Leczenie zaburzeń psychicznych po złamaniu k.udowej

Leczenie zaburzeń psychicznych po złamaniu k.udowej
Społeczeństwa europejskie starzeją się, co powoduje, że koszty opieki nad starszymi ludźmi dramatycznie rosną. Jedną z częstych przyczyn, dla których chory wymaga opieki szpitalnej i później długiej rehabilitacji, są złamania kości szyjki udowej. Osoby starsze są bardziej podatne na upadki i złamania ze względu na rozwijającą się osteoporozę i odwapnienie kości.

Lekarze brytyjscy z High Royds Hospital w West Yorkshire wspólnie z ekonomistami z University of York prześledzili, jaki wpływ na poprawę zdrowia po złamaniu mają zaburzenia psychiczne oraz ocenili, jakie są koszty i zyski leczenia tych zaburzeń. Naukowcy pod kierownictwem dr Sharon Nightingale wybrali do obserwacji ponad 700 osób i oceniali ich stan psychiczny przez dwa lata od upadku powodującego złamanie. Wyniki badania zamieścili na łamach najnowszego numeru czasopisma Lancet.

Osoby starsze, które po złamaniu kości szyjki udowej miały depresję lub delirium, częściej umierały z powodu różnych powikłań w czasie do pól roku po złamaniu. Dodatkowo zauważono, że rokowanie u pacjenta z problemami psychicznymi w znacznym stopniu zależy od szpitala, w którym był leczony. Niektóre placówki medyczne oferują pomoc psychologa czy psychiatry jako standardowe postępowanie lecznicze. W innych szpitalach, gdzie rokowanie dla pacjentów było gorsze, sprawa zdrowia psychicznego na oddziałach ortopedycznych była zupełnie pomijana. Koszty leczenia osób ze złamaniami kości szyjki udowej w szpitalach zapewniajacych leczenie powikłań psychicznych były zdecydowanie mniejsze ze względu na szybszy powrót starszych pacjentów do zdrowia i do domu.

Ocena artykułu

3.66
z 32 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(6)
4
 
(16)
3
 
(5)
2
 
(3)
1
 
(2)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
3.66 z 32 głosów

69%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty