Palenie papierosów zwiększa ryzyko złamań

Palenie papierosów zwiększa ryzyko złamań
Kobiety w okresie pomenopauzalnym są narażone na wiele powikłań związanych z osteoporozą. Najczęstszym jest załamanie szyjki kości udowej, powodujące konieczność operacji z wszczepieniem protezy stawu biodrowego. Z pracy naukowej opublikowanej w najnowszym numerze pisma Archives of Internal Medicine wynika, że palenie papierosów znacznie zwiększa ryzyko złamań.

W badaniu prowadzonym przez dr. Johna A. Barona z Kliniki Medycyny Rodzinnej z Dartmouth Medical School w Hanowerze uczestniczyło ponad 4 tys. kobiet po menopauzie. Lekarze badali częstość występowania złamań szyjki kości udowej w zależności od liczby wypalanych papierosów i spożycia alkoholu (porównywano je również z grupą kontrolną).

Autorzy twierdzą, że ryzyko złamań osteoporotycznych można zmniejszyć, nawet u palących kobiet. Wystarczy zerwać z nałogiem, ryzyko z roku na rok będzie maleć. Innym spostrzeżeniem było, że niewielkie dawki alkoholu co prawda bardzo słabo, ale jednak zapobiegają osteoporozie. Potwierdza to wcześniejsze spostrzeżenia mówiące, że alkohol zwiększa gęstość kości i powoduje przyrost masy kostnej.

Osteoporoza jest chorobą kości związaną z malejącymi stężeniami hormonów płciowych w organizmie kobiety po menopauzie. Złamania zdarzają się nawet po bardzo małym urazie, takim jak upadek z łóżka. Leczenie zaawansowanej osteoporozy jest trudne, znacznie łatwiej jej zapobiegać, np. przez stosowanie hormonalnej terapii zastępczej.

Ocena artykułu

4.42
z 59 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(41)
4
 
(9)
3
 
(3)
2
 
(5)
1
 
(1)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.42 z 59 głosów

85%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty