Jazda na nartach a wstrząśnienie mózgu

Dane te pochodzą z badania naukowców z Wydziału Zdrowia Publicznego w Kolorado, korzystających z obszernej bazy danych na temat wypadków sportowców w tym stanie USA w latach 1994-1997. Wybrali i zanalizowali oni przypadki urazów głowy wśród narciarzy, którzy trafili do szpitali. Wyniki opublikowano w czasopiśmie Brain Injury.
Stan ofiar wypadków oceniano przy użyciu przynajmniej trzech skal opisujących nasilenie urazu (m.in. najczęściej używanej przez neurologów skali śpiączki Glasgow). Okazuje się, że urazy głowy rzadko stwarzają zagrożenie dla zdrowia narciarzy: średnie wartości stanu chorych były nieznacznie zmniejszone w stosunku do normy. Oznacza to, że większość z hospitalizowanych odnosiła lekkie obrażenia, jeśli wziąć pod uwagę objawy uszkodzenia mózgu. Mimo to, prawie jedna czwarta pacjentów przebyła złamanie kości czaszki, a 80% okazywało objawy wstecznego zaniku pamięci (nie pamiętali wydarzeń poprzedzających wypadek). Jest to najprawdopodobniej wynik wystąpienia u znacznej części z nich wstrząśnienia mózgu, tj. objawów krótkotrwałego zaburzenia jego czynności bez zmian w obrębie jego struktury (czyli zniszczenia układu nerwowego). Objawy takie najczęściej przemijają, nie pozostawiając trwałych zmian.
Mimo to, o niebezpieczeństwie powinni pamiętać zwłaszcza rodzice i opiekunowie najmłodszych adeptów sztuki narciarskiej oraz osoby starsze. Po upadku w przypadku zaburzeń pamięci, widzenia, niemożności wykonania ruchu lub innego niepokojącego zachowania trzeba jak najprędzej zgłosić się do szpitala.
Medyczna Agencja Informacyjna
Podobne teksty
Kontrola cukrzycy na dobrym poziomie
Źle wyrównany poziom cukru we krwi to dla diabetyka jedno z największych zagrożeń, które może prowadzić do nieodwracalnych powikłań, a nawet do śmierci.
Poronienie
Uważa się, że około 10-15% wszystkich ciąż kończy się poronieniem samoistnym czyli wydaleniem obumarłego jaja płodowego.
Polacy a profilaktyka chorób cywilizacyjnych.
Najczęstszym powodem dla którego unikamy badań profilaktycznych jest przekonanie o tym, że jesteśmy zdrowi
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Zaburzenia erekcji problemem wielu mężczyzn
W naszym kraju zaburzenia wzwodu ma około 3,5 miliona mężczyzn a tylko 36% z nich zdaje sobie sprawę, że cierpi na zaburzenia erekcji.
Przyczyny niepłodności męskiej
Zestawienie najczęstszych przyczyn niepłodności.
Nagłe schorzenia narządu wzroku
W okulistyce, podobnie jak w innych działach medycyny, znane są stany chorobowe wymagające szybkiej pomocy, które najczęściej objawiają się nagłą utratą widzenia, a także silnym bólem oka.