Kondycja fizyczna

Kondycja fizyczna
Spis treści
  1. Wydolność sercowo-naczyniowa
  2. Siła
  3. Wytrzymałość mięśni
  4. Giętkość
Aktywność fizyczna chroni serce, zapobiega otyłości, buduje tężyznę a ponadto poprawia kondycję. Korzyści zdrowotne i estetyczne są wymierne, trudniej natomiast opisać kondycję fizyczną. Należy bowiem uwzględnić następujące wymiary:
  • wydolność sercowo- naczyniową
  • siłę
  • wytrzymałość mięśni
  • giętkość

Wydolność sercowo-naczyniowa

Jest to zdolność organizmu do wykonywania pracy fizycznej, przemieszczania ciała z miejsca na miejsce w przeciągu danego czas. Zależy to od sprawności układu sercowo-naczyniowego w pompowaniu krwi oraz dostarczania tlenu do każdego miejsca w organizmie. Wydolność sercowo- naczyniowa powinna zajmować główne miejsce w ogólnym planie dobrej kondycji fizycznej. Poprawa wydolności sercowo- naczyniowej prowadzi do zwiększenia zapasu tlenu i energii w twoim ciele. W tym samym czasie zmniejsza to ryzyko choroby serca, udaru mózgu, wysokiego ciśnienia krwi i innych chorób zagrażających życiu. Kiedy polepsza się kondycja serca, to tak jak w przypadku każdego innego mięśnia, staje się ono mocniejsze i bardziej wydajne. Normalnie serce bije z częstością 70 uderzeń na minutę w spoczynku, co daje około 100,000 uderzeń dziennie. Sercu w dobrej formie fizycznej wystarcza tyle, co 40 uderzeń na minutę w spoczynku, a w sumie około 50 uderzeń dziennie. Takie serce przechowuje energię i może dostarczać bogatą w tlen krew do reszty ciała przy zużyciu połowy energii.

Siła

Jest to zdolność mięśnia albo grupy mięśni do wydatkowania określonej ilości energii, zwykle podczas jednoczasowego zrywu. Podnoszenie ciężarów (albo trenowanie wytrzymałości) jest klasycznym przykładem ćwiczenia siły, ponieważ zwiększa siłę mięśniową i ich masę, podobnie jak siłę kostną, poprzez większe niż zwykle naciągania mięśni i kości. Kiedy podnosisz ciężary, mięśnie są zmuszone sprostać wyzwaniu poprzez wytwarzanie białek zwiększających siłę, które z kolei odżywiają "włókna" rosnące w czasie wysiłku. Większość mięśni ma dwoje rodzaje włókien, które są zmuszone do pracy podczas ćwiczenia siły. Szybko kurczące się włókna zapewniają krótkie wydatki energii potrzebnej do podnoszenia ciężarów, albo do wysiłków takich jak biegi krótkodystansowe. Wolno kurczące się włókna są z kolei od wytrzymałości, choćby w przypadku takim, jak zdolność mięśni do znoszenia zmęczenia. Większość mięśni ma pół na pół obu typów włókien, ale są też takie, gdzie jeden rodzaj przeważa. Kiedy wykonujesz jakąś pracę cięższą niż zwykle, to właściwie rozrywasz takie włókna. Kiedy one odrastają, stają się one mocniejsze i grubsze, dzięki czemu mięśnie są lepiej napięte i silniejsze.

Wytrzymałość mięśni

Jest to zdolność mięśni do znoszenia zmęczenia i kontynuację jakiegoś ćwiczenia przez dłuższy czas. Podczas gdy ćwiczenie siły jest potrzebny do utrzymania siły mięśni, trening wytrzymałościowy jest wymagany, jeśli chcemy zwiększyć swoją energię życiową. Wytrzymałość mięśniowa jest to cecha mięśni, która polega na ich ciężkiej pracy bez odpoczynku, jak umiejętność cofnięcia się, aby rzucić bardzo daleko.

Giętkość

Jest to zdolność stawów i mięśni do osiągnięcia pełnego zakresu ruchu. Prowadzi to do ochrony przed uszkodzeniami, co pomaga utrzymaniu ciała w dobrej formie po wykonanym wysiłku. Pomimo powszechnej opinii, nie ma dowodów na to, że traci się giętkość, w miarę rozbudowywania mięśni. Niestety, prawdą jest, że naturalny proces starzenia może ci odebrać twoją siłę, wytrzymałość i giętkość - jeśli się nimi odpowiednio nie zajmujesz, czyli nie ćwiczysz. Dlatego też regularny program ćwiczeń staje się coraz ważniejszy w miarę upływu czasu.

Ocena artykułu

3.87
z 107 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(22)
4
 
(64)
3
 
(11)
2
 
(5)
1
 
(5)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
3.87 z 107 głosów

80%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty