Nadpotliwość - przyczyny, objawy i leczenie

Nadpotliwość - przyczyny, objawy i leczenie
Spis treści
 1. Nadmierna potliwość
 2. Jak wygląda nadmierna potliwość?
 3. Leczenie Botoxem
 4. Przeciwwskazania do leczenia toksyną botulinową
 5. Zabieg SmartLipo
 6. Ceny zabiegów

Nadpotliwość to nie tylko wstydliwy, lecz także uciążliwy problem coraz większej ilości osób. Przyczyn obwitego pocenia się może być wiele. Te z nich, które są akceptowalne i nie wzbudzają niepokoju to naturalne procesy chroniące organizm przed przegrzaniem. Nasze ciało wytwarza pot podczas zwiększonej aktywności fizycznej, wysokiej temperatury powietrza czy silnie przeżywanych emocji. Pocenie się w takich sytuacjach jest oznaką zdrowia i prawidłowego funkcjonowania organizmu. Pamiętajmy, że w ten sposób nasze ciało zapobiega przed przegrzewaniem się organizmu. Pocenie się jest sprawą bardzo indywidualną, dlatego trzeba przede wszystkim obserwować swoje ciało. Są jednak przypadki, kiedy oczywistym staje się, że pocimy się nadmiernie.

Nadmierna potliwość

Trudno zaakceptować stan rzeczy, w którym nasze ciało poci się niezwykle obwicie nawet przy chłodniejszych temperaturach i niewielkim wysiłku fizycznym. Niektóre osoby pocą się bardzo mocno bez wyraźnej przyczyny. Jest to bardzo uciążliwe, a niekiedy bywa przyczyną wstydu i wykluczenia społecznego. U takich osób praca gruczołów potowych jest znacznie wzmożona, a ich nadaktywność powoduje przykre konsekwencje w postaci dużych ilości potu. Niestety nadpotliwości nie wyleczymy przy pomocy zwykłego antyperspirantu czy dbania o higienę osobistą.

Jak wygląda nadmierna potliwość?

Na nadmierną potliwość są głownie narażone takie części ciała jak: ręce, stopy, pachy, kark, czy skóra twarzy. Niekiedy dochodzi do sytuacji, że pot dosłownie spływa stróżkami po całym ciele. Na ubraniach pojawiają się duże i mokre plamy, które powodują uczucie wstydu i dyskomfortu. Bardzo często na skutki nadmiernej potliwości narażone są dłonie. Jest to niezwykle uciążliwe w kontaktach międzyludzkich i prowadzi do uczucia braku komfortu. Nadpotliwość sprawia, że czujemy się wykluczeni społecznie i może to prowadzić do obniżenia poczucia własnej wartości, a nawet depresji. Co zrobić kiedy dbanie o higienę, kosmetyki, a nawet doustne środki farmakologiczne nie pomagają?

Leczenie Botoxem

Skuteczną metodą leczenia nadmiernej potliwości jest ostrzykiwanie chorobowo zmienionych miejsc toksyną botulinową. Botox powstrzymuje działanie neuronów połączonych z gruczołami potowymi i tym samym skutecznie blokuje nadmierne wydzielanie potu. Efekt utrzymuje się do kilku miesięcy, ponieważ po pewnym czasie powstają nowe zakończenia nerwowe. Botox jest niezwykle skutecznym sposobem na powstrzymanie nadpotliwości. Zdecydowana większość pacjentów zauważa ogromną poprawę, a nawet całkowite pozbycie się problemu.

Przeciwwskazania do leczenia toksyną botulinową

Do przeciwwskazań zaliczamy:

 • ciążę
 • stosowanie antybiotyków
 • grypę
 • zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego
 • zaburzenia krzepliwości krwi
 • stosowanie leków antykoagulacyjnych

Zabieg SmartLipo

Zabieg SmartLipo jest lipozą laserową. W trackie procedury leczenia nadmiernej potliwości za pomocą lasera dochodzi do permanentnego usunięcia gruczołów potowych. Podczas zabiegu dochodzi do przegrzania i zniszczenia gruczołów, a więc skuteczność tego zabiegu jest większa niż w przypadku działania toksyną botulinową, której efekt utrzymuje się do kilku miesięcy. Aby zakwalifikować się do zabiegu pacjent musi przejść szczegółowy wywiad i szereg badań. W SkinClinic w Warszawie nad zabiegami leczenia nadmiernej potliwości działają wysoko wykwalifikowani w tej dziedzinie specjaliści, co sprawia, że obie metody są bezpieczne i skuteczne. W przypadku problemu nadmiernej potliwości naprawdę warto zdecydować się na którąś z prezentowanych metod. Wyleczenie nadpotliwości wiąże się nieodłącznie z wyraźną poprawą jakości życia, komfortu psychicznego oraz dobrego samopoczucia.

Ceny zabiegów

W przypadku leczenia nadmiernej potliwości przy pomocy botoxu ceny zaczynają się od 1500 zł. Natomiast jeśli chodzi o zabieg SmartLipo są to kwoty rzędu od 4000 zł.

Ocena artykułu

4.71
z 7 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(5)
4
 
(2)
3
 
(0)
2
 
(0)
1
 
(0)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.71 z 7 głosów

100%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

  Podobne teksty