kolorów na odległość rozpoznasz wroga, sprzymierzeńca, konkurenta czy partnera. W jaki sposób ? Bardzo prosty. Zauważ jaki jest jego ulubiony kolor - w ubiorze, jakimi kolorami otacza się w domu czy w pracy. Ulubiony kolor zdradza bowiem cechy charakteru... I tak:

 • „czerwoni” rzadko kiedy zaspokajają swoje pragnienia, są dynamiczni, impulsywni i aktywni, nie nękają ich wyrzuty sumienia ani skrupuły. Korzystają z życia i spełniają swoje zachcianki. Maja szanse stać się liderami, jeśli przerost ambicji nie skłoni ich do popełniania fałszywych kroków.
 • „pomarańczowi” są towarzyscy i przyjacielscy, którzy podziela się radością i pocieszą w smutnych chwilach;
 • „żółci” - to intelektualiści i idealiści, którzy na siłę chcieliby uszczęśliwić cały świat. Są otwarci, twórczy i niestrudzenie dążą do szczęścia. Zmysłowi, uczuciowi, czasem nadwrażliwi. Spotyka ich uznanie otoczenia ale i zazdrość.
 • „zieloni” to osoby uczuciowe, wyrozumiałe i tolerancyjne, ufające w szczerość otoczenia, wręcz naiwne przy czym „jasnozieloni” są stworzeni, aby mięć wielu przyjaciół i brać na siebie liczne zobowiązania, a „ciemnozieloni” mało otwarci na pomysły innych, uparci i wybredni;
 • „biali” są skłonni do zazdrości i niskich uczuć, wielu z nich posiada zdolności parapsychologiczne;
 • „czarni” są kolorem ludzi o nieco dziwnym usposobieniu, z jednej strony oddają się rozmyślaniom, z drugiej zachowują lekkomyślnie, mają zatarte ego, urodzeni buntownicy, o skrajnych uczuciach, pasjach, gotowi do walki, namiętni, idący pewnym krokiem, ale mający kłopoty z jasna ocena sytuacji;
 • „brązowi” mocno stoją nogami po ziemi, można na nich liczyć, choć stanowią dla otoczenia zagadkę, niewiele czasu poświęcają na miłość i namiętność, prawie zawsze osiągają postawione sobie cele;
 • „ciemnoszarzy” są pedantami, lubią porządek i analizę , są zbyt skrupulatni, humaniści;
 • „jasnoszarzy” nie znoszą ograniczeń, mają trudności z koncentracja, są wrażliwi, źle znoszą hałas i upał, inteligentni, nieśmiali;
 • „jasnoniebiescy” - to romantycy, dla których najważniejszą osoba jest matka. Nie umieją być sami, są popularni, lubiani, uwielbiają życie w grupie, podróże, dążą do pokoju, spokoju i ciepła rodzinnego;
 • ”ciemnoniebiescy” często są artystami, osiągają prestiż i pieniądze, są pełni życia, kochają dzieci, jeżeli lubią swoja prace są w niej znakomici, dużo podróżują.

Kolor a wiek

Właściwie nie wiadomo skąd wziął się pogląd, że starsze osoby nie powinny ubierać się kolorowo, bo w ich wieku to niestosowne. Chromoterapeuci uważają to za duży błąd. Ich zdaniem właśnie w tzw. trzecim wieku powinno się ubierać kolorowo, gdyż wzmacnia to siły obronne organizmu. „W ciągu swego życia człowiek zazwyczaj zmienia barwy trzykrotnie” - pisze Andy Collins. W okresie dorastania dominują kolory pobudzające do dorastania (od czerwieni do żółtego), w drugim przeważają kolory uspokajające (fiolet, niebieski, indygo, szary), a w trzecim znów powinniśmy się ubierać na kolorowo. Terapeuci zalecają jednak unikanie koloru białego, ponieważ powoduje on utratę energii.

Zaatakuj kolorem

„Kolor, który nosisz na sobie nie tylko oddziaływuje na ciebie, ale jak dowodzą badania naukowe - na ponad 60% osób znajdujących się w twoim otoczeniu” - uważa amerykański koloroterapeuta Carlton Wagner - autor książki „Color Response Report” (Raport o odpowiedzi na kolory). Kiedy promienie światła pochłaniane są przez tkaniny, które nosisz na sobie, kolor, który zauważasz ty i otoczenie jest niczym innym jak odbitym światłem, a jego energia jest tym co wywiera wpływ na ciebie i otoczenie. Kolory oddziaływają fizycznie, mentalnie i emocjonalnie, a zgłębiwszy ich tajniki będziemy mieć do dyspozycji narzędzie, które pomoże nam w obcowaniu z otoczeniem. Ale pamiętaj - aby kolory zaprezentowały swą największą moc bielizna, którą nosisz pod ubraniem powinna być biała, a jak twierdzą specjaliści od koloru najlepiej nie nosić nic pod spodem...

A zatem spójrz na poniższe zestawienie i wybierając ubiór kieruj się nie tylko modą !

Aby pobudzić...... Wybierz:

 • zorganizowanie, dobre stosunki towarzyskie - pomarańczowy, zielony
 • odwagę, żywotność, namiętność - czerwony
 • zauroczenie, słodycz - różowy
 • twórczość, zaangażowanie - fioletowy
 • cierpliwość, integralność - niebieski
 • inspirację - turkus, żółty
 • neutralność - beżowy, szary
 • pokój - zielony, jasnoniebieski
 • radość, witalność - pomarańczowy
 • równowagę - zielony, turkus
 • autorytet - czarny, granatowy, stalowoszary
 • praktyczność, stabilność - brązowy, zielony
 • samodzielność - brzoskwiniowy
 • ochronę - czarny, biały, złoty
 • agresję - czarny, czerwony
 • poczucie własnej godności, ambicje - fiolet, różowy, purpurę
 • tolerancje, mądrość - złoty
 • pamięć, intuicję - indygo, fiolet
 • komunikację - żółty, turkus, niebieski
 • kompetencję, precyzję - biały
 • przyjaźń - koralowy, brązowy, pomarańczowy

Życie wśród kolorów

Posługiwanie się kolorami we wnętrzu to temat - rzeka - zajmuje się nimi nie tylko chromoterapia, ale i filozofia feng - shui. To temat wielce zindywidualizowany. Kolory, które widzisz wchodząc do jakiegoś domu po raz pierwszy warunkują twoje wrażenia z pobytu w tym miejscu, a zatem określają co jest możliwe do zrealizowania w tej przestrzeni. A zatem przede wszystkim wybieraj kolory, które wprawiają cię w dobry nastrój. Specjaliści od koloru ustalili praktyczne wskazówki doboru kolorów w mieszkaniu korzystnych dla zdrowia i samopoczucia (pisze o niech w swojej książce „Tajemnice niekonwencjonalnej medycyny” Teresa Cybulska. Oto one:

 • kuchnia - barwy ścian powinny być pogodne, ale nie jaskrawe, od kości słoniowej, poprzez błękit i róż aż do bieli;
 • przedpokój - żywe, jaskrawe kolory
 • jadalnia - ściany powinny być jasne, ale nie blade;
 • salon - meble powinny być zharmonizowane z kolorem ścian, ale nie jaskrawe;
 • sypialnia - barwy ścian maja wytwarzać klimat spokoju i odpoczynku, najlepsze są w tonacji niebieskiej lub szarej;
 • pokój dziecinny - barwy jasne, lecz z elementami w kolorze jaskrawym.

I jeszcze jedno - wiele osób poprzestaje na białych ścianach w całym domu. Biały wystrój domu otwiera coprawda wszelkie możliwości, ale jej nadmiar wskazuje na brak celu i kierunku w życiu...

Zaklad Patomorfologii Szpitala Wolskiego w Warszawie

Ocena artykułu

3.7
z 54 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(11)
4
 
(27)
3
 
(8)
2
 
(5)
1
 
(3)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
3.7 z 54 głosów

70%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

  Podobne teksty