Leczenie operacyjne niepłodności żeńskiej

Leczenie operacyjne niepłodności żeńskiej
Spis treści
  1. Leczenie chirurgiczne niepłodności żeńskiej
  2. Choroby zapalne narządów miednicy mniejszej
  3. Endometrioza a niepłodność kobieca
  4. Hyperprolaktynemia

Leczenie chirurgiczne niepłodności żeńskiej

Laparoskopia i histeroskopia to badania stosowane w diagnostyce niepłodności kobiety. Jeśli jednak w czasie badania rozpozna się możliwą przyczynę niepłodności, wówczas można wykonać procedury lecznicze. Najczęściej wykonuje się uwolnienie zrostów wewnątrzmacicznych, korekcje wad anatomicznych, usuwanie torbieli jajników, usuwanie mięśniaków macicy czy udrażnianie jajowodów.

Choroby zapalne narządów miednicy mniejszej

 W przypadku wykrycia choroby przenoszonej drogą płciową (chlamydiozy, rzeżączki lub innych) należy zastosować odpowiednie leczenie antybiotykami, po czym należy skontrolować skuteczność leczenia. Opóźnienie rozpoczęcia leczniea w stanach zapalnych narządów miednicy mniejszej może zwiększyć ryzyko powstawania zrostów i późniejszej niepłodności.

Endometrioza a niepłodność kobieca

Endometriozę, czyli występowanie endometrium poza jamą macicy można leczyć farmakologicznie, chirurgicznie lub za pomocą obu tych metod. Leczenie farmakologicznie polega m.in. na podawaniu danazolu, leku o działaniu androgennym hamującym owulację. Leczenie chirurgiczne polega na usunięciu nieprawidłowej tkanki gruczołowej z miejsc, gdzie nie powinna się znajdować. Zespół policystycznych jajników

W leczeniu zespołu policystycznych jajników stosuje się leczenie farmakologiczne lub operacyjne. W celu wywołania owulacji stosuje się klomifen, gonadotropinę LJ-Rh lub leki antykoncepcyjne i antyandrogenowe, które mają na celu przywrócenie regularnych miesiączek. W przypadku niepowodzenia leczenia farmakologicznego stosuje się leczenie operacyjne polegające na częściowej elektrokoagulacji jajników podczas laparoskopii.

Hyperprolaktynemia

Metodą leczenia hiperplolaktynemi jest leczenie hormonalne polegające na podawaniu agonistó1) dopaminy, leków obniżających stężenie prolaktyny. Jeśli przyczyną hiperprolatkynemi jest gruczolak przysadki czasami konieczne może być zastosowanie leczenia chirurgicznego.

Ocena artykułu

3.63
z 35 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(6)
4
 
(18)
3
 
(5)
2
 
(4)
1
 
(2)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
3.63 z 35 głosów

69%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty