Kierunki lecznicze uzdrowisk
Wykaz uzdrowisk, które mają odpowiednie warunki klimatyczne i naturalne zasoby lecznicze umożliwiające leczenie w szpitalach i sanatoriach, a także fachową kadrę medyczną i niezbędną do funkcjonowania infrastrukturę.
Poziom usług oferowanych przez zakłady lecznictwa uzdrowiskowego jest zróżnicowany. Istnieje możliwość leczenia się w szpitalach uzdrowiskowych, sanatoriach, ośrodkach rehabilitacyjnych oraz w przychodniach.
Szpitale uzdrowiskowe przeznaczone są dla chorych po bezpośrednio przebytym leczeniu w szpitalach lub klinikach, a także osób, które przebywają pod opieką poradni specjalistycznych. Skierowanie na leczenie w szpitalu uzdrowiskowym wypisuje lekarz prowadzący pacjenta w szpitalu lub ordynator oddziału. Skierowanie dla pacjentów poradni specjalistycznych wypisuje lekarz specjalista z danej poradni.
W szpitalach uzdrowiskowych prowadzone są m.in. ośrodki wczesnej rehabilitacji kardiologicznej, do których pacjenci kierowani są z klinik i szpitalnych oddziałów kardiologicznych. Termin przewiezienia pacjenta ustalany jest wówczas bezpośrednio między placówką kierującą a szpitalem uzdrowiskowym.
Sanatorium uzdrowiskowe służy z założenia pacjentom przewlekle chorym, o mniej nasilonych dolegliwościach. Na leczenie sanatoryjne pacjenta może skierować lekarz pierwszego kontaktu lub poradni specjalistycznej, a także ordynator oddziału szpitalnego.
Leczenie w przychodni uzdrowiskowej ma służyć osobom pełnosprawnym, z dobrze wyrównanym krążeniem i układem oddechowym, z chorobami mało zaawansowanymi, nadającymi się do leczenia metodami fizykalnymi. Wskazane jest, aby w celach profilaktycznych korzystały z niego także osoby zdrowe, u których występują już jednak objawy zagrożenia chorobą lub czynniki ryzyka.
Każdy lekarz ubezpieczenia zdrowotnego leczący pacjenta jest uprawniony do wystawienia skierowania na leczenie ambulatoryjne w uzdrowisku. Na skierowaniu powinien widnieć dopisek: "leczenie ambulatoryjne w uzdrowisku", należy też dołączyć wyniki badań, podobnie jak na leczenie w sanatorium uzdrowiskowym. Z uzdrowiskowego leczenia ambulatoryjnego można skorzystać po potwierdzeniu skierowania przez kasę chorych i na terenie tych uzdrowisk, z którymi właściwa dla ubezpieczonego kasa chorych ma podpisaną umowę (niektóre kasy nie kontraktują tego typu leczenia uzdrowiskowego). Pacjent decyduje, do którego uzdrowiska o wskazanym dla niego profilu i w jakim terminie chce jechać. Sam też wybiera miejsce zakwaterowania i wyżywienia, pokrywając pełne koszty. Bezpłatnie korzysta natomiast z 2-3 badań lekarskich i z 2-3 zabiegów leczniczych dziennie, w zależności od oferty kasy chorych, do której należy.
W uzdrowiskach usytuowane są też ośrodki rehabilitacyjne, w których prowadzi się rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej ZUS. Obejmuje ona osoby zagrożone całkowitą lub częściową niezdolnością do pracy albo pobierające rentę okresową, które po przeprowadzeniu rehabilitacji rokują odzyskanie zdolności do pracy zarobkowej. Rehabilitacja w ramach prewencji rentowej ZUS prowadzona jest w schorzeniach narządu ruchu i układu krążenia.
Wniosek o rehabilitację leczniczą wypisuje lekarz, który wydał zaświadczenie o czasowej niezdolności pacjenta do pracy. Decyzję o skierowaniu na rehabilitację lekarz powinien podjąć w czasie pobierania przez pacjenta świadczeń krótkoterminowych. Po 30 dniach niezdolności do pracy, przed wystawieniem pacjentowi zaświadczenia o dalszej niezdolności do pracy, lekarz ocenia, czy stan zdrowia pacjenta uzasadnia potrzebę przeprowadzenia rehabilitacji leczniczej. W przypadku stwierdzenia takiej potrzeby wypełnia wniosek, który pacjent składa w terenowej jednostce ZUS. Do wniosku o rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej ZUS ubezpieczony powinien dołączyć aktualne badania dodatkowe:
- badania laboratoryjne: morfologia krwi, OB, badanie moczu;
- rtg płuc - opis;
- opis badania radiologicznego stosownie do rozpoznania głównego;
- ekg z opisem;
- badanie ginekologiczne u kobiet o braku przeciwwskazań do leczenia sanatoryjnego.
O potrzebie rehabilitacji leczniczej orzeka lekarz orzecznik ZUS. Po rozpatrzeniu wniosku ZUS zawiadamia zainteresowanego o wyniku na piśmie. Średnio od 7 dni do 3 tygodni od złożenia wniosku pacjent jest kierowany na 24-dniowe leczenie rehabilitacyjne.
W uzdrowiskach działają też Centra Rehabilitacji Rolników KRUS (Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego), prowadzące rehabilitację leczniczą dla osób uprawnionych do świadczeń KRUS (tzn. dla rolników uprawnionych do świadczeń w kasie oraz rolników otrzymujących rentę okresową). Dla tych osób pobyt i leczenie uzdrowiskowe w Centrum Rehabilitacji Rolników KRUS jest bezpłatne.
Kierunki lecznicze uzdrowisk
1. Augustów – Podlaskie- Choroby ortopedyczno-urazowe, reumatyczne, naczyń obwodowych.
2. Busko Zdrój – Świętokrzyskie
Choroby ortopedyczno-urazowe, neurologiczne, reumatyczne, dermatologiczne, kardiologiczne (wczesna rehabilitacja kardiologiczna), osteoporoza, bruceloza.
Choroby dziecięce: ortopedyczno-urazowe.
3. Ciechocinek
- Choroby ortopedyczno-urazowe, neurologiczne, reumatyczne, kobiece, kardiologiczne, naczyń obwodowych, górnych dróg oddechowych, cukrzyca, otyłość, osteoporoza.
- Choroby dziecięce: ortopedyczno-urazowe, neurologiczne, reumatyczne, górnych dróg oddechowych.
4. Cieplice Zdrój
- Choroby ortopedyczno-urazowe, neurologiczne, reumatyczne, układu moczowego, oka, przydatków, osteoporoza.
5. Czerniawa Zdrój
- Choroby dziecięce: górnych dróg oddechowych, dolnych dróg oddechowych.
6. Długopole Zdrój
- Choroby układu trawienia (hepatologia), naczyń obwodowych.
- Choroby dziecięce: układu trawienia (hepatologia), krwi i układu krwiotwórczego.
7. Duszniki Zdrój
- Choroby kardiologiczne, naczyń obwodowych, układu trawienia, dolnych dróg oddechowych, kobiece, ortopedyczno-urazowe, reumatyczne, osteoporoza.
8. Goczałkowice Zdrój
- Choroby ortopedyczno-urazowe, neurologiczne, reumatyczne, górnych oraz dolnych dróg oddechowych.
- Choroby dziecięce: reumatyczne, ortopedyczno-urazowe, neurologiczne.
9. Gołdap
- Choroby ortopedyczno-urazowe, reumatyczne, dolnych dróg oddechowych, kobiece.
10. Horyniec Zdrój
- Choroby reumatyczne, dermatologiczne, kobiece.
11. Inowrocław
- Choroby ortopedyczno-urazowe, reumatyczne, układu krążenia i nadciśnienie (w tym wczesna rehabilitacja kardiologiczna), układu trawienia, naczyń obwodowych.
12. Iwonicz Zdrój
- Choroby ortopedyczno-urazowe, neurologiczne, reumatyczne, układu trawienia, górnych dróg oddechowych, kobiece, otyłość, osteoporoza.
13. Jedlina Zdrój
- Choroby nerek i dróg moczowych, górnych dróg oddechowych, układu trawienia, reumatyczne, ortopedyczno-urazowe.
14. Kamień Pomorski
- Choroby ortopedyczno-urazowe, neurologiczne, reumatyczne, kardiologiczne i nadciśnienie (w tym wczesna rehabilitacja kardiologiczna), schorzenia dolnych dróg oddechowych.
- Choroby dziecięce: górnych oraz dolnych dróg oddechowych, kardiologiczne.
15. Kołobrzeg
- Choroby ortopedyczno-urazowe, neurologiczne, reumatyczne, kardiologiczne i nadciśnienie, w tym wczesna rehabilitacja kardiologiczna, schorzenia górnych i dolnych dróg oddechowych, endokrynologiczne (choroby tarczycy), skórne, cukrzyca.
- Choroby dziecięce: dolnych dróg oddechowych, skóry, endokrynologiczne (tarczyca), otyłość, cukrzyca.
16. Konstancin
- Choroby kardiologiczne i nadciśnienie (w tym wczesna rehabilitacja kardiologiczna), schorzenia układu nerwowego, górnych dróg oddechowych.
17. Krynica
- Choroby układu trawienia, cukrzyca, schorzenia nerek i układu moczowego, kobiece, krwi i układu krwiotwórczego, reumatyczne, górnych dróg oddechowych jako schorzenie towarzyszące ww. chorobom.
18. Kudowa Zdrój
- Choroby kardiologiczne i nadciśnienie, naczyń obwodowych, endokrynologiczne (nadczynność tarczycy), krwi i układu krwiotwórczego; ortopedyczno-urazowe i reumatyczne jako choroby towarzyszące podstawowym profilom.
- Choroby dziecięce: układu trawienia (celiakia).
19. Lądek Zdrój
- Choroby ortopedyczno-urazowe, reumatyczne, skóry, naczyń obwodowych, kobiece, osteoporoza, choroby zawodowe.
20. Muszyna
- Choroby układu trawienia, reumatyczne, endokrynologiczne.
- Choroby dziecięce: układu oddechowego.
21. Nałęczów
- Choroby kardiologiczne i nadciśnienie (w tym wczesna rehabilitacja kardiologiczna).
22. Polanica Zdrój
- Choroby kardiologiczne i nadciśnienie (w tym wczesna rehabilitacja kardiologiczna), schorzenia układu trawienia, reumatyczne.
- Choroby dziecięce: kardiologiczne.
23. Polańczyk
- Choroby górnych dróg oddechowych, reumatyczne, endokrynologiczne.
24. Połczyn Zdrój
- Choroby ortopedyczno-urazowe, układu nerwowego (w tym nerwice), reumatyczne, kobiece, osteoporoza.
- Choroby dziecięce: neurologiczne (dziecięce porażenie mózgowe i nerwice).
25. Przerzeczyn Zdrój
- Choroby ortopedyczno-urazowe, neurologiczne, reumatyczne.
26. Piwniczna Zdrój
- Choroby górnych i dolnych dróg oddechowych, układu trawienia, reumatyczne.
27. Rabka
- Choroby kardiologiczne (w tym wczesna rehabilitacja kardiologiczna), schorzenia dolnych dróg oddechowych.
- Choroby dziecięce: dolnych dróg oddechowych (astma), układu krążenia (w tym wczesna rehabilitacja kardiologiczna dziecięca), choroby skóry, cukrzyca,
28. Rymanów Zdrój
- Choroby górnych i dolnych dróg oddechowych, kardiologiczne (w tym wczesna rehabilitacja kardiologiczna).
- Choroby dziecięce: dolnych dróg oddechowych, układu moczowego, ortopedyczno-urazowe.
29. Solec Zdrój
- Choroby reumatyczne.
30. Sopot
- Choroby reumatyczne, dolnych dróg oddechowych, kardiologiczne, nadciśnienie, osteoporoza.
31. Swoszowice
- Choroby ortopedyczno-urazowe, reumatyczne, układu nerwowego, układu trawienia, dermatologiczne.
32. Szczawnica
- Choroby górnych i dolnych dróg oddechowych, reumatyczne.
- Choroby dziecięce: górnych i dolnych dróg oddechowych.
33. Szczawno Zdrój
- Choroby układu moczowego, górnych i dolnych dróg oddechowych, układu trawienia, reumatyczne, ortopedyczno-urazowe, osteoporoza.
- Choroby dziecięce: układu oddechowego, ortopedyczno-urazowe.
34. Świeradów Zdrój
- Choroby ortopedyczno-urazowe, reumatyczne, układu nerwowego, naczyń obwodowych, dolnych dróg oddechowych, układu krążenia (nadciśnienie), osteoporoza, schorzenia kobiece.
- Choroby dziecięce: górnych oraz dolnych dróg oddechowych (astma).
35. Świnoujście
- Choroby reumatyczne, kardiologiczne, nadciśnienie, schorzenia skóry, górnych i dolnych dróg oddechowych, endokrynologiczne (choroby tarczycy), otyłość.
36. Ustka
- Choroby reumatyczne, ortopedyczno-urazowe, układu nerwowego (obwodowego), endokrynologiczne (tarczyca), kardiologiczne, nadciśnienie, schorzenia górnych i dolnych dróg oddechowych.
- Choroby dziecięce: dolnych i górnych dróg oddechowych ( dzieci 3-7 lat pod opieką matki).
37. Ustroń
- Choroby ortopedyczno-urazowe, układu nerwowego, reumatyczne, górnych dróg oddechowych, kardiologiczne (w tym wczesna rehabilitacja kardiologiczna), naczyń obwodowych, otyłość.
38. Wieniec
- Choroby ortopedyczno-urazowe, reumatyczne, kardiologiczne i nadciśnienie (w tym wczesna rehabilitacja kardiologiczna).
- Choroby dziecięce: reumatyczne, górnych dróg oddechowych.
39. Wysowa
- Choroby układu trawienia (gastrologia, hepatologia), górnych i dolnych dróg oddechowych, cukrzyca (również z niewydolnością nerek - dializa otrzewnowa), otyłość, choroby nerek i dróg moczowych (nefrologia i urologia), ortopedyczno-urazowe.
40. Żegiestów Zdrój
- Choroby układu trawienia, nerek i dróg moczowych.
Wieliczka (uzdrowisko potencjalne)
- Choroby dolnych i górnych dróg oddechowych.
Supraśl (uzdrowisko w trakcie organizacji)
- Choroby ortopedyczno-urazowe, reumatyczne.
Artykuł pochodzi z tygodnika
"Służba Zdrowia" nr 63-66/2001