Otyłość zwiększa ryzyko zgonu z powodu raka prostaty

Otyłość zwiększa ryzyko zgonu z powodu raka prostaty
Rak prostaty często atakuje mężczyzn. W wielu opracowaniach poruszano problem związku między chorobą nowotworową a masą ciała i wzrostem.

Naukowcy z American Cancer Society w Atlancie pod kierownictwem Carmen Rodriguez postanowili sprawdzić, czy istnieje związek między wzrostem, wskaźnikiem masy ciała a śmiertelnością w przebiegu raka gruczołu krokowego. Artykuł omawiający to zagadnienie znajduje się w kwietniowym wydaniu czasopisma Cancer Epidemiology Biomarkers & Prevention.

Zebrano dane o uczestnikach dwóch dużych badań nad profilaktyką choroby nowotworowej prowadzonych w latach 1959-72 i 1982-96. Następnie określono liczbę zgonów z powodu raka prostaty w obu grupach.

Wskaźnik masy ciała (BMI) - to stosunek wagi w kilogramach do kwadratu wysokości wyrażonej w metrach. Uczestników badania podzielono na otyłych - wskaźnik BMI większy niż 30 kg/m2 i nieotyłych - BMI mniejszy niż 25 kg/m2.

Analiza zgromadzonych informacji wykazała, że w badanych grupach śmiertelność z powodu raka prostaty była większa w grupie osób otyłych niż szczupłych.

Ocena artykułu

4.15
z 33 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(12)
4
 
(15)
3
 
(5)
2
 
(1)
1
 
(0)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.15 z 33 głosów

82%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty