Dzieci karmione piersią rzadziej są otyłe

Doktor Matthew W. Gillman z Harvard Medical School badał związek między sposobem karmienia niemowlaka (piersią lub z użyciem sztucznych mieszanek) a wystąpieniem otyłości w wieku młodzieńczym. Wyniki analizy opublikowano na łamach majowego wydania czasopisma JAMA.
W ramach ogólnokrajowego badania zbierano dane na temat 15 tys. dzieci w wieku 9-14 lat. Gromadzono informacje dotyczące diety, aktywności fizycznej oraz wzrostu i wagi. Rodzice odpowiadali na pytania odnośnie sposobu karmienia w okresie niemowlęctwa.
Okazało się, że w badanej populacji prawie połowa była karmiona piersią przez co najmniej 7 miesięcy, a znaczna część (30%) mniej niż 3 miesiące. W wieku 9-14 lat u 5% dziewcząt i 9% chłopców obserwowano nadwagę.
Analiza zebranych danych ujawniła, że dzieci, których dieta w okresie niemowlęcym w większym stopniu opierała się na karmieniu naturalnym miały mniejsze ryzyko wystąpienia nadwagi w wieku szkolnym w porównaniu z tymi, które dostawały głównie sztuczne mieszanki. Dłuższe karmienie mlekiem matki również ma działanie chroniące przed nadwagą.
Wyniki tego badania pokazują, że jest jeszcze jeden argument wskazujący na korzyści z karmienia piersią. Wiadomo, że mleko kobiece zawiera przeciwciała i chroni przed wystąpieniem wielu chorób. Nie należy zapominać o tworzeniu się podczas karmienia więzi uczuciowej pomiędzy matką a dzieckiem. I okazuje się, że mleko kobiece może jeszcze zapobiegać wystąpieniu nadwagi.
Medyczna Agencja Informacyjna
Podobne teksty
Dieta kobiety ciężarnej i matki karmiącej piersią
Racjonalna dieta kobiety w czasie ciąży i karmienia piersią powinna dostarczać odpowiednią ilość energii, a także zawierać niezbędne składniki odżywcze w prawidłowych ilościach i proporcjach.
Kontrola cukrzycy na dobrym poziomie
Źle wyrównany poziom cukru we krwi to dla diabetyka jedno z największych zagrożeń, które może prowadzić do nieodwracalnych powikłań, a nawet do śmierci.
Poronienie
Uważa się, że około 10-15% wszystkich ciąż kończy się poronieniem samoistnym czyli wydaleniem obumarłego jaja płodowego.
Polacy a profilaktyka chorób cywilizacyjnych.
Najczęstszym powodem dla którego unikamy badań profilaktycznych jest przekonanie o tym, że jesteśmy zdrowi
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Karmienie naturalne niemowląt
Karmienie piersią jest jedynym naturalnym sposobem żywienia niemowlęcia w pierwszych miesiącach jego życia.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Zaburzenia erekcji problemem wielu mężczyzn
W naszym kraju zaburzenia wzwodu ma około 3,5 miliona mężczyzn a tylko 36% z nich zdaje sobie sprawę, że cierpi na zaburzenia erekcji.
Przyczyny niepłodności męskiej
Zestawienie najczęstszych przyczyn niepłodności.