POCHP i zanieczyszczenia

POCHP i zanieczyszczenia

Na kongresie europejskich specjalistów chorób płuc w Sztokholmie, który miał miejsce we wrześniu zaprezentowano mapę zanieczyszczeń powietrza w krajach Europy. Polska znajduje się w środku tej listy. Natomiast najbardziej zanieczyszczonym powietrzem oddychają Belgowie i Holendrzy oraz mieszkańcy okolic Mediolanu.


We wrześniowej informacji prasowej informowaliśmy, że w Warszawie wykryto przekroczenie stężenia zanieczyszczeń powietrza atmosferycznego. Zanieczyszczeniami, których nadmierne stężenie wykryto w kilku miejscach w Warszawie był mikropył i dwutlenek azotu. Pomimo tego ,że według przedstawionej w Sztokholmie mapy zanieczyszczeń powietrza nie zajmujemy tych najgorszych miejsc, to jednak Warszawa nie jest miastem od zanieczyszczeń wolnym i pamiętać należy, że zarówno mikropył, jak i dwutlenek azotu to zanieczyszczenia bardzo groźne dla zdrowia – przestrzega profesor Jan Zieliński, koordynator Programu Głęboki Oddech.

O tym, jak bardzo zanieczyszczenia szkodzą naszemu zdrowiu dowodzą niedawno opublikowane wyniki trwających 6 lat badań mieszkańców Oslo, w wieku 51-90 lat.* Obserwowano 144 000 osób, badając wpływ zanieczyszczeń na zgony, które nastąpiły z powodu przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Wyniki badań nie były zaskakujące, ponieważ okazało się, że liczba zgonów na POChP jest większa w dzielnicach o podwyższonym poziomie zanieczyszczeń.

* Am. J. Epidemiol. 2007;165:435-443.

Ocena artykułu

3.61
z 18 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(3)
4
 
(9)
3
 
(3)
2
 
(2)
1
 
(1)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
3.61 z 18 głosów

67%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty