Nikotyna sprzymierzeńcem raka sutka

Jaka jest zatem prawda na temat palenia tytoniu ? Obniża czy podwyższa ryzyko wystąpienia nowotworu ? W 1994 roku naukowcy amerykańscy wysunęli koncepcję, że te dwa mechanizmy działania tytoniu - obniżające poziom estrogenu i zarazem ryzyko zachorowalności na raka i wybitnie karcynogenne, a więc sprzyjające powstawaniu nowotworu są ze sobą w stanie wiecznej rywalizacji. U tych kobiet, u których działanie drugie okaże się silniejsze, u tych istnieje znacznie większe prawdopodobieństwo rozwinięcia się nowotworu złośliwego sutka. To ostatnia hipoteza stała się motorem kolejnych badań, których celem stało się znalezienie odpowiedzi na pytanie - które to kobiety stają się ofiarami rakotwórczych związków zawartych w tytoniu ?
Ażeby zrozumieć w jaki sposób dym papierosowy może być karcynogenem dla jednych kobiet oszczędzając inne, trzeba najpierw zrozumieć rolę jaką w detoksykacji naszego organizmu pełni wątroba. Kiedy dym papierosowy wciągany jest do płuc, toksyczne substancje w nim zawarte chwile później przedostają się do krwiobiegu i wraz z krwią wędrują do wątroby. Wątroba jest istnym arsenałem, w którym nagromadzone są setki rozmaitych enzymów, mających na celu unieczynnienie groźnych dla życia chemikaliów. Rozłożone lub unieczynnione przez enzymy chemikalia wydalane są później z moczem, kałem i potem. Osoby, u których enzymy reagują wolniej narażone są na dłuższe przebywanie karcynogenów w organizmie, które tym sposobem docierają do każdej komórki organizmu, w tym również komórek nabłonka gruczołowego sutka. Naukowcy pod kierunkiem prof. Petera Shieldsa z Amerykańskiego Instytutu Raka i Christine Ambrosone, epidemiologa z Centrum Badań Toksykologicznych w Arkansas, którzy podjęli się rozwiązania spornej kwestii rozpoczęli od dokładnego przebadania genu, który odpowiada za wytwarzanie w organizmie enzymu NAT2 (N-acetylotransferazy 2), którego największą aktywność stwierdza się w wątrobie i który odpowiedzialny jest za unieczynnianie tzw. amin aromatycznych - karcynogenów znajdujących się w dymie tytoniowym. Dlatego też osoby posiadające spowolniałą wersję enzymu narażone są również częściej na występowanie raka pęcherza. I na odwrót. Osoby z szybką wersją enzymu narażone są na zwiększone ryzyko wystąpienia raka okrężnicy, bowiem enzym NAT2 uaktywnia heterocykliczne aminy, dietetyczne karcynogeny, które powstają w czasie obróbki termicznej spożywanego przez nas mięsa. To, jaką wersję enzymu posiadamy zależy od materiału genetycznego przekazanego nam przez rodziców, wiadomo jednak, że wśród rasy białej 55% osobników posiada „wolną” wersję enzymu. Badania przeprowadzone na uniwersytecie w Buffalo objęły 631 kobiet (304 z nich było chorych na raka piersi), a 53% z nich paliło papierosy. U wszystkich przebadano enzym NAT2 i ujawniono, że około 50% kobiet posiadało wolniejszą wersje enzymu. Kiedy badacze skorelowali fakt palenia papierosów i fakt posiadania wolniejszej wersji enzymu NAT2, okazało się, że u kobiet w wieku postmenopauzalnym, które paliły 15 i więcej papierosów oraz posiadały wolniejszą wersję enzymu były w znacznie większym stopniu narażone na wystąpienie raka sutka (rak występował 4 razy częściej !).
Jeszcze większy stopień ryzyka dotyczył kobiet, które rozpoczęły palenie papierosów przed 17-tym rokiem życia. Specjaliści spekulują, że przed naukowcami stoi teraz zadanie wynalezienia testu, który stwierdzałby, kto z nas ma „wolną”, a kto szybką wersję enzymu, a tym samym byłby w porę ostrzeżony o zwiększonym ryzyku wystąpienia nowotworu piersi... Nasuwa się tylko pytanie - po co marnować czas i miliony dolarów, skoro fakt szkodliwości palenia i jego wpływu na rozwój chorób nowotworowych i układu krążenia jest przysłowiowa tajemnica poliszynela.... Może zatem w oczekiwaniu na jeszcze jedną zdobycz medycyny lepiej po prostu rzucić ? Będzie szybciej i... zdrowiej !
lek. med. Dorota Wydrospecjalista patomorfolog
Zaklad Patomorfologii Szpitala Wolskiego w WarszawiePodobne teksty
Objawy ciąży
Jakie objawy ciąży jedynie sugerują możliwość i prawdopodobieństwo ciąży a jakie są pewnym dowodem ciąży.
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Ciąża pozamaciczna rodzaje i objawy
Ciąża ektopowa to każda ciąża, która rozwija się poza jamą macicy.
Dieta kobiety ciężarnej i matki karmiącej piersią
Racjonalna dieta kobiety w czasie ciąży i karmienia piersią powinna dostarczać odpowiednią ilość energii, a także zawierać niezbędne składniki odżywcze w prawidłowych ilościach i proporcjach.
Jak leczyć POChP?
Aby skutecznie walczyć z POChP, należy przede wszystkim zaprzestać palenia papierosów oraz jak najwcześniej rozpoznać chorobę.
Leczenie nadżerek szyjki macicy
Radykalne wyleczenie nadżerek polega na zniszczeniu metodami fizycznymi lub chemicznymi nieprawidłowych, tworzących ją komórek.
Zmiany łagodne w sutku
Czy każdy guzek lub inna podejrzana zmiana w sutku musi świadczyć o raku?
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Tabletki antykoncepcyjne
Doustne środki antykoncepcyjnych to jedna najskuteczniejszych, odwracalnych metod zapobiegających ciąży.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.