Kinetyna to nowy składnik w kosmetyce

Kinetyna to nowy składnik w kosmetyce
Już chyba przyzwyczailiśmy się do tego, że co pewien czas w dziedzinie kosmetyki pojawia się jakiś nowy, niespotykany do tej pory składnik. Najczęściej jest to substancja, która ma opóźnić proces starzenia się skóry oraz wspomóc w pewnym stopniu naprawę niekorzystnych zmian jakie już zdarzyły nastąpić w skórze. Nic w tym dziwnego, w końcu "groźba" zmarszczek to jeden z głównych powodów troskliwej pielęgnacji i poszukiwania przez kobiety coraz to nowszych specyfików z nadzieją, że może zadziałają lepiej. Naukowcy więc intensywnie pracują, szukając wciąż czegoś nowego, co może spełni nasze oczekiwania. Jedne nowości okazują się rewelacją, inne odchodzą w zapomnienie, gdyż nie dały oczekiwanych rezultatów. Faktem jest jednak, że jak narazie naukowcom nie udało się znaleźć "cudownego środka" pozwalającego całkowicie uniknąć procesu starzenia się, tak więc póki co zmarszczki to naturalny proces zapisany w naszych genach.

Jednym z takich nowych składników o działaniu opóźniającym starzenie się skóry, który pojawił się w zeszłym roku jest kinetyna. Czy okaże się ona rewelacją i spełnią się w praktyce wszystkie informacje podawane przez naukowców przekonamy się z czasem. Póki co wyniki doświadczeń laboratoryjnych prowadzonych nad kinetyną zapowiadają się obiecująco.

Kinetyna (6-furfuryloadenina) to naturalny, roślinny hormon wzrostu, który jest odpowiedzialny za podziały komórek. Istnieje wiele roślinnych hormonów wzrostu, które ogólnie zwane są cytokininami, jednak tylko kinetyna została najlepiej zbadana pod kątem zastosowania w kosmetyce. Być może dlatego, że odkryto, iż kinetyna występuje także w komórkach ludzkich i w DNA czyli materiale genetycznym obecnym - z nielicznymi wyjątkami - w każdej komórce naszego organizmu.

Cytokininy zapobiegają starzeniu się liści. W przypadku większości roślin najniżej rosnące na łodydze liście szybko żółcieją i opadają, w tym samym czasie bliżej wierzchołka łodygi rozwijają się młode, zielone listki. Wykazano, że jeśli dolnym liściom zaaplikuje się dawkę kinetyny, wówczas zachowują one zieloną barwę i nie opadają. Podobnie jest z odciętymi od łodygi liśćmi, wiadomo, że wkrótce liście te pomarszczyłyby się i zżółkły, jednak jeśli zanurzy się je w roztworze zawierającym kinetynę pozostają one nadal zielone.

Jak to się ma w stosunku do ludzkich komórek skóry? Okazało się, że kinetyna jest zdolna do opóźnienia starzenia się ludzkich komórek skóry zwanych fibroblastami. Fibroblasty to komórki występujące w warstwie skóry właściwej (to ta głębsza warstwa pod naskórkiem), są one odpowiedzialne za produkcję kolagenu i elastyny. Kolagen i elastyna to dwa białka, które to nadają skórze elastyczność, jędrność i odpowiednie napięcie. Z wiekiem w wyniku procesu starzenia ilość fibroblastów obniża się, komórki te bowiem wolniej się dzielą, zmienia się także ich wygląd, tak więc już na podstawie samego wyglądu łatwo można odróżnić od siebie młodszą i starszą komórkę skóry. W 80 - letniej skórze w porównaniu ze skórą noworodka ilość fibroblastów spada o 50 %. Efektem zmniejszenia się liczby fibroblastów jest zmniejszona ilość włókien kolagenu i elastyny, a co za tym idzie następuje utrata jędrności i elastyczności skóry oraz pojawienie się zmarszczek.

Naukowcy wykazali, że kinetyna zawarta w kremach i aplikowana na skórę ma zdolność do opóźniania i zapobiegania niekorzystnym zmianom spowodowanym starzeniem się skóry. Tak więc jakoby ma ona zdolność do przedłużania życia fibroblastów. Poza tym jest ona pomocna w usuwaniu zniszczeń skóry spowodowanych nadmierną ekspozycją słoneczną czyli efekty tzw. fotostarzenia się skóry. Jest ona także "zmiataczem wolnym rodników" czyli efektywnym antyoksydantem. Z racji swej budowy chemicznej wykazuje powiązania z DNA (materiałem genetycznym każdej komórki). Jej korzystne działanie na materiał genetyczny polega na stymulacji mechanizmów naprawczych DNA Mechanizmy te pomagają usuwać szkody wyrzącone działaniem wolnych rodników. Dzięki temu kinetyna przyczynia się do przedłużania życia komórek. Wg. naukowców kosmetyki oparte na kinetynie pomagają wygładzić skórę, poprawić jej koloryt, zmniejszyć zmarszczki powierzchniowe. Zapewniają oni, że kinetyna działa bezpiecznie, gdyż mimo, że stymuluje komórki do podziału to jednak nie jest możliwe, aby mogła nadmiernie przyspieszyć tempo podziałów, co by mogło doprowadzić do zmian nowotworowych. Tak więc z jednej strony działa efektywnie, a z drugiej na bezpiecznym poziomie. Naukowcy podkreślają także, iż kinetyna posiada jeszcze jedną zaletę, a mianowicie w odróżnieniu od np. kwasów AHA czy retinoidów jakim jest choćby kwas retinowy nie powoduje ona efektów ubocznych w postaci pieczenia czy podrażnienia skóry, tak więc kosmetyki z kinetyną nadają się także dla wrażliwych cer.

Wszystko to są wyniki otrzymane na podstawie doświadczeń przeprowadzonych głównie w laboratoriach na wyizolowanych komórkach skóry, a nie bezpośrednio na skórze. Tak jak wspomniałam na wstępie z czasem zobaczymy czy kinetyna rzeczywiście działa tak rewelacyjnie na skórę. Co można powiedzieć na pewno, to że jest ona kolejną substancją o działaniu anty-wolnorodnikowym czyli weszła do grona antyutleniaczy takich jak witamina C, E, koenzym Q10, flawonoidy, beta-karoten i inne. Badania nad kinetyną są nadal prowadzone, gdyż naukowcy starają się wykazać, czy będzie można wykorzystać cenne właściwości kinetyny w zastosowaniu wewnętrznym czyli w postaci suplementów branych doustnie. Może okazać się ona pomocna jako składnik zapobiegający zmianom nowotworowym, chorobie Alzheimer'a lub innym schorzeniom.

Kosmetyki z kinetyną są przeznaczone dla cer bardziej dojrzałych. Nie należy po nie sięgać przed 30 rokiem życia, zaś regularnie można zacząć stosować w granicach 35-40 lat.

Serie kosmetyków zagranicznych zawierające kinetynę:

  • Kinerase seria produkowana przez ICN Pharmaceuticals. Była to pierwsza seria produktów zawierających kinetynę jaka pojawiła się na rynku amerykańskim. Do tej pory produkty są jedynymi zawierającymi największe stężenie kinetyny 0,1 %.Ceny bardzo wysokie, w zależności od pojemności rzędu 60-100 $.
  • Osmotics - seria Kinetin - W skład tej serii wchodzą dwa preparaty Kinetin Intensive Eye Repair oraz Kinetin Cellular Renewal Serum. Oprócz kinetyny w stężeniu 0,05 % preparaty zawierają wiele innych aktywnych składników w tym koenzym Q10. Ceny ich są także bardzo wysokie w granicach 80 $. Przeznaczone są dla suchej, dojrzałej cery
  • The Body Shop - seria Re-Leaf with Kinetin- Firma oferuje krem i lotion do twarzy, dwa rodzaje kremów pod oczy oraz krem do rąk. Ceny w granicach 15-25 $.
  • Almay - seria Kinetin - Firma Almay wypromowała serię Kinetin w zeszłym roku i jak narazie jest to pierwsza na rynku amerykańskim ogólnie dostępna w marketach oraz przystępna cenowo seria kosmetyków z kinetyną. W jej skład wchodzą: Skin Optimizing Cleanser, Age Decelerating Daily Cream SPF 15, Age Decelerating Daily Lotion SPF 15, Reapair&Rejuvenate Night Concentrate, Anti-Wrinkle Booster Serum, Rejuvenating Eye Treatment oraz De-Aging Neck&Chest Treatment. Kosmetyki tej serii oprócz kinetyny zawierają wiele skutecznych substancji o działaniu nawilżającym np. aminokwasy, sacharozę, fruktozę, mocznik, glicerynę, poza tym liczne antyoksydanty jak: witamina C, E, A, wyciąg z zielonej herbaty oraz substancje łagodzące jak aloes, rumianek, prowitamina B5. Zawierają też ekstrakt z drożdży bogaty w liczne minerały oraz wyciąg z kory wierzby, z której to pozyskiwany jest kwas salicylowy. Ekstrakt z kory wierzby zawiera tzw. salicylany, jest to substancja, która dostarczona wewnętrznie do naszego organizmu ulega przekształceniu do kwasu salicylowego przy udziale enzymów układu trawiennego. Natomiast salicylany w produkcie stosowanym zewnętrznie na skórę, nie maja możliwości przekształcenia się do kwasu salicylowego. Jednakże salicylany podobnie jak kwas salicylowy mają także właściwości przeciwzapalne, nie działają co prawda tak skutecznie jak sam kwas, zachowują tylko niektóre cechy charakterystyczne dla kwasu salicylowego. Kremy na dzień z tej serii zawierają bardzo dobre filtry (faktor SPF 15) zapewniające pełną ochronę przed promieniowaniem UVB/UVA. Ceny poszczególnych preparatów wynoszą ok 16 $.

Kosmetyki polskie zawierające kinetynę
Kinetynę można także już spotkać w polskich seriach kosmetycznych (A.T.W., Eris, Dermika), gdyż składnik ten został odkryty i zbadany również przez polskie laboratoria kosmetyczne niezależnie od amerykańskich.

Ocena artykułu

4.11
z 55 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(24)
4
 
(22)
3
 
(3)
2
 
(3)
1
 
(3)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.11 z 55 głosów

84%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty