Nowoczesne dozowniki insuliny

Wprowadzenie dozowników insuliny, tzw. wstrzykiwaczy (penów) przyczyniło się do postępu w intensywnej insulinoterapii. Wstrzykiwacz jest zmodyfikowaną strzykawką. Pokrętłem ustawia się dawkę insuliny. Wciśnięcie przycisku powoduje wprowadzenie leku przez igłę do tkanki podskórnej. Wstrzykiwacze precyzyjnie i bezbłędnie odmierzają lek. Ponadto są wygodne w użyciu i bardzo proste w obsłudze – umożliwiają podanie insuliny w ciągu kilku sekund, w każdych warunkach. Pozwalają prowadzić aktywny tryb życia. Zmiana wkładu z insuliną odbywa się w zależności od ilości przyjmowanego leku raz na kilka, kilkanaście, a czasem i kilkadziesiąt dni.
Producenci starają się, by ze wstrzykiwaczy mogły samodzielnie korzystać nawet osoby niewidome – odmierzaniu każdej jednostki insuliny towarzyszy wyraźne kliknięcie. Osoby słabo widzące mają również do dyspozycji wstrzykiwacze z nakładką powiększającą cyfry czytnika dawki.
Dostępne są wstrzykiwacze jednorazowe z dużym, tarczowym pokrętłem ułatwiającym ustawianie dawki leku osobom, którym wykonanie precyzyjnych, manualnych czynności sprawia trudność. Dzieci korzystają z kolorowych penów.
Wstrzykiwacze zawierają jednorazowe cieniutkie, bardzo krótkie igły (od 6 do 8 mm), dzięki którym wkłucie staje się bezbolesne. Peny wielokrotnego użytku pacjent otrzymuje bezpłatnie. Obecnie wstrzykiwacze stosowane są powszechnie.
Agencja DEVA sp.j.
Podobne teksty
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Poronienie
Uważa się, że około 10-15% wszystkich ciąż kończy się poronieniem samoistnym czyli wydaleniem obumarłego jaja płodowego.
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Przyczyny niepłodności męskiej
Zestawienie najczęstszych przyczyn niepłodności.
Ciąża a podróż samolotem
Czy podróżowanie samolotem niesie jakieś niebezpieczeństwo dla rozwijającego się płodu...
Sezon na kleszcze - szczepimy wiedzę - poradnik
Jeśli przebywałeś niedawno w lesie, czy choćby w pobliskim parku, dokładnie skontroluj swoje ciało i ubranie, czy nigdzie nie ma na nim kleszczy.
Nagłe schorzenia narządu wzroku
W okulistyce, podobnie jak w innych działach medycyny, znane są stany chorobowe wymagające szybkiej pomocy, które najczęściej objawiają się nagłą utratą widzenia, a także silnym bólem oka.
Niekorzystne działanie na skórę promieniowania UV
Obecnie wiemy, że to promienie UVA są główną przyczyną fotostarzenia się skóry oraz zmian nowotworowych.