Otyłość matki zwiększa ryzyko wad wrodzonych u dziecka

Otyłość matki zwiększa ryzyko wad wrodzonych u dziecka
Kobiety cierpiące na otyłość już przed zajściem w ciążę, mają większe szanse urodzenia dziecka z wadami mózgu i rdzenia kręgowego, zwłaszcza jeśli mają tendencję do nadwagi typu „jabłko”.

Dotychczasowe badania związane z otyłością matek wskazywały na szereg wad wrodzonych u ich dzieci, zwłaszcza wad rdzenia kręgowego. Najczęstszymi z nich jest rozszczep kręgosłupa polegający na nie zamknięciu kanału kręgowego w trakcie rozwoju płodu oraz bezmózgowie, wiążące się z brakiem lub szczątkowym rozwojem mózgowia. Aby zbadać zależność między otyłością i występowaniem wad wrodzonych, naukowcy spojrzeli na 700 matek zdrowych niemowląt oraz 659 kobiet, które urodziły dzieci z rozszczepem kręgosłupa, bezmózgowiem i wadami serca. Nie znaleziono związku pomiędzy BMI matek a wadami serca. Natomiast u kobiet z BMI wyższym niż 30, stwierdzono o 60 procent większe szanse na urodzenie dziecka z bezmózgowiem i o 40 procent większe prawdopodobieństwo posiadania dziecka z rozszczepem kręgosłupa, niż u ich szczupłych rówieśniczek.

Kluczem do zrozumienia zaobserwowanych mechanizmów stowarzyszenia otyłości z wadami wrodzonymi, może być fakt, że otyłość brzuszna odgrywa istotną rolę w rozwoju cukrzycy typu 2. Od dawna bowiem wiadomo, że cukrzyca stanowi jeden z ważniejszych czynników ryzyka wad rozwojowych płodu.

Podobne teksty