Nowe leki przeciwbólowe i przeciwzapalne są bezpieczne

Nowe leki przeciwbólowe i przeciwzapalne są bezpieczne
Chorzy ze zwyrodnieniowym zapaleniem stawów muszą codziennie przyjmować leki działające przeciwzapalnie i przeciwbólowo, które w wyniku długotrwałego stosowania wywołują skutki uboczne. Od niedawna dostępne są nowe leki z tej grupy, które działając bardziej wybiórczo, wyrządzają mniejsze szkody.

Zespół naukowców z University of Connecticut School of Medicine w Farmingto przeprowadził badanie, którego celem było porównanie bezpieczeństwa stosowania rofekoksybu i celekoksybu u chorych ze zwyrodnieniowym zapaleniem stawów i nadciśnieniem tętniczym. W badaniu wzięło udział 810 chorych, którzy przez 6 tygodni otrzymywali standardowe dzienne dawki jednego z tych leków. Wyniki pracy ukazały się na łamach ostatniego wydania Journal of the American Medical Association.

Leki okazały się bezpieczne. W obu grupach chorych nie obserwowano poważniejszych działań ubocznych. Wśród 5% osób leczonych celekoksybem stwierdzono zaburzenia dotyczące przewodu pokarmowego, w tym nudności, odbijania. Chorzy przyjmujący rofekoksyb najczęściej skarżyli się na bóle głowy, nudności, a także bóle brzucha i biegunkę. Częstość występowania tych objawów niepożądanych nie różniła się pomiędzy obiema grupami.

W grupie pacjentów przyjmujących rofekoksyb obserwowano dwukrotnie więcej obrzęków i o 50% więcej epizodów wzrostu skurczowego ciśnienia krwi ponad dotychczasowe wartości w porównaniu z chorymi otrzymującymi celekoksyb. Ryzyko wystąpienia tych powikłań zależało od wydolności nerek.

Wyniki badania potwierdziły, że oba leki można bezpiecznie stosować u chorych z zwyrodnieniowym zapaleniem stawów i współistniejącym nadciśnieniem tętniczym. Niezbędne jest jednak przeprowadzenie długoterminowych badań oceniających rodzaj i częstość działań ubocznych.

Ocena artykułu

3.91
z 65 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(15)
4
 
(38)
3
 
(6)
2
 
(3)
1
 
(3)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
3.91 z 65 głosów

82%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty