Glutaminian kontroluje wzrost nowotworów

Glutaminian kontroluje wzrost nowotworów
Glutaminian jest podstawowym aminokwasem występującym u człowieka. Kontroluje on proces wzrostu i migracji niedojrzałych komórek nerwowych oraz pełni rolę neuroprzekaźnika w mózgu dorosłych osób.

Rola glutaminianu w kontroli rozwoju komórek nerwowych skłoniła naukowców do badań nad glutaminianem w kontroli wzrostu nowotworów. Wyniki eksperymentów przeprowadzonych przez dr. Wojciecha Rzeskiego i kolegów z Humboldt University w Berlinie zostały zamieszczone w Proceedings of the National Academy of Sciences on line.

Badacze obserwowali szybkie wzrastanie komórek nowotworowych, do których dodawali glutaminianu. Dodatkowo pokazali, iż używając antagonistów glutaminianu są w stanie zahamować wzrost guzów nowotworowych u człowieka. Dotyczyło to zwłaszcza takich nowotworów jak astrocytoma w mózgu, gruczolakorak jelita grubego oraz nowotworów sutka i płuc.

Kontrola nad wzrostem i migracją komórek nowotworowych jest ważna we współczesnej medycynie. Ze względu na obiecujące wyniki badań nad antagonistami glutaminianu istnieje nadzieja na szybkie przeprowadzenie prób klinicznych z nowymi lekami przeciwnowotworowymi.

Ocena artykułu

4.45
z 42 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(30)
4
 
(6)
3
 
(2)
2
 
(3)
1
 
(1)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.45 z 42 głosów

86%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty