Lato bez papierosa

Lato bez papierosa
Lato to najlepsza pora roku, żeby przestać palić. W lecie najczęściej mamy urlop, podczas którego uwalniamy się od codziennej rutyny i kłopotów. Latem możemy także spędzać wiele godzin poza domem, oddając się przyjemnym, pochłaniającym naszą uwagę, a jednocześnie odciągającym od palenia zajęciom. W cyklu Jak żyć z POChP przedstawiamy kilka rad dla tych, którzy letnią porą postanowili rozstać się z nałogiem.

Pierwszą i najważniejszą zasadą jest wybranie dnia rzucenia palenia. Dzień wcześniej konieczne jest pozbycie się z domu papierosów, ponieważ przestać palić należy całkowicie, robiąc to z dnia na dzień. Niezwykle istotne jest również, żeby w proces pozbywania się nałogu zaangażować całą rodzinę, która powinna być wsparciem zarówno w pierwszym dniu, ale także przez kolejne dwa tygodnie. Najskuteczniejsza jest tutaj pomoc dzieci i wnuków. Konieczne jest unikanie towarzystwa osób palących, ponieważ ich obecność stanowi łatwą pokusę, żeby sięgnąć po papierosa. Dużym ułatwieniem w czasie tych dwutygodniowych zmagań może być wypełnienie ich zajęciami, które zaabsorbują uwagę. Natomiast jeśli chodzi o dietę, to wskazane jest jedzenie warzyw i owoców, a także picie dużej ilości płynów. I uwaga najistotniejsza- Nie należy martwić się , jeśli po kilku tygodniach wróci się do palenia. Takie próby trzeba powtarzać konsekwentnie, co kilka tygodni, wierząc, że przyniosą oczekiwany skutek –radzi prof. Jan Zieliński, Koordynator Programu „Głęboki Oddech” i autor przedstawionych wyżej porad.

Niejednokrotnie wspominaliśmy w prezentowanym cyklu, że zaprzestanie palenia to jedyny sposób zahamowania POChP. Dlatego każdy chory na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc, który pali papierosy, a także każdy palacz chcący ustrzec się przed zachorowaniem na POChP lub raka płuc, powinien przestać palić-przestrzega prof. Zieliński

„Głęboki Oddech” – Program Profilaktyczno-Edukacyjny „Głęboki Oddech” na rzecz walki z Przewlekłą Obturacyjną Chorobą Płuc (POChP) ma ogólnopolski charakter i zmierza do zwiększenia w społeczeństwie świadomości istnienia POChP. Program informuje na temat objawów choroby, jej przyczyn oraz skutków. Edukuje w zakresie walki z POChP przez podkreślanie konieczności wykonywania badań profilaktycznych, prowadzących do wczesnego diagnozowania choroby i rozpoczęcia leczenia. Organizatorem Programu jest Polskie Towarzystwo Chorób Płuc, zrzeszające wybitnych pulmonologów, we współpracy z firmą Adamed. Program objął już kilkaset miejscowości w Polsce. W ramach programu z bezpłatnych badań i konsultacji lekarskiej skorzystało ponad 52 tysiące Polaków. Program dotarł do dużych i do małych miejscowości, tam, gdzie często dostęp do aparatury spirometrycznej i lekarzy specjalistów jest ograniczony.


Ocena artykułu

3.85
z 39 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(8)
4
 
(23)
3
 
(4)
2
 
(2)
1
 
(2)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
3.85 z 39 głosów

79%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty