Jak skutecznie uporać się z astmą
- Jak najskuteczniej uporać się z astmą?
- Jak jest w Polsce?
- Wniosek
- Sterydofobia
- Nowoczesne przyjmowanie leków
Słowo „astma” pochodzi z greckiego i oznacza „ciężkie oddychanie”, ale nie każda duszność jest z nią związana. Astma to choroba polegająca na nagłym, napadowym, odwracalnym zwężeniu oskrzeli (świszczący oddech), z towarzyszącą temu nadreaktywnością oskrzeli, która oznacza reagowanie ich skurczem na bodźce, normalnie, u zdrowego człowieka nie powodujące skurczów. Bodźce te – czynniki wywołujące astmę, to w zależności od jej rodzajów – wysiłek fizyczny, zimne powietrze, mgła, dym tytoniowy, czasem płacz, śmiech, różne substancje chemiczne, alergeny, takie jak kurz domowy, pierze, pyłki roślin, sierść zwierząt, czy także zakażenia lub nietolerancja na niektóre leki. Na całym świecie choruje na astmę około 100-150 milionów ludzi. Jest to choroba cywilizacyjna. W Polsce szacuje się, że dotyczy ona blisko 2 milionów osób. Astmy nie da się wyleczyć, ale właściwie i skutecznie leczona, jest całkowicie kontrolowana i nie ogranicza normalnego życia.
Jak najskuteczniej uporać się z astmą?
Prawidłowa kontrola i leczenie astmy oznacza brak objawów lub minimalne występowanie objawów w ciągu dnia i nocy. Właściwe leczenie to brak konieczności stosowania leków doraźnych lub potrzeba bardzo rzadkiego ich stosowania, to także brak niespodziewanych zaostrzeń choroby i nieobecności w pracy, szkole. Jeśli wyniki badań wydolności oddechowej (badania spirometryczne) są prawidłowe, możliwe jest prowadzenie w pełni aktywnego trybu życia, a chory dobrze toleruje i akceptuje stosowane leczenie.Międzynarodowe wytyczne GINA (Global Initiative for Asthma) stwierdzają, że najwłaściwszym leczeniem z wyboru w astmie umiarkowanej i ciężkiej jest jednoczesne stosowanie steroidu wziewnego (leku przeciwzapalnego) i długo działającego beta2-mimetyku (leku rozszerzającego oskrzela). Łączne stosowanie długo działającego leku rozszerzającego oskrzela oraz steroidu wziewnego o działaniu przeciwzapalnym jest najkorzystniejszym postępowaniem u większości chorych na astmę oskrzelową.
Jak jest w Polsce?
Źle, gdyż większość chorych na astmę przyjmuje leki tylko doraźnie. Są to silnie działające preparaty, szybko rozkurczające oskrzela w momencie wystąpienia ataku duszności. W 1997 roku światowy konsensus ekspertów potwierdził, że astma jest chorobą o podłożu zapalnym. W związku z tym powinna być leczona, jak choroba zapalna, steroidami wziewnymi, które charakteryzują się wysokim profilem bezpieczeństwa i niskąbiodostępnością.
Niestety, zaledwie, co piąty Polak wie, że przyczyną astmy jest stan zapalny. Aż połowa badanych twierdzi, że można leczyć tylko objawy, a nie przyczynę choroby. Wyniki międzynarodowego badania AIRE, w którym w Polsce wzięło udział 3018 rodzin, dowodzą, że tylko ok. 30% chorych było leczonych prawidłowo. Ponad połowa pacjentów ma codzienne napady duszności. Tylko 1/3 chorych stosuje steroidy wziewne – leki uznawane za absolutnie podstawowe w leczeniu astmy.