Krótka historia soczewek do przedłużonego noszenia

Krótka historia soczewek do przedłużonego noszenia
Spis treści
  1. Powrót soczewek 30-dniowych
  2. Infekcje oczu
W 1981 FDA po raz pierwszy dopuściła soczewki do przedłużonego noszenia do używania przez okres do 30 dni bez zdejmowania. Jednak późniejsze badania wykazały zwiększoną częstość infekcji oczu u osób noszących te soczewki. FDA zmieniła dopuszczalny okres noszenia soczewek do 7 dni ale wielu okulistów stwierdziło, że w każdym przypadku noszenie soczewek w nocy łączy się z większym ryzykiem.

Obawy dotyczą tego, że potencjalnie niebezpieczne organizmy, które mogą wtargnąć do oczu przeniesione na rękach, powiekach lub płynach do czyszczenia soczewek, mogą następnie pozostać i rozmnażać się znajdując dobre warunki pod soczewkami nie usuwanymi na noc. Ta przyczyna, razem ze zmniejszonym dopływem tlenu do oka przykrytego soczewką, mogą prowadzić do infekcji takich jak denerwujące objawy zapalenia spojówek, aż do poważniejszych chorób mogących wywołać ślepotę.

Powrót soczewek 30-dniowych

Nowa generacja soczewek kontaktowych umożliwiła znowu noszenie ich przez 30 dni. Te soczewki do noszenia "na stałe" są wytwarzane z silikonowych, wodno-żelowych, super przepuszczalnych materiałów. Soczewki zapewniają oku o wiele więcej tlenu niż konwencjonalne soczewki do przedłużonego noszenia, sprawiając że soczewki 30-dniowe są bezpieczniejsze niż w przeszłości.

Infekcje oczu

Jeśli nosisz soczewki do przedłużonego noszenia możesz zmniejszyć ryzyko infekcji oczu przez stosowanie się do instrukcji podanych ci przez lekarza dotyczących wymiany i dbania o soczewki. Badania wskazują, że znacząca liczba infekcji i innych powikłań jest bezpośrednio związana z niewłaściwym czyszczeniem, dezynfekcją oraz czyszczeniem enzymatycznym.

Jednym z wyjść dla użytkowników tych soczewek jest noszenie ich głównie w dzień, a tylko od czasu do czasu w nocy. Może się to okazać dobrym rozwiązaniem jeśli nie chcesz być zmuszonym do zdejmowania soczewek przed krótką drzemką lub jeśli chcesz w nich spać tylko czasami - na przykład w czasie weekendowej wycieczki pod namiot.

Innym sposobem uniknięcia problemów z soczewkami do przedłużonego noszenia jest obserwacja swoich oczu i podjęcie odpowiednich działań w razie konieczności. Na przykład, jeśli zauważysz, że masz czerwone lub podrażnione spojówki, natychmiast usuń soczewki i idź do okulisty. A jeśli zauważysz gorsze widzenie, które nie poprawia się mimo zmiany soczewek i ich czyszczenia, natychmiast idź do lekarza!

Ocena artykułu

3.78
z 32 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(6)
4
 
(19)
3
 
(3)
2
 
(2)
1
 
(2)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
3.78 z 32 głosów

78%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty