Czy jestem w ciąży?

Czy jestem w ciąży?

Pierwszym objawem ciąży, który skłania kobietę do pomyślenia nad możliwością ciąży jest brak krwawienia miesiączkowego we właściwym terminie, jednakże nieregularna miesiączka, często może być spowodowana wieloma innymi przyczynami. Dlatego też aby szybko potwierdzić bądź wykluczyć ciążę pomocne jest wykonanie domowego testu ciążowego. Należy jednak pamiętać, że zarówno wynik pozytywny na 100% nie potwierdza ciąży (wynik fałszywie dodatni), ani wynik ujemny w 100% nie wyklucza ciąży (wyniki fałszywie ujemne).

Na czym polegają testy ciążowe

Testy ciążowe opierają się na wykazaniu obecności gonadotropiny kosmkowej (HCG) - hormonu białkowego produkowanego przez rozwijający się trofoblast, obecnego we krwi i wydalanego z moczem ciężarnej. Stężenie tego hormonu rośnie od chwili zagnieżdżenia się zapłodnionego jaja w śluzówce macicy.

Domowy test ciążowy wykrywa obecność hormonu hCG w moczu. Niektóre testy są w stanie wykazać, czy jesteś w ciąży, już pierwszego dnia po terminie spodziewanej miesiączki (około 14 dni po zapłodnieniu) i to w czasie zaledwie 5 minut, z wykorzystaniem próbki moczu pobranej w dowolnej porze dnia. Przed wykonaniem testu ciążowego sprawdzić jego czułość, która jest wyrażona w IU/l. Jeżeli wrażliwość testu:

  • jest mniejsza od 500 IU/l to jest on dodatni od 10-go dnia od zapłodnienia
  • wynosi 500-800 IU/l to jest on dodatni od drugiego tygodnia po zapłodnieniu
  • wynosi 1000 IU/l to jest on dodatni dopiero od 3-go tygodnia po zapłodnieniu

Przy znanej dacie pierwszego dodatniego testu ciążowego oraz jego czułości można dość dokładnie określić datę zajścia w ciążę a tym samym termin porodu.

Najczęstszą przyczyną fałszywie ujemnych wyników testów, jest wykonywanie ich zbyt wcześnie. Zawsze należy poczekać minimalną ilość dni po spodziewanej miesiączce, zgodnie z zaleceniami producenta i dopiero wówczas wykonać test. Inną przyczyną fałszywie ujemnych wyników może być błąd w ustaleniu terminu spodziewanej miesiączki.

Natomiast wyniki fałszywie pozytywne, czyli dodatnie mimo iż kobieta nie jest w ciąży, jest możliwy w przypadku:

  • przyjmowania leków przeciwdepresyjnych
  • okresu okołomenopauzalnego
  • chorób nerek
  • nadczynności tarczycy
  • usunięcia operacyjnego jajnika

Dlatego też w przypadku jakichkolwiek wątpliwości oraz wcelu potwierdzenia uzyskanego wyniku, konieczne jest wykonanie laboratoryjnego testu poziomu hCG) we krwi najlepiej dwukrotnie w kilkudniowym odstępnie czasu oraz badanie ginekologiczne.

Ocena artykułu

4.07
z 165 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(57)
4
 
(74)
3
 
(25)
2
 
(7)
1
 
(2)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.07 z 165 głosów

79%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty