Klasterowe bóle głowy są uwarunkowane genetycznie

Włoscy naukowcy z Carlo Besta National Neurological Institute badali częstość występowania klasterowego bólu głowy wśród rodzin osób z tym schorzeniem, próbując odpowiedzieć na pytanie, czy czynniki genetyczne odgrywają jakąś rolę w rozwoju choroby. Wyniki opublikowano na łamach najnowszego wydania czasopisma Neurology.
Analiza zgromadzonych danych ujawniła, że u co piątego badanego występował ten rodzaj bólu w wywiadzie rodzinnym. W porównaniu z populacją ogólną krewni pierwszego stopnia mieli znacznie większe ryzyko wystąpienia tej choroby, w dalszej rodzinie ryzyko było mniejsze.
Wyniki tego badania wskazują na zagrożenie wystąpieniem klasterowego bólu głowy u krewnych osób z tym schorzeniem. Wydaje się wobec tego, że istnieje potrzeba dokładnego zbierania wywiadu wśród krewnych chorych.
Medyczna Agencja Informacyjna
Podobne teksty
Kontrola cukrzycy na dobrym poziomie
Źle wyrównany poziom cukru we krwi to dla diabetyka jedno z największych zagrożeń, które może prowadzić do nieodwracalnych powikłań, a nawet do śmierci.
Płeć dziecka
Metody zwiększające prawdopodobieństwo urodzenia synka lub córeczki.
Poronienie
Uważa się, że około 10-15% wszystkich ciąż kończy się poronieniem samoistnym czyli wydaleniem obumarłego jaja płodowego.
Polacy a profilaktyka chorób cywilizacyjnych.
Najczęstszym powodem dla którego unikamy badań profilaktycznych jest przekonanie o tym, że jesteśmy zdrowi
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Zaburzenia erekcji problemem wielu mężczyzn
W naszym kraju zaburzenia wzwodu ma około 3,5 miliona mężczyzn a tylko 36% z nich zdaje sobie sprawę, że cierpi na zaburzenia erekcji.
Przyczyny niepłodności męskiej
Zestawienie najczęstszych przyczyn niepłodności.
Nagłe schorzenia narządu wzroku
W okulistyce, podobnie jak w innych działach medycyny, znane są stany chorobowe wymagające szybkiej pomocy, które najczęściej objawiają się nagłą utratą widzenia, a także silnym bólem oka.