Nowy lek dla cukrzyków

Naukowcy są coraz bliżej znalezienia sposobu odtwarzania komórek trzustki odpowiedzialnych za produkcję insuliny. W trakcie badań odnaleźli białko, które prawdopodobnie poprzez układ hormonalny wpływa na funkcjonowanie oraz rozwój organu.
Badania zostały przeprowadzone na myszach. Zarówno typ 1 jak i typ 2 cukrzycy powodują zmiany zachodzące w komórkach trzustki odpowiedzialnych za produkcję insuliny. Niestety pomimo usilnych starań lekarzy nie udało się odtworzyć zmienionych struktur z komórek macierzystych i przeprowadzić transplantacji. Odkryte białko pełni szczególną rolę w regulacji rozwoju komórek odpowiedzialnych za produkcję hormonu. Tezę potwierdzają badania na gryzoniach. W grupie pozbawionej protein nie rozwinęła się trzustka, a u osobników posiadających jedynie jedną nić DNA kodującą strukturę występowała cukrzyca. Pełne zrozumienie sposobu funkcjonowania protein może w przyszłości zaowocować powstaniem skutecznego leku dla diabetyków. Prawdopodobnie zostanie usunięta przyczyna powstawania schorzenia. Lek może zrewolucjonizować rynek farmaceutyczny. Naukowcy planują zbadać, czy ich teza odnosi się także do ludzi. Organizm ludzki jest bardziej skomplikowany niż myszy, dlatego istnieją wątpliwości, co do roli, którą odgrywa białko u zdrowych ludzi. Przypuszczalnie mechanizmy zachodzące w obu przypadkach są takie same, ale dla pewności konieczne są dalsze badania.
MediWebzespół redakcyjny
Podobne teksty
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Pierwsze zwiastuny
Ciało wysyła do nas alarmujące sygnały, które zauważone mogą stać się cenna wskazówką dla dalszego postępowania.
Kontrola cukrzycy na dobrym poziomie
Źle wyrównany poziom cukru we krwi to dla diabetyka jedno z największych zagrożeń, które może prowadzić do nieodwracalnych powikłań, a nawet do śmierci.
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Przyczyny niepłodności męskiej
Zestawienie najczęstszych przyczyn niepłodności.
Sezon na kleszcze - szczepimy wiedzę - poradnik
Jeśli przebywałeś niedawno w lesie, czy choćby w pobliskim parku, dokładnie skontroluj swoje ciało i ubranie, czy nigdzie nie ma na nim kleszczy.
Nagłe schorzenia narządu wzroku
W okulistyce, podobnie jak w innych działach medycyny, znane są stany chorobowe wymagające szybkiej pomocy, które najczęściej objawiają się nagłą utratą widzenia, a także silnym bólem oka.
Niekorzystne działanie na skórę promieniowania UV
Obecnie wiemy, że to promienie UVA są główną przyczyną fotostarzenia się skóry oraz zmian nowotworowych.