Leki a zaburzenia pracy mózgu u kobiet po menopauzie

Jak dotąd nie wiadomo jednak, czy raloksyfen wpływa na zaburzenia pamięci i koncentracji pojawiające się wraz z wiekiem kobiet, a spowodowane najprawdopodobniej zmniejszeniem stężenia estrogenów. Zespół naukowców z University of California w San Francisco przeprowadził badanie, w którym oceniano wpływ raloksyfenu na zdolności mentalne kobiet w okresie klimakterium.
W badaniu wzięło udział prawie 7,5 tys. kobiet po menopauzie, które zostały losowo przydzielone do podawania 60 lub 120 mg leku albo nieaktywnej pigułki, tzw. placebo. Wszystkie badane kobiety poddano testom oceniającym pamięć i koncentrację po 6 miesiącach, 1, 2 i 3 latach leczenia. Wyniki badania ukazały się na łamach kwietniowego numeru The New England Journal of Medicine.
Wykonane testy nie ujawniły znacznych różnic w zaawansowaniu zaburzeń pamięci i koncentracji w obu grupach kobiet, chociaż wśród pacjentek otrzymujących ramoksyfen zaobserwowano nieznaczne zwolnienie postępu zaburzeń pamięci i koncentracji. Kobiety przyjmujące lek częściej skarżyły się na uderzenia gorąca, zaburzenia snu i wzmożoną potliwość, co stanowiło efekt uboczny działania ramoksyfenu. Autorzy badania uważają, że te dolegliwości mogły zwiększać zaburzenia pamięci i koncentracji.
Wyniki badania wykazały, że 3-letnie leczenie ramoksyfenem nie zapobiega pogarszaniu zdolności mentalnych u kobiet w okresie klimakterium. Należy jednak pamiętać, że zastosowanie leku w tej grupie kobiet prowadzi do ograniczenia utraty składników mineralnych z kości i zmniejszenia ryzyka raka sutka.
Medyczna Agencja Informacyjna
Podobne teksty
Dieta kobiety ciężarnej i matki karmiącej piersią
Racjonalna dieta kobiety w czasie ciąży i karmienia piersią powinna dostarczać odpowiednią ilość energii, a także zawierać niezbędne składniki odżywcze w prawidłowych ilościach i proporcjach.
Kontrola cukrzycy na dobrym poziomie
Źle wyrównany poziom cukru we krwi to dla diabetyka jedno z największych zagrożeń, które może prowadzić do nieodwracalnych powikłań, a nawet do śmierci.
Poronienie
Uważa się, że około 10-15% wszystkich ciąż kończy się poronieniem samoistnym czyli wydaleniem obumarłego jaja płodowego.
Polacy a profilaktyka chorób cywilizacyjnych.
Najczęstszym powodem dla którego unikamy badań profilaktycznych jest przekonanie o tym, że jesteśmy zdrowi
Zmiany łagodne w sutku
Czy każdy guzek lub inna podejrzana zmiana w sutku musi świadczyć o raku?
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Objawy raka piersi
Jakie są pierwsze symptomy raka piersi.
Objawy menopauzy
Czym charakteryzuje się i jak rozpoznać menopauzę.