Nawilżacz powietrza czy oczyszczacz - poznaj podobieństwa i różnice pomiędzy tymi urządzeniami

Nawilżacz powietrza czy oczyszczacz - poznaj podobieństwa i różnice pomiędzy tymi urządzeniami
Spis treści
  1. Jak działa nawilżacz powietrza?
  2. Czym charakteryzuje się oczyszczacz powietrza?
  3. Nawilżacz powietrza czy oczyszczacz?

Sezon grzewczy niesie ze sobą wiele konsekwencji, między innymi rosnące zanieczyszczenie powietrza na zewnątrz oraz obniżenie jego wilgotności w domach. Bez wątpienia taka sytuacja ma duży wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Dlatego też warto pomyśleć nad rozwiązaniami, które pomogą nam uniknąć nieprzyjemności. W tym miejscu pojawia się pytanie, co wybrać: nawilżacz powietrza czy oczyszczacz?

Jak działa nawilżacz powietrza?

Jednym z problemów, który pojawia się w wielu domach podczas sezonu grzewczego, jest obniżenie wilgotności powietrza. Niesie to ze sobą poważne konsekwencje dla naszego zdrowia. U domowników mogą pojawić się: trudności z oddychaniem, obniżona odporność na infekcje, wysuszone spojówki i wiele innych dolegliwości. Według ekspertów wilgotność powietrza nie powinna być niższa niż 40%. Aby zapobiec jej nadmiernemu obniżeniu, warto zainwestować w nawilżacz. Jest to urządzenie odpowiedzialne za utrzymanie optymalnego nawilżenia powietrza. Dzięki temu gwarantuje domownikom dobre samopoczucie, spokojny oddech oraz zdrowy sen.

Na rynku można znaleźć wiele rodzajów tego urządzenia. Jednym z najpopularniejszych jest ultradźwiękowy nawilżacz powietrza. Jak sama nazwa wskazuje, wykorzystuje on ultradźwięki, które odpowiadają za mechaniczne rozbijanie cząsteczek wody. W efekcie tworzy się delikatna mgiełka wpływająca na wzrost poziomu wilgotności w powietrzu. Jedną z zalet tego urządzenia jest cicha praca, która nie wpływa na spokojny sen. Nawilżacze są wyposażone w higrometr, który wskazuje aktualne nawilżenie powietrza w pomieszczeniu oraz higrostat automatycznie włączający lub wyłączający nawilżacz.

Czym charakteryzuje się oczyszczacz powietrza?

Oczyszczacz powietrza odpowiada za utrzymanie odpowiedniej, zdrowej dla organizmu jakości powietrza. Będzie pomocny nie tylko w walce ze smogiem, ale również pyłkami roślin powodującymi u wielu osób alergię, kurzem, nieprzyjemnymi zapachami czy roztoczami. Dzięki temu unikniemy problemów z oddychaniem, dolegliwości górnych dróg oddechowych czy też uporczywych objawów alergii. Głównym zadaniem urządzenia jest filtrowanie powietrza w celu usunięcia zanieczyszczeń. Takie działanie umożliwia wbudowany wentylator, który zasysa powietrze, by filtr mógł pochłonąć szkodliwe pyły. Powietrze, które opuszcza oczyszczacz, jest wolne od pyłów, kurzu i alergenów.

Warto zaznaczyć, że na rynku znajduje się kilka rodzajów oczyszczaczy, które przeznaczone są do usuwania różnego typu zanieczyszczeń. Wśród nich można wymienić urządzenia dla alergików, antysmogowe czy też odpowiedzialne za jonizację powietrza. Dużą zaletą oczyszczaczy jest przede wszystkim automatyzacja pracy. Oznacza to, że urządzenie cały czas pracuje, analizując stan powietrza i zmienia parametry pracy w zależności od ilości zanieczyszczeń.

Nawilżacz powietrza czy oczyszczacz?

Nawilżacz pozwoli nam na utrzymanie optymalnego poziomu wilgotności powietrza. Z kolei oczyszczacz odpowiada za usunięcie szkodliwych substancji oraz nieprzyjemnych zapachów. Jak widać, podstawową różnicą między wyżej opisanymi urządzeniami jest ich z przeznaczenie. Jednocześnie łączy je wspólny cel – poprawa jakości powietrza w domu.

Warto zwrócić również uwagę na różnice w obsłudze urządzeń:

  • Nawilżacz wymaga regularnego uzupełniania zbiornika na wodę. Jednak należy podkreślić, że włączy się samodzielnie, gdy wilgotność powietrza spadnie poniżej poziomu uznawanego za optymalny.
  • Oczyszczacz opiera się na automatycznej pracy w przypadku pojawienia się zanieczyszczeń, ale nie można zapominać o regularnej wymianie filtrów.

Warto również wspomnieć, że oba urządzenia są ekonomiczne i energooszczędne. Oznacza to, że ich praca nie wpłynie znacznie na wysokość rachunków za media

Więcej informacji na temat nawilżaczy można znaleźć w artykule: Nawilżacz powietrza, czyli jak zadbać o jakość powietrza w sezonie grzewczym.

Ocena artykułu

5
 
(1)
4
 
(0)
3
 
(0)
2
 
(0)
1
 
(0)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
5 z 1 głosów

100%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty