Kofeina wspomaga mięśnie w odbudowie

Kofeina wspomaga mięśnie w odbudowie
Kofeina zażywana po treningu razem z węglowodanami, znacznie zwiększa wydajność organizmu i wytrzymałość mięśni. Głównym źródłem paliwa dla mięśni jest glukoza zmagazynowana w postaci glikogenu. Według najnowszych badań sportowcy, którzy spożywali węglowodany łącznie z kofeiną, prawie o 66% szybciej regenerowali ubytek glikogeny po intensywnym wysiłku fizycznym.

Badanie zostało przeprowadzone w czterech fazach, na drużynie zawodowych kolarzy. Po kilkugodzinnych ćwiczeniach na ergometrze podawano im napój węglowodanowy z kofeiną lub bez. Nie zostali poinformowany o dodatku kofeiny a drinki energetyczne nie różniły się smakiem, zapachem ani wyglądem. Eksperyment powtarzano w odstępie 10 dni, monitorując za każdym razem poziom glukozy, glikogenu i insuliny we krwi i mięśniach.

Ustalono w trakcie badań, że kofeinowy napój przyczynił się do zwiększenia poziomu produkowanej insuliny oraz efektywniejszego wychwytywania glukozy przez regenerujące się komórki. Są to pierwsze badania wpływu kofeiny na odbudowywanie się mięśni, dotychczas ustalono silny związek pomiędzy jej spożywaniem tuż przed wysiłkiem a sprawnością organizmu. Kolejnym etapem badań będzie ustalenie czy mniejsze dawki równie silnie stymulują regenerację. Do tej pory używano dużych ilości kofeiny, która jak wiadomo powoduje wiele działań ubocznych, jak zaburzenia snu lub uczucie niepokoju.

Ocena artykułu

4.31
z 32 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(21)
4
 
(5)
3
 
(2)
2
 
(3)
1
 
(1)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.31 z 32 głosów

81%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty