Leczenie choroby wieńcowej u kobiet i mężczyzn
Dr Julia Hippisley-Cox i współpracownicy z Nottingham University w Wielkiej Brytanii przeprowadzili badanie, w czasie którego oceniano różnice w leczeniu choroby niedokrwiennej serca u kobiet i mężczyzn. Badaniem objęto prawie 6 tys. chorych po 35. roku życia z rozpoznaną chorobą wieńcową. Wyniki badania opublikowano na łamach kwietniowego wydania British Medical Journal.
Zaobserwowano, że u kobiet nieco rzadziej oceniano czynniki ryzyka choroby serca, takie jak palenie papierosów, wielkość masy ciała, ciśnienie tętnicze krwi oraz stężenie cholesterolu, pomimo że w tej grupie badanych o 5% częściej występowały nadwaga i nadciśnienie tętnicze. Mężczyźni częściej otrzymywali profilaktyczne leczenie zmniejszające ryzyko wystąpienia bólu w klatce piersiowej i aspirynę. W tej grupie chorych chętniej stosowano leki obniżające stężenie cholesterolu, co spowodowane było nie tylko częstszym występowaniem hipercholesterolemii u mężczyzn.
Wyniki badania wskazują, że lekarze zwracają większą uwagę na dolegliwości zgłaszane przez mężczyzn. Może to wynikać z przekonania, że są oni bardziej narażeni na wystąpienie choroby niedokrwiennej serca i zgonu z tego powodu. Należy pamiętać, że zawał serca jest jedną z głównych przyczyn zgonów mężczyzn w średnim wieku.