Nowe leki przeciwbólowe i przeciwzapalne są bezpieczne

Zespół naukowców z University of Connecticut School of Medicine w Farmingto przeprowadził badanie, którego celem było porównanie bezpieczeństwa stosowania rofekoksybu i celekoksybu u chorych ze zwyrodnieniowym zapaleniem stawów i nadciśnieniem tętniczym. W badaniu wzięło udział 810 chorych, którzy przez 6 tygodni otrzymywali standardowe dzienne dawki jednego z tych leków. Wyniki pracy ukazały się na łamach ostatniego wydania Journal of the American Medical Association.
Leki okazały się bezpieczne. W obu grupach chorych nie obserwowano poważniejszych działań ubocznych. Wśród 5% osób leczonych celekoksybem stwierdzono zaburzenia dotyczące przewodu pokarmowego, w tym nudności, odbijania. Chorzy przyjmujący rofekoksyb najczęściej skarżyli się na bóle głowy, nudności, a także bóle brzucha i biegunkę. Częstość występowania tych objawów niepożądanych nie różniła się pomiędzy obiema grupami.
W grupie pacjentów przyjmujących rofekoksyb obserwowano dwukrotnie więcej obrzęków i o 50% więcej epizodów wzrostu skurczowego ciśnienia krwi ponad dotychczasowe wartości w porównaniu z chorymi otrzymującymi celekoksyb. Ryzyko wystąpienia tych powikłań zależało od wydolności nerek.
Wyniki badania potwierdziły, że oba leki można bezpiecznie stosować u chorych z zwyrodnieniowym zapaleniem stawów i współistniejącym nadciśnieniem tętniczym. Niezbędne jest jednak przeprowadzenie długoterminowych badań oceniających rodzaj i częstość działań ubocznych.
Medyczna Agencja Informacyjna
Podobne teksty
Objawy ciąży
Jakie objawy ciąży jedynie sugerują możliwość i prawdopodobieństwo ciąży a jakie są pewnym dowodem ciąży.
Kontrola cukrzycy na dobrym poziomie
Źle wyrównany poziom cukru we krwi to dla diabetyka jedno z największych zagrożeń, które może prowadzić do nieodwracalnych powikłań, a nawet do śmierci.
Zdrowe plecy - posag na całe życie
Według europejskich statystyk są jedną z najpowszechniejszych przyczyn absencji chorobowej i uzasadnieniem blisko połowy wniosków rentowych.
Poronienie
Uważa się, że około 10-15% wszystkich ciąż kończy się poronieniem samoistnym czyli wydaleniem obumarłego jaja płodowego.
Polacy a profilaktyka chorób cywilizacyjnych.
Najczęstszym powodem dla którego unikamy badań profilaktycznych jest przekonanie o tym, że jesteśmy zdrowi
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Nagłe schorzenia narządu wzroku
W okulistyce, podobnie jak w innych działach medycyny, znane są stany chorobowe wymagające szybkiej pomocy, które najczęściej objawiają się nagłą utratą widzenia, a także silnym bólem oka.
Objawy raka piersi
Jakie są pierwsze symptomy raka piersi.