Otyłość matki zwiększa ryzyko wad wrodzonych u dziecka

Dotychczasowe badania związane z otyłością matek wskazywały na szereg wad wrodzonych u ich dzieci, zwłaszcza wad rdzenia kręgowego. Najczęstszymi z nich jest rozszczep kręgosłupa polegający na nie zamknięciu kanału kręgowego w trakcie rozwoju płodu oraz bezmózgowie, wiążące się z brakiem lub szczątkowym rozwojem mózgowia. Aby zbadać zależność między otyłością i występowaniem wad wrodzonych, naukowcy spojrzeli na 700 matek zdrowych niemowląt oraz 659 kobiet, które urodziły dzieci z rozszczepem kręgosłupa, bezmózgowiem i wadami serca. Nie znaleziono związku pomiędzy BMI matek a wadami serca. Natomiast u kobiet z BMI wyższym niż 30, stwierdzono o 60 procent większe szanse na urodzenie dziecka z bezmózgowiem i o 40 procent większe prawdopodobieństwo posiadania dziecka z rozszczepem kręgosłupa, niż u ich szczupłych rówieśniczek.
Kluczem do zrozumienia zaobserwowanych mechanizmów stowarzyszenia otyłości z wadami wrodzonymi, może być fakt, że otyłość brzuszna odgrywa istotną rolę w rozwoju cukrzycy typu 2. Od dawna bowiem wiadomo, że cukrzyca stanowi jeden z ważniejszych czynników ryzyka wad rozwojowych płodu.
MediWebzespół redakcyjny
Podobne teksty
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Pierwsze zwiastuny
Ciało wysyła do nas alarmujące sygnały, które zauważone mogą stać się cenna wskazówką dla dalszego postępowania.
Poronienie
Uważa się, że około 10-15% wszystkich ciąż kończy się poronieniem samoistnym czyli wydaleniem obumarłego jaja płodowego.
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Przyczyny niepłodności męskiej
Zestawienie najczęstszych przyczyn niepłodności.
Nagłe schorzenia narządu wzroku
W okulistyce, podobnie jak w innych działach medycyny, znane są stany chorobowe wymagające szybkiej pomocy, które najczęściej objawiają się nagłą utratą widzenia, a także silnym bólem oka.
Niekorzystne działanie na skórę promieniowania UV
Obecnie wiemy, że to promienie UVA są główną przyczyną fotostarzenia się skóry oraz zmian nowotworowych.