Krótsza edukacja zwiększa ryzyko depresji

Badania pokazują, że osoby z niższym wykształceniem są bardziej podatne na depresję, naukowcy z Johns Hopkins School of Public Health w Baltimor chcą jednak sprawdzić czy ta zależność utrzymuje się przez całe życie.
Według przeprowadzonych badań 16 lat nauki powoduje przesunięcie ryzyka depresji o dakadę w porównaniu z osobami, których edukacja trwała 10 lat. Jak podaje współautor Richard Allen Miech może to być związane z lepszą opieką zdrowotną osób z wyższym wykształceniem. Ludzie, którzy więcej lat spędzili nad książkami mają na ogół większe zasoby finansowe i możliwości troski o własne zdrowie. Naukowcy przypuszczają, że znaczne różnice w skłonności do depresji pomiędzy grupami o różnym stopniu edukacji mogą kształtować się we wczesnych latach życia. Ma na to wpływ m.in. rodzinne podejście do opieki medycznej, diety, wysiłku fizycznego.
Powyższe badania opierają się na analizie 2000 osób w wieku od 18 do 90 lat.
MediWebzespół redakcyjny
Podobne teksty
Kontrola cukrzycy na dobrym poziomie
Źle wyrównany poziom cukru we krwi to dla diabetyka jedno z największych zagrożeń, które może prowadzić do nieodwracalnych powikłań, a nawet do śmierci.
Bank komórek macierzystych
Komórki macierzyste znajdują też zastosowanie w leczeniu chorób nienowotworowych (choćby chorób krwi i układu immunologicznego) oraz dziedzicznych.
Polacy a profilaktyka chorób cywilizacyjnych.
Najczęstszym powodem dla którego unikamy badań profilaktycznych jest przekonanie o tym, że jesteśmy zdrowi
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Objawy raka piersi
Jakie są pierwsze symptomy raka piersi.
Niekorzystne działanie na skórę promieniowania UV
Obecnie wiemy, że to promienie UVA są główną przyczyną fotostarzenia się skóry oraz zmian nowotworowych.
Pieprzyk, myszka i... słońce
Największym wrogiem każdej komórki barwnikowej czyli melanocyta i tego, który występuje w normalnej skórze i który buduje znamię jest słońce.
Zakażenie Helicobacter pylori
Stosunkowo niedawno odkryta bakteria, mogącą osiedlać się w żołądku i dwunastnicy wpływa na występowanie wielu chorób, szczególnie górnej części przewodu pokarmowego.