Higieniczne nawyki Polaków

Higieniczne nawyki Polaków
Instytut Badań Rynku i Opinii Publicznej SMG/KRC przeprowadził reprezentatywne badanie, którego wyniki potwierdzają wiedzę o złych nawykach Polaków w podejściu do higieny jamy ustnej. Polska znajduje się w grupie 15 krajów, w których zachorowalność na choroby zębów i dziąseł jest największa. Polacy nie mają świadomości zagrożeń płynących z niewłaściwej higieny jamy ustnej, a próchnica jest w Polsce chorobą społeczną.
 • Polacy myją zęby zbyt rzadko
  Przeciętny Polak wie bardzo mało o potrzebach związanych z higieną jamy ustnej. Nasi rodacy nie mają nawyku mycia zębów po każdym posiłku – aż co czwarty Polak przyznaje, że myje zęby maksymalnie raz dziennie.
 • Polacy nie wiedzą, kiedy zacząć myć zęby
  Rodzice nie są świadomi, kiedy dzieci powinny zacząć myć zęby. Tylko co czwarty badany wie, że szczotkowanie zębów dzieci należy rozpocząć, kiedy tylko pojawi się pierwszy mleczak (ok. 8 miesiąca życia). Pozostała grupa sądzi, że odpowiednim jest wiek ok. 2-3 lat, kiedy dzieci mają już prawie wszystkie zęby mleczne.
 • Polacy zmieniają szczoteczki zbyt rzadko
  Ponad połowa badanych zmienia swoją szczoteczkę do zębów raz na dwa - trzy miesiące, natomiast aż 12% - rzadziej niż raz na sześć miesięcy! Badanie potwierdza, że Polacy są tradycjonalistami. Największą popularnością wśród mieszkańców naszego kraju cieszą się ręczne szczoteczki do zębów - ok. 93% badanych przyznało się do używania właśnie takiej szczoteczki.
 • Polacy odwiedzają stomatologa tylko w razie konieczności
  Ponad połowa Polaków nie odwiedziła stomatologa w ciągu ostatniego pół roku. Około 25% respondentów nie złożyło wizyty w gabinecie dentystycznym w ostatnich dwóch latach, a 4% nigdy nie poddało się badaniu stomatologicznemu! Najczęściej chodzimy do stomatologa, aby wypełnić ubytki.
 • Co drugi Polak ma próchnicę
  Najbardziej znaną wśród Polaków chorobą zębów jest próchnica, która dotyka każdego, niezależnie od statusu społecznego. W dalszej kolejności badani wymienili krwawienie dziąseł, wrażliwość zębów i dziąseł oraz kamień nazębny. Świadomość chorób jamy ustnej jest zależna od czynników demograficznych. Większą znajomość chorób zębów i dziąseł wykazują kobiety oraz osoby z wyższym wykształceniem. Polacy znają przyczyny złego swoich zębów. Podstawową przyczyną wywołującą choroby zębów i dziąseł jest dla Polaków niedostateczna higiena jamy ustnej. W dalszej kolejności badani wymieniali nieregularne wizyty u dentysty oraz sporadyczne szczotkowanie zębów. Uwarunkowania genetyczne oraz złe odżywianie były bardzo rzadko wskazywane jako przyczyny chorób.
 • Polacy nie rozróżniają rodzajów past do zębów
  Polacy nie zwracają uwagi na rodzaj używanej pasty do zębów i nie widzą związku między stosowaniem nieodpowiedniej pasty a przyczynami chorób zębów i dziąseł.

Ocena artykułu

4.15
z 33 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(12)
4
 
(15)
3
 
(5)
2
 
(1)
1
 
(0)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.15 z 33 głosów

82%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

  Podobne teksty