Nowoczesne metody obrazowania

Nowoczesne metody obrazowania
W dniach 3-4 marca br. odbyła się w Warszawie Konferencja Polskich Zespołów Sercowych Transcatheter Heart Team (THT) Poland 2016. Wśród tematów konferencji znalazły się najnowsze rozwiązania w dziedzinie przezskórnego leczenia wad zastawek aortalnych, postępy w leczeniu zastawki mitralnej oraz osiągnięcia z zakresu zaawansowanych metod obrazowania wad serca m.in. echonawigacja.

Dzięki dostępności nowoczesnych urządzeń, leczenie polegające na cewnikowaniu serca można zastosować u coraz większej grupy pacjentów. Jednak przeprowadzenie złożonych zabiegów, takich jak: przezcewnikowa naprawa zastawki aortalnej, leczenie zastawki mitralnej, zamknięcie ubytku w przegrodzie międzykomorowej, zamknięcie ubytku w przegrodzie międzyprzedsionkowej (ASD) czy zamknięcie uszka lewego przedsionka serca jest jednak nadal trudne m.in. ze względu na inny sposób prezentowania obrazów echokardiografii przezprzełykowej (TEE) (3D) i rentgenografii. Tę kwestię rozwiązuje echonawigacja, która podczas konferencji THT była jednym z tematów sesji poświęconej obrazowaniu.

System echonawigacji zapewnia lepszą wizualizację przestrzenną struktur serca podczas zabiegu przezskórnego, dzięki czemu możliwe jest m.in. skrócenie czasu jego wykonywania z korzyścią zarówno dla pacjenta, jak i operatora – podkreślała podczas wykładu Renata Glińska, Specjalista aplikacyjny w dziedzinie echokardiografii Philips Healthcare w Polsce.

Obecnie dwa ośrodki w Polsce mogą pochwalić się posiadaniem nowoczesnego systemu. Jako pierwszy w jego posiadanie wszedł Regionalny Szpital Specjalistyczny w Grudziądzu. Z systemu echonawigacji korzystają od niedawna lekarze z Instytutu „Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie, dzięki czemu CZD jest jednym z najnowocześniejszych ośrodków dziecięcej kardiologii interwencyjnej w Europie.

Udało nam się wyposażyć Pracownię Interwencji Sercowo – Naczyniowych w najwyższej jakości dwupłaszczyznowy aparat angiograficzny z możliwością angiografii rotacyjnej, przygotowania mapy naczyniowej ułatwiającej prowadzenie zabiegu, wykorzystanie obrazów tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego oraz z systemem echonawigacji. Główną zaletą tak wyposażonego angiografu jest możliwość redukcji dawki promieniowania, przy jednoczesnym uzyskaniu obrazów doskonałej jakości. Jest to bezpieczniejsze przede wszystkim dla naszych pacjentów, którymi są dzieci od pierwszej doby życia do 18 r.ż.. Przezskórne zabiegi terapeutyczne wykonujemy u pacjentów o masie nawet ok. 1500 gram i w takich przypadkach potrzebna jest nieprawdopodobna precyzja i doskonała jakość obrazowania. Jednocześnie, szczególnie u małych pacjentów redukcja dawki promieniowania jest kluczowa - tłumaczy dr hab. n. med. Grażyna Brzezińska-Rajszys, prof. nadzw., Kierownik Kliniki Kardiologii i Pracowni Interwencji Sercowo-Naczyniowych Instytutu "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka". - Poprzez uzyskanie obrazu echokardiograficznego, czyli przy użyciu ultradźwięków, system Echonavigator  daje nam możliwość znalezienia takiego obrazu serca, który w wybranej grupie pacjentów będzie najlepszy dla wykonania zabiegu terapeutycznego.

Automatyczne połączenie funkcji obrazowania echo TEE i RTG w czasie rzeczywistym umożliwia intuicyjne i szybsze prowadzenie urządzeń naprawczych.

System echonawigacji pozwala na wykonywanie pionierskich zabiegów w intuicyjny, skoordynowany, a przede wszystkim bezpieczny sposób - mówi Wiesław Klatt, Dyrektor linii biznesowej X ray Philips Healthcare w Polsce i krajach bałtyckich.

Ocena artykułu

4.71
z 14 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(10)
4
 
(4)
3
 
(0)
2
 
(0)
1
 
(0)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.71 z 14 głosów

100%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty