Męska agresja może objawiać się już w przedszkolu

Męska agresja może objawiać się już w przedszkolu
Okazuje się, że już u małych chłopców można zaobserwować pewne objawy mogące sugerować, że w późniejszym życiu będą oni bardziej agresywni od swoich rówieśników.

Wnioski takie, które opublikowano w kwietniowym numerze Archives of General Psychiatry pochodzą z badań, jakie przeprowadzono wśród 1000 chłopców w wieku 6-15 lat pochodzących z biedniejszych dzielnic Montrealu.

Stwierdzono, że chłopcy w wieku przedszkolnym, którzy byli bardziej niegrzeczni, nieposłuszni lub mieli większe trudności z koncentracją od swoich rówieśników, znacznie częściej stawali się agresywni jako nastolatkowie.

Naukowcy określili również grupę czynników predysponujących do rozwoju zachowań agresywnych. Zaliczyli do nich m.in. znaczną nadreaktywność dziecka, niski iloraz inteligencji, rozbitą rodzinę oraz słabe wykształcenie i młody wiek matki.

Indywidualne zachowania zaklasyfikowane jako nadreaktywność lub wroga postawa wobec otoczenia w szczególny sposób determinowały rozwój agresji. Chłopcy, u których stwierdzano obydwie te formy zachowań, mieli prawie ośmiokrotnie większe prawdopodobieństwo stania się agresywnymi w wieku kilkunastu lat. Również kobiety, które zostały matkami jako nastolatki i dodatkowo były słabo wykształcone, miały dziewięciokrotnie większe szanse na to, że ich synowie będą w przyszłości agresywni. Nie stwierdzono natomiast wpływu wykształcenia ojca na zachowanie synów.

Ocena artykułu

4.14
z 37 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(13)
4
 
(17)
3
 
(6)
2
 
(1)
1
 
(0)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.14 z 37 głosów

81%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty