Dzieci karmione piersią rzadziej są otyłe

Dzieci karmione piersią rzadziej są otyłe
Nadwaga coraz częściej dotyka nastolatków. Jest to zjawisko bardzo niebezpieczne, gdyż zwiększa ryzyko wystąpienia otyłości w późniejszym życiu, a także wiąże się z większym zagrożeniem zgonem. Pojawiają się badania wskazujące na rolę karmienia piersią w zmniejszaniu ryzyka rozwoju otyłości wśród nastolatków.

Doktor Matthew W. Gillman z Harvard Medical School badał związek między sposobem karmienia niemowlaka (piersią lub z użyciem sztucznych mieszanek) a wystąpieniem otyłości w wieku młodzieńczym. Wyniki analizy opublikowano na łamach majowego wydania czasopisma JAMA.

W ramach ogólnokrajowego badania zbierano dane na temat 15 tys. dzieci w wieku 9-14 lat. Gromadzono informacje dotyczące diety, aktywności fizycznej oraz wzrostu i wagi. Rodzice odpowiadali na pytania odnośnie sposobu karmienia w okresie niemowlęctwa.

Okazało się, że w badanej populacji prawie połowa była karmiona piersią przez co najmniej 7 miesięcy, a znaczna część (30%) mniej niż 3 miesiące. W wieku 9-14 lat u 5% dziewcząt i 9% chłopców obserwowano nadwagę.

Analiza zebranych danych ujawniła, że dzieci, których dieta w okresie niemowlęcym w większym stopniu opierała się na karmieniu naturalnym miały mniejsze ryzyko wystąpienia nadwagi w wieku szkolnym w porównaniu z tymi, które dostawały głównie sztuczne mieszanki. Dłuższe karmienie mlekiem matki również ma działanie chroniące przed nadwagą.

Wyniki tego badania pokazują, że jest jeszcze jeden argument wskazujący na korzyści z karmienia piersią. Wiadomo, że mleko kobiece zawiera przeciwciała i chroni przed wystąpieniem wielu chorób. Nie należy zapominać o tworzeniu się podczas karmienia więzi uczuciowej pomiędzy matką a dzieckiem. I okazuje się, że mleko kobiece może jeszcze zapobiegać wystąpieniu nadwagi.

Ocena artykułu

4.1
z 62 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(22)
4
 
(28)
3
 
(9)
2
 
(2)
1
 
(1)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.1 z 62 głosów

81%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty