Palenie papierosów zwiększa ryzyko złamań
W badaniu prowadzonym przez dr. Johna A. Barona z Kliniki Medycyny Rodzinnej z Dartmouth Medical School w Hanowerze uczestniczyło ponad 4 tys. kobiet po menopauzie. Lekarze badali częstość występowania złamań szyjki kości udowej w zależności od liczby wypalanych papierosów i spożycia alkoholu (porównywano je również z grupą kontrolną).
Autorzy twierdzą, że ryzyko złamań osteoporotycznych można zmniejszyć, nawet u palących kobiet. Wystarczy zerwać z nałogiem, ryzyko z roku na rok będzie maleć. Innym spostrzeżeniem było, że niewielkie dawki alkoholu co prawda bardzo słabo, ale jednak zapobiegają osteoporozie. Potwierdza to wcześniejsze spostrzeżenia mówiące, że alkohol zwiększa gęstość kości i powoduje przyrost masy kostnej.
Osteoporoza jest chorobą kości związaną z malejącymi stężeniami hormonów płciowych w organizmie kobiety po menopauzie. Złamania zdarzają się nawet po bardzo małym urazie, takim jak upadek z łóżka. Leczenie zaawansowanej osteoporozy jest trudne, znacznie łatwiej jej zapobiegać, np. przez stosowanie hormonalnej terapii zastępczej.