Groźba epidemii choroby Alzheimera
Ilość osób dotkniętych chorobą Alzheimera wzrasta w tempie zatrważającym. Szacuje się, że do roku 2025 liczba chorych osiągnie 22 miliony. Lekarze apelują by nie lekceważyć wczesnych objawów, które zwykle pojawiają się nawet 10 lat przed pełnym ujawnieniem się choroby. Podjęcie odpowiednich działań może spowodować spowolnienie procesu chorobowego. Doktor Ronald Petersen z Mayo Clinic twierdzi, że głównym zadaniem jakie obecnie stoi przed lekarzami jest opracowanie efektywnych metod rozpoznawania, jak szybko po zdiagnozowaniu pierwszych symptomów choroba rozwinie się. Dotychczas nie zdołano ustalić przyczyn tej choroby. Naukowcy lokują podejrzenia w kilku różnych obszarach, m.in. genach, nadciśnieniu tętniczym krwi, urazach głowy. Zaobserwowano ponadto, że osoby bardziej wykształcone są w mniejszym stopniu narażone na wystąpienie u nich choroby- zaobserwowano taką prawidłowość w oparciu o badania prowadzone na bliźniętach.
Głównym powodem zachorowań jest jednak wiek- pomiędzy 65 a 85 r.ż ryzyko wystąpienia choroby zwiększa się dwukrotnie w przedziałach pięcioletnich.
Przewodniczący Alzheimer's Association ostrzega, że w naszym starzejącym się społeczeństwie istnieje groźba wystąpienia epidemii choroby Alzheimera.