Kwasy hydroksylowe i ich ogólne działanie

Kwasy hydroksylowe i ich ogólne działanie
Spis treści
 1. Jak ogólnie działają kwasy hydroksylowe?
W związku z tym kosmetolodzy wyznaczyli sobie cel, aby tak pobudzić komórki, by w efekcie regularnie się odnawiały i złuszczały. Najskuteczniejsze w tym względzie są preparaty zawierające tzw. hydroksykwasy, wśród których najbardziej popularne to alfa-hydroksykwasy (AHA) i beta-hydroksykwasy (BHA). Złuszczanie za pomocą kwasów ma charakter chemiczny i jest to zupełnie inny rodzaj złuszczania w porównaniu z pilingami mechanicznymi (zawierającymi drobinki ścierne) lub enzymatycznymi. Działanie tych ostatnich można porównać do działania gumki "myszki". Ścierają tylko to, co jest na powierzchni naskórka, lekko ją wyrównując i wygładzając, na tym jednak kończą się ich możliwości. Natomiast preparaty z kwasami wpływają na sam proces złuszczania, ponieważ działają na głębsze warstwy naskórka.

Jak ogólnie działają kwasy hydroksylowe?

 • Regulują proces odnowy komórkowej i powodują łatwiejsze złuszczanie się komórek warstwy rogowej naskórka dzięki temu, że rozluźniają połączenia międzykomórkowe.
 • Usunięcie warstwy zbędnych, martwych i zrogowaciałych komórek, odsłania nowe, zdrowe komórki, dzięki czemu poprawia się struktura i koloryt skóry. Cera nabiera delikatności, blasku, jędrności i miękkości.
 • Znacznie wygładzają naskórek oraz zwiększają skuteczność stosowanych po nich preparatów pielęgnacyjnych. Skóra przygotowana kwasami lepiej absorbuje składniki aktywne zawarte w kremach.
 • Zapewniają lepsze nawodnienie skóry, ponadto stosowane w większych stężeniach mają dodatkowo wpływ na skórę właściwą przyczyniając się do poprawy produkcji kolagenu i elastyny - odnosi się to do kwasów AHA.
 • Odblokowują pory zapobiegając w ten sposób tworzeniu ognisk zapalnych skóry czyli wszelkiego rodzaju wyprysków oraz działają antybakteryjnie - dotyczy to kwasów BHA.
 • Poprawiają kondycję i wygląd zgrubiałej i suchej skóry zniszczonej np. w efekcie nadmiernego opalania, palenia lub w wyniku nieprawidłowego wzrostu komórek.
 • Są pomocne w przypadku przebarwień i niewielkich blizn potrądzikowych.
 • Spłycają drobne zmarszczki powierzchniowe i poprawiają elastyczność skóry.
 • Preparaty z kwasami polecane są nie tylko do twarzy, ale i do całego ciała. Ich stosowanie jest bardzo pomocne zwłaszcza w przypadku zrogowaciałych i przesuszonych partii ciała jak: łokcie, kolana czy stopy. Balsamy z kwasami zapobiegają wrastaniu delikatnych i cienkich włosów odrastających po depilacji. Poleca się również preparaty z wysokimi stężeniami kwasów AHA (co najmniej 20 %) jako kurację rozjaśniającą rozstępy na ciele.

Ocena artykułu

4.62
z 37 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(25)
4
 
(11)
3
 
(0)
2
 
(1)
1
 
(0)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.62 z 37 głosów

97%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

  Podobne teksty