Leczenie choroby wieńcowej u kobiet i mężczyzn

Leczenie choroby wieńcowej u kobiet i mężczyzn
Choroba niedokrwienna serca wcześniej występuje u mężczyzn, podczas gdy kobiety chorują w wieku późniejszym. Zaobserwowano, że dolegliwości zgłaszane przez kobiety często są niespecyficzne i mogą sugerować inny, niewynikający z choroby serca ból w klatce piersiowej. Dlatego potwierdzenie choroby wieńcowej u kobiet wymaga wykonania większej ilości badań.

Dr Julia Hippisley-Cox i współpracownicy z Nottingham University w Wielkiej Brytanii przeprowadzili badanie, w czasie którego oceniano różnice w leczeniu choroby niedokrwiennej serca u kobiet i mężczyzn. Badaniem objęto prawie 6 tys. chorych po 35. roku życia z rozpoznaną chorobą wieńcową. Wyniki badania opublikowano na łamach kwietniowego wydania British Medical Journal.

Zaobserwowano, że u kobiet nieco rzadziej oceniano czynniki ryzyka choroby serca, takie jak palenie papierosów, wielkość masy ciała, ciśnienie tętnicze krwi oraz stężenie cholesterolu, pomimo że w tej grupie badanych o 5% częściej występowały nadwaga i nadciśnienie tętnicze. Mężczyźni częściej otrzymywali profilaktyczne leczenie zmniejszające ryzyko wystąpienia bólu w klatce piersiowej i aspirynę. W tej grupie chorych chętniej stosowano leki obniżające stężenie cholesterolu, co spowodowane było nie tylko częstszym występowaniem hipercholesterolemii u mężczyzn.

Wyniki badania wskazują, że lekarze zwracają większą uwagę na dolegliwości zgłaszane przez mężczyzn. Może to wynikać z przekonania, że są oni bardziej narażeni na wystąpienie choroby niedokrwiennej serca i zgonu z tego powodu. Należy pamiętać, że zawał serca jest jedną z głównych przyczyn zgonów mężczyzn w średnim wieku.

Ocena artykułu

4.19
z 43 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(20)
4
 
(17)
3
 
(2)
2
 
(2)
1
 
(2)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.19 z 43 głosów

86%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty