Operacja z zastosowaniem implantów genetycznych
Choroba Alzheimera jest postępującą zwyrodnieniową chorobą mózgu, która powoduje utratę pamięci, zdolności do nauki nowych rzeczy, zmiany osobowości, brak orientacji przestrzennej i postępującą niezaradność w codziennych czynnościach. Od momentu diagnozy chory żyje przeciętnie 8-10 lat i stopniowo wymaga coraz większej pomocy innych osób. Szacuje się, że na chorobę Alzheimera cierpi około 10-15% osób powyżej 65. roku życia i 30% powyżej 85. roku życia.
Operacja, która trwała 11 godzin, została przeprowadzona 5 kwietnia br. Pacjentką została 60 letnia kobieta, która krótko chorowała na chorobę Alzheimera. Kobieta pochodzi z Oregonu i jest z wykształcenia nauczycielką. Ona i jej rodzina zażyczyła sobie anonimowość. W chorobie Alzheimera występującej przed 60. rokiem życia jest silna determinanta rodzinna, dlatego pacjentka i jej mąż nie chcą, aby ich czwórka dzieci czy wnuki były narażone na jakiekolwiek prześladowania z racji zwiększonego ryzyka zachorowania na chorobę Alzheimera. Eksperymentem medycznym kierował neurolog dr Mark Tuszynski z UCSD.
Do mózgu chorej kobiety chirurdzy dostarczyli komórki zmodyfikowane genetycznie z cząsteczką zwaną neuronalnym czynnikiem wzrostu (nerve growth factor NGF). Czynnik ten chroni komórki nerwowe przed śmiercią. Zespołem chirurgicznym kierował neurochirurg Hoi Sang. Zoperowana pacjentka czuje się dobrze i została wypisana do domu już w trzecim dniu po operacji tj. w sobotę 7 kwietnia. Dr Mark Tuszynski twierdzi, że terapia może pomóc w zahamowaniu postępu choroby, chociaż jej nie wyleczy. Na wyniki trzeba poczekać jeszcze około dwóch miesięcy, kiedy implantowane komórki podejmą swoje funkcje. Następna osoba, która została zakwalifikowana do próby leczniczej zostanie poddana operacji w ciągu najbliższych trzech miesięcy. Lekarze poszukują kolejnych sześciu osób z wczesną chorobą Alzheimera, aby zakończyć pierwszy etap badania.