Polska na 26. miejscu w rankingu opieki kardiologicznej

Indeks porównuje systemy służby zdrowia oceniane z punktu widzenia konsumenta. W pięciu różnych kategoriach zawierających 28 wskaźników Polska uzyskała 504 na 1000 możliwych punktów. Według dyrektora programu badawczego Heart Index, dr Arne Björnberg: “Polska przywiązuje wielką wagę do opieki kardiologicznej i ma dobre wyniki w leczeniu zawałów serca. Z uwagi na kłopoty ze zgromadzeniem potrzebnych danych, polski system opieki kardiologicznej może być w znacznie lepszej kondycji niż wynika to z samego Indeksu."
Co można poprawić w Polsce?
“Słabym punktem systemu jest brak przejrzystości. Problemem jest także brak danych dotyczących procedur leczenia chorób serca. Brak również powszechnie dostępnych dla konsumentów informacji o tym, gdzie można znaleźć najlepszą opiekę kardiologiczną. Pieniądze można by spożytkować w rozsądniejszy sposób gdyby były one inwestowane w działania prewencyjne, takie jak fachowa pomoc w rzuceniu palenia czy stosowaniu zdrowej diety. Uwolniłoby to środki, które umożliwiłyby dalsze inwestycje w tworzenie lepszych procedur w opiece kardiologicznej a tym samym – osiąganie lepszych rezultatów w leczeniu." – twierdzi przewodniczący Health Consumer Powerhouse, Johan Hjertqvist analizując znaczenie wyników prezentowanych w ramach Heart Index dla Polski.
Czym jest Indeks?
Euro Consumer Heart Index – to ranking europejskich systemów opieki kardiologicznej i naczyniowej sporządzony na podstawie wyników uzyskanych w pięciu obszarach najważniejszych dla konsumenta: informacje, prawa konsumenta i istniejące możliwości wyboru, dostępność, działania prewencyjne, procedury i wyniki leczenia. Indeks opracowany został przez Health Consumer Powerhouse, który zebrał i przeanalizował dane, na podstawie ogólnie dostępnych danych statystycznych oraz danych pochodzących z niezależnych badań. Podobnie jak w innych indeksach tworzonych przez Health Consumer Powerhouse, punktem wyjścia dla badań i interpretacji jest postrzeganie systemu służby zdrowia przez samego konsumenta. Heart Index powstał dzięki wsparciu finansowemu udzielonemu przez Pfizer Inc.
MediWebzespół redakcyjny
Podobne teksty
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Dieta kobiety ciężarnej i matki karmiącej piersią
Racjonalna dieta kobiety w czasie ciąży i karmienia piersią powinna dostarczać odpowiednią ilość energii, a także zawierać niezbędne składniki odżywcze w prawidłowych ilościach i proporcjach.
Pierwsze zwiastuny
Ciało wysyła do nas alarmujące sygnały, które zauważone mogą stać się cenna wskazówką dla dalszego postępowania.
Kontrola cukrzycy na dobrym poziomie
Źle wyrównany poziom cukru we krwi to dla diabetyka jedno z największych zagrożeń, które może prowadzić do nieodwracalnych powikłań, a nawet do śmierci.
Poronienie
Uważa się, że około 10-15% wszystkich ciąż kończy się poronieniem samoistnym czyli wydaleniem obumarłego jaja płodowego.
Polacy a profilaktyka chorób cywilizacyjnych.
Najczęstszym powodem dla którego unikamy badań profilaktycznych jest przekonanie o tym, że jesteśmy zdrowi
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Przyczyny niepłodności męskiej
Zestawienie najczęstszych przyczyn niepłodności.