Muzyka pomaga obniżyć ciśnienie krwi

Muzyka pomaga obniżyć ciśnienie krwi

Włoscy naukowcy mają radę dla osób cierpiących na nadciśnienie: oddychaj powoli i zrelaksuj się słuchając spokojnej, cichej i rytmicznej muzyki. Uczeni opierają swoje wskazówki na najnowszych badaniach, jednak nie zalecają nikomu zrezygnowania z zażywania leków.

Codzienne słuchanie łagodnej muzyki, połączone z wykonywaniem ćwiczeń oddechowych, może pomóc naturalnie obniżyć ciśnienie krwi. Potwierdził to eksperyment przeprowadzony na 48 pacjentach w wieku między 60 a 75 lat, cierpiących z powodu łagodnego nadciśnienia tętniczego i zażywających leki hipotensyjne. 28 pacjentów przez 30 minut dziennie słuchało klasycznej muzyki celtyckiej bądź indyjskiej i wykonywało powolne, kontrolowane, głębokie ćwiczenia oddechowe. Natomiast pozostałych 20 pacjentów stanowiło grupę kontrolną, nie poddawaną terapii. Pomiary ciśnienia krwi dokonywane po tygodniu a następnie po miesiącu trwania eksperymentu, wykazały znaczny spadek ciśnienia krwi u osób słuchających muzyki.

Takiego efektu nie zaobserwowano w grupie kontrolnej. Już wcześniej sugerowano, że głęboki relaks może zniwelować niektóre objawy chorób naczyniowo-sercowych. Jednak dopiero teraz odkryto, że znacząco wpływa on na ciśnienie krwi tylko wtedy, gdy jest połączony ze słuchaniem cichej muzyki. Korzyści wynikające z takiego niefarmakologicznego uzupełnienia dotychczasowych metod leczenia byłyby ogromne. Dlatego niezbędne są dalsze badania potwierdzające korzystny skutek w dłuższej perspektywie.

Ocena artykułu

3.67
z 33 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(6)
4
 
(17)
3
 
(5)
2
 
(3)
1
 
(2)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
3.67 z 33 głosów

70%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty