Nudności i wymioty u kobiet w ciąży

Nudności i wymioty u kobiet w ciąży
Mniejsze lub większe problemy z nudnościami i wymiotami ma prawie każda kobieta w ciąży. Te pozornie zwykłe dla ciąży, nieprzyjemne objawy mogą jednakże wymagać umieszczenia ciężarnej w szpitalu.

Zespół naukowców pod kierunkiem dr. Gordana Atanackovica ze Szpitala Dziecięcego w Toronto przeanalizował historie chorób ponad 3 tys. ciężarnych, szukając najczęstszych przyczyn hospitalizacji. Wyniki badania opublikowano w czasopiśmie Clinical and Investigative Medicine.

Pomocy lekarskiej najczęściej wymagały ciężarne, które: wymiotowały częściej niż pięć razy w ciągu dnia, zażyły bezskutecznie więcej niż jeden rodzaj środka przeciwwymiotnego, miały z tego powodu zaburzenia nastroju (stany depresyjne) lub ich lekarzem prowadzącym był specjalista ginekolog-położnik. Również negatywny wpływ na życie partnera mógł być przyczyną pozostawienia chorej w szpitalu.

Jak widać, wskazania do leczenia szpitalnego obejmują nie tylko stopień nasilenia objawów, ale również czynniki psychosocjalne. Ważne jest, aby zwracać na nie uwagę, gdyż pozytywnie wpływa to na stosunki między partnerami i w konsekwencji umożliwia harmonijny przebieg ciąży.

 

Ocena artykułu

4.06
z 90 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(30)
4
 
(41)
3
 
(14)
2
 
(4)
1
 
(1)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.06 z 90 głosów

79%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty