Płodność pod kontrolą

Płodność pod kontrolą
Spis treści
  1. Wybór koncepcji
  2. Skuteczność w liczbach
  3. Hormonalna regularność

Odpowiedzialna kobieta, niezależnie od metryki – chce mieć kontrolę nas swoim życiem. Skrupulatnie planujemy karierę naukową i zawodową, z determinacją inwestujemy w samorozwój i z zaangażowaniem układamy codzienne sprawy. Kontroli nie mamy jedynie nad naszymi uczuciami - miłość często przychodzi niespodziewanie, zupełnie nas zaskakując swą siłą i intensywnością. Zanim jednak rzucimy się w wir emocjonalnych uniesień, zadbajmy o skuteczną antykoncepcję. To pozwoli nam… nie stracić kontroli!

Wybór koncepcji

Jeżeli podejmujemy współżycie seksualne, ale nie planujemy ciąży – musimy zdecydować się na antykoncepcję. Form antykoncepcji jest sporo i każda kobieta znajdzie z pewnością metodę odpowiednią dla siebie. Możemy wybierać m.in. spośród: metod naturalnych (powstrzymywanie się od współżycia podczas dni płodnych), chemicznych i barierowych (np. prezerwatywy, które zabezpieczają również przed chorobami przenoszonymi drogą płciową) lub zdecydować się na środki hormonalne.

Skuteczność w liczbach

Czynnikiem, który najczęściej decyduje o wyborze konkretnej metody antykoncepcyjnej jest jej skuteczność. Im niższy wskaźnik Pearla (nazwany tak na cześć Raymonda Pearla, biologa który opracował równanie pozwalające określić skuteczność danej metody) – tym wybrana antykoncepcja skuteczniejsza (przy braku stosowania jakichkolwiek zabezpieczeń indeks Pearla wynosi 80 – 90, czyli na 100 współżyjących par około 80 – 90 zajdzie w ciążę w ciągu roku). Najniższe wartości wskaźnika Pearla uzyskują metody hormonalne: około 0,2 – 3 (dla porównania prezerwatywy zabezpieczają nas przed niepożądaną ciążą na poziomie 3 – 7).

Hormonalna regularność

Metody hormonalne to skuteczna antykoncepcja, ale wymaga od nas regularności. Środki krótkoterminowe, czyli tradycyjne pigułki antykoncepcyjne przyjmuje się codziennie (przez 21 lub 24 dni, z przerwami na miesiączkę: 7 dniową lub 4 dniową). W natłoku codziennych obowiązków nie trudno zapomnieć o przyjęciu małej pigułki, co może mieć negatywy wpływ na jej antykoncepcyjną skuteczność. Coraz większą popularnością cieszą się metody długoterminowe: wkładki wewnątrzmaciczne (nie zawierają hormonu), systemy hormonalne (wewnątrzmaciczne) i implanty podskórne. Jeżeli zdecydujemy się na któryś z tych środków, będziemy musiały pamiętać o nim raz na… kilka lat (nie częściej niż co 3 lata). Wkładki, implanty i systemy wewnątrzmaciczne są zakładane w gabinecie lekarskim i w dowolnym momencie można je usunąć i od razu rozpocząć starania o dziecko. Metody długoterminowe to metody skuteczne, przy czym najpewniejszymi środkami antykoncepcyjnymi są: implant (wskaźnik Pearla wynosi dlań 0,1) i wewnątrzmaciczny system hormonalny (0,2).

Sprawdź szczegóły dotyczące najskuteczniejszych metod antykoncepcyjnych dostępnych w naszym kraju.
 

Artykuł Sponsorowany

Ocena artykułu

4.42
z 12 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(8)
4
 
(2)
3
 
(1)
2
 
(1)
1
 
(0)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.42 z 12 głosów

83%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty