Nowoczesne dozowniki insuliny
Wprowadzenie dozowników insuliny, tzw. wstrzykiwaczy (penów) przyczyniło się do postępu w intensywnej insulinoterapii. Wstrzykiwacz jest zmodyfikowaną strzykawką. Pokrętłem ustawia się dawkę insuliny. Wciśnięcie przycisku powoduje wprowadzenie leku przez igłę do tkanki podskórnej. Wstrzykiwacze precyzyjnie i bezbłędnie odmierzają lek. Ponadto są wygodne w użyciu i bardzo proste w obsłudze – umożliwiają podanie insuliny w ciągu kilku sekund, w każdych warunkach. Pozwalają prowadzić aktywny tryb życia. Zmiana wkładu z insuliną odbywa się w zależności od ilości przyjmowanego leku raz na kilka, kilkanaście, a czasem i kilkadziesiąt dni.
Producenci starają się, by ze wstrzykiwaczy mogły samodzielnie korzystać nawet osoby niewidome – odmierzaniu każdej jednostki insuliny towarzyszy wyraźne kliknięcie. Osoby słabo widzące mają również do dyspozycji wstrzykiwacze z nakładką powiększającą cyfry czytnika dawki.
Dostępne są wstrzykiwacze jednorazowe z dużym, tarczowym pokrętłem ułatwiającym ustawianie dawki leku osobom, którym wykonanie precyzyjnych, manualnych czynności sprawia trudność. Dzieci korzystają z kolorowych penów.
Wstrzykiwacze zawierają jednorazowe cieniutkie, bardzo krótkie igły (od 6 do 8 mm), dzięki którym wkłucie staje się bezbolesne. Peny wielokrotnego użytku pacjent otrzymuje bezpłatnie. Obecnie wstrzykiwacze stosowane są powszechnie.