Masaże przynoszą długotrwałą ulgę chorym z bólem

Masaże przynoszą długotrwałą ulgę chorym z bólem
U osób w podeszłym wieku częstą przyczyną przewlekłego bólu w plecach są zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa. Walka z uciążliwym bólem często jest w tym przypadku trudna - mimo przyjmowania coraz silniejszych środków przeciwbólowych, ból nawraca lub nawet w ogóle nie ustępuje. Z kolei liczne i niebezpieczne działania uboczne leków powodują, że coraz więcej chorych szuka pomocy w alternatywnych metodach leczenia. Jedną z podstawowych metod zapobiegania bólowi jest edukacja pacjentów. Masaże prowadzone przez wykwalifikowany personel okazują się być równie skuteczne.

Zespół naukowców z centrum badań nad medycyną alternatywną Beth Israel-Deaconess w Harvardzie, Północno-Zachodniego Instytutu Akupunktury i Medycyny Orientalnej oraz Centrum Badań nad Zdrowiem w Seattle postanowił porównać skuteczność trzech metod walki z bólem pleców: akupunktury, masażu terapeutycznego i edukacji pacjenta za pomocą broszur opisujących, jak zapobiegać bólowi (np. regularne ćwiczenia, spanie na odpowiednim podłożu, prawidłowe podnoszenie i noszenie ciężkich przedmiotów). Wyniki badania opublikowano w czasopiśmie Archives of Internal Medicine.

Chorych przydzielono do grup poddawanych wyżej wymienionym zabiegom przez 10 tygodni. Na specjalnych skalach badacze odnotowywali intensywność bólu, ilość przyjmowanych środków przeciwbólowych, stopień upośledzenia zdolności ruchowych chorego zarówno w trakcie terapii, jak i po roku od rozpoczęcie badań.

Podczas zabiegów największą ulgę przynosiły chorym masaże. Po roku okazało się, że były one równie skuteczne, jak edukacja chorego na temat przyjmowanych środków przeciwbólowych i całkowitych kosztów leczenia. Innym rezultatem badania było stwierdzenie stosunkowo niewielkiej skuteczności akupunktury w leczeniu przewlekłego bólu pleców. Jak widać, warto poddać się systematycznym zabiegom u biegłego masażysty, gdyż efekty mogą być długotrwałe.

Ocena artykułu

4.1
z 40 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(14)
4
 
(18)
3
 
(6)
2
 
(2)
1
 
(0)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.1 z 40 głosów

80%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty