Lato bez papierosa

Pierwszą i najważniejszą zasadą jest wybranie dnia rzucenia palenia. Dzień wcześniej konieczne jest pozbycie się z domu papierosów, ponieważ przestać palić należy całkowicie, robiąc to z dnia na dzień. Niezwykle istotne jest również, żeby w proces pozbywania się nałogu zaangażować całą rodzinę, która powinna być wsparciem zarówno w pierwszym dniu, ale także przez kolejne dwa tygodnie. Najskuteczniejsza jest tutaj pomoc dzieci i wnuków. Konieczne jest unikanie towarzystwa osób palących, ponieważ ich obecność stanowi łatwą pokusę, żeby sięgnąć po papierosa. Dużym ułatwieniem w czasie tych dwutygodniowych zmagań może być wypełnienie ich zajęciami, które zaabsorbują uwagę. Natomiast jeśli chodzi o dietę, to wskazane jest jedzenie warzyw i owoców, a także picie dużej ilości płynów. I uwaga najistotniejsza- Nie należy martwić się , jeśli po kilku tygodniach wróci się do palenia. Takie próby trzeba powtarzać konsekwentnie, co kilka tygodni, wierząc, że przyniosą oczekiwany skutek –radzi prof. Jan Zieliński, Koordynator Programu „Głęboki Oddech” i autor przedstawionych wyżej porad.
Niejednokrotnie wspominaliśmy w prezentowanym cyklu, że zaprzestanie palenia to jedyny sposób zahamowania POChP. Dlatego każdy chory na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc, który pali papierosy, a także każdy palacz chcący ustrzec się przed zachorowaniem na POChP lub raka płuc, powinien przestać palić-przestrzega prof. Zieliński
„Głęboki Oddech” – Program Profilaktyczno-Edukacyjny „Głęboki Oddech” na rzecz walki z Przewlekłą Obturacyjną Chorobą Płuc (POChP) ma ogólnopolski charakter i zmierza do zwiększenia w społeczeństwie świadomości istnienia POChP. Program informuje na temat objawów choroby, jej przyczyn oraz skutków. Edukuje w zakresie walki z POChP przez podkreślanie konieczności wykonywania badań profilaktycznych, prowadzących do wczesnego diagnozowania choroby i rozpoczęcia leczenia. Organizatorem Programu jest Polskie Towarzystwo Chorób Płuc, zrzeszające wybitnych pulmonologów, we współpracy z firmą Adamed. Program objął już kilkaset miejscowości w Polsce. W ramach programu z bezpłatnych badań i konsultacji lekarskiej skorzystało ponad 52 tysiące Polaków. Program dotarł do dużych i do małych miejscowości, tam, gdzie często dostęp do aparatury spirometrycznej i lekarzy specjalistów jest ograniczony.
MediWebzespół redakcyjny
Podobne teksty
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Dieta kobiety ciężarnej i matki karmiącej piersią
Racjonalna dieta kobiety w czasie ciąży i karmienia piersią powinna dostarczać odpowiednią ilość energii, a także zawierać niezbędne składniki odżywcze w prawidłowych ilościach i proporcjach.
Pierwsze zwiastuny
Ciało wysyła do nas alarmujące sygnały, które zauważone mogą stać się cenna wskazówką dla dalszego postępowania.
Jak leczyć POChP?
Aby skutecznie walczyć z POChP, należy przede wszystkim zaprzestać palenia papierosów oraz jak najwcześniej rozpoznać chorobę.
Bank komórek macierzystych
Komórki macierzyste znajdują też zastosowanie w leczeniu chorób nienowotworowych (choćby chorób krwi i układu immunologicznego) oraz dziedzicznych.
Polacy a profilaktyka chorób cywilizacyjnych.
Najczęstszym powodem dla którego unikamy badań profilaktycznych jest przekonanie o tym, że jesteśmy zdrowi
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Zaburzenia erekcji problemem wielu mężczyzn
W naszym kraju zaburzenia wzwodu ma około 3,5 miliona mężczyzn a tylko 36% z nich zdaje sobie sprawę, że cierpi na zaburzenia erekcji.
Przyczyny niepłodności męskiej
Zestawienie najczęstszych przyczyn niepłodności.